rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Za prací do Anglie - povinnosti před odletem

Emigrace do Velké Británie.jpg
Vítam Vás u pokračování mého dobrodružství v Anglii. Jak jsem slíbil v první epizodě, budu se dnes věnovat těm, kteří se chystají vydat na vlastní cestu za poznaním a lámou si hlavu, co je potřeba vše vyřídit, než opustí svoji rodnou zem, ať už dočasně či navždy. I když jste si jisti, že opouštíte Českou republiku napořád, i za těchto okolnosti bych věnoval alespoň minimální usilí tomu, abych vše uzavřel jak se patří.
Z vlastní zkušenosti vím, že je prima naplánovat si vše s dostatečným odstupem. Zbláznit se kvůli tomu, že mě to v České republice nebaví a okamžitě odletět po přečtění nějákého článku či impulzivního dojmu, že to je super nápad, nemusí být nejšťastnější volba.
Chci pracovat v zahraničí.jpg
V mém případě bylo o čem přemýšlet. Kdybych bezhlavě šel dát do práce výpověď a pak si uvědomil, že se mi ani nikam nechce odjíždět, byl bych bez práce a nebyl bych z toho nadšen, takže doporučuji vzít si čas na promýšléní než začnete podnikat první kroky k realizování svého snu.
 
Tak teď k povinnostem. Mějte prosím na paměti, že se jedná do cestu do země EU, což Vás ušetří o vízovou povinnost. Kdybyste chtěli třeba do USA či do jiné země s vizovou povinnosti, bude to o trošku složitější.
 
První, kterou shledávám jako nejdůležitější a týka se úplně všech, je zdravotní pojištění. V České republice musí každý občan platit zdravotní pojištění. Pokud odjíždíte na delší dobu, je vhodné se odhlásit, jinak Vám u pojištovny poroste dluh každý měsíc. Takže vhodné je, odhlásit se k datu odletu a zároveň si uzavřít u některé z pojištoven cestovní pojištění na hrazení léčebných výloh v zahraničí na dlouhodobý pobyt. V mém případě, když jsem dojel do Anglie, trvalo chvíli, než jsem si našel práci a potřeboval jsem být pojištěný, kdyby se něco přihodilo. Jakmile si najdete podotýkám LEGÁLNÍ zaměstnání, odvadi za Vás pojistku zaměstnavatel a jste v pohodě. Nicméně při případném návratu zpět do vlasti, je potřeba myslet na to, že pojištovna po Vás bude chtít vědět, kde jste byl po odhlášení pojistky, kde a kdo za Vás platil pojištění. Pokud by jste se odhlásili v Česku od pojištovny a odjeli do Anglie, byli tam rok (neměli pojistku a nepracovali) a poté se vrátili do ČR, tak po vás budou chtít ten rok zpětně doplatit! Takže pokud neodjíždíte za jistou prací s tím, že v den příletu nastupujete do zaměstnání, ideální řešení je cestovní pojištění, mě stálo okolo 3 000 na rok, což je pořád lepší než potom doplácet v Česku pojišťovně cca 12000 kč za rok, kdy jsem nebyl pojištěn. Takže zdravotní pojistku určitě nepodceňujte, v tomto je český zákon velice striktní.
 
Další věc jsou doklady. I když Vám stačí občanka, doporučuji pořídit si i pas, obzvlášt pokud nemáte řidičský průkaz. Ze zkušenosti vím, že tu skoro všude (banky, úřady, atd) chtějí od Vás vždy dva platné prukazy totožnosti s fotkou. Také věnujte pozornost expiraci Vašeho dokladu, aby se Vám nestalo, že doletíte někam a za měsíc Vám skončí platnost dokladu. Navíc mít 3 doklady je super, když se Vám podaří o jeden přijít, stále máte dva, které vam vystačí kdekoli. Pokud máte jen dva od začatku a o jeden příjdete, můžete mít problémy.
 
Dále pokud jste zaměstnaní, řádně ukončit pracovní poměr, nechat si dát mzdový vypis od zaměstnavatele, pokud jste na úřadu práce, řádně se odhlásit, při odhlášení Vám daji potvrzení pro pojištovnu o tom, že za Vás úřad práce platil pojistku, viz to o čem jsem mluvil. Vy to musíte dát pojišťovně, aby věděli, že máte pojistku zaplacenou za to období, kdy jste byly na úřadu práce. Není radno to podceňovat, já jsem tu chybu udělal a nedořešil jsem uplně na 100% vše co bych měl, i když jsem měl spoustu času a pak jsem trpce litoval. Věřte, že domlouvat se s úřady je dost těžké kolikrát samo o sobě, natož když jste v cizí zemi a Vaše možnosti komunikace jsou omezené. Měl jsem nemalé problémy kvůli potvrzení pro pojišťovnu a kvůli daňovému přiznaní, které musí každy občan podávat v případě zisku ať už v ČR nebo v zahraničí. Já jsem učinil v rok odletu velký daňový přeplatek státu a proto jsem měl nárok na to aby mi jej vrátil, ale díky nedořešeným povinnostem a chybějícím potvrzením, jsem o něj málem přišel. Takže opravdu doporučuji mít ve všem pořádek a nic nepodcenit, v budoucnosti budete moc rádi.
Cesta za prací do Anglie.jpg
No, řekl bych, že to bude tak vše, nenapadají mě další povinnosti, které by bylo vhodné zařídit před odletem. To nejdůležitější jsem Vám snad přednesl a i vysvětlil proč je dobré si to vyřídit.
 
Jinak před odletem si můžete začátek v nové zemi velmi zjednodušit tím, že si pokusíte domluvit práci, nebo alespoň pracovní pohovory. nějáké prohlídky na ubytování, zarezervovat si hotel na pár dní a podobně. Sice to z Česka není zrovna jednoduché, protože nemáte třeba místní telefonní číslo, případně stejně jako u mě - jazyková bariéra a věřte, že není nic horšího, než telefonovat v jazyce, ve kterém jste rádi, že občas něco pochytíte. Já mohu říct sám za sebe, že po půl roce už je to lepší, ale v prvních měsících, když jsem měl volat kvůli práci, nebo mi zvonil telefon, naskočila mi husí kůže a udělalo se mi nevolno.
 
V příštím pokračování, Vám budu vyprávět jak pokračovalo mé dobrodružství po příletu na letistě do Manchesteru v Anglii.
Další Frankovi články s informacemi o práci v Anglii najdete na: Frankova cesta za prací do Anglie.
Autor: Frank
29.08.2018 17:52:58
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one