rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Domací mazlíček - když přijde závažný zdravotní problém

Zdravotní problém potkana.png
Mít domácího mazlíčka, ať malou myšku nebo obří dogu, je vcelku běžná záležitost. Většina lidí má ráda zvířata a mnohdy takový domácí mazlíček zaplní prázdnotu některých životů a naopak dělá svému majiteli radost.
Jenže mít zvíře neznamená jen radost a nutnost se o něj plnohodnotně a co nejlépe postarat. Mohou přijít situace, ze kterých se pěkně zapotíte.
potkánek a zdravotní problém.jpg
Protože s přítelkyní máme potkana (měli jsme jich již několik, nyní zbyl poslední) a je už trošku důchodce (něco přes dva roky - na netu se píše délka života domácích potkanů 3 až 5 let, ale podle našich zkušeností jsou to právě dva roky, kterých se průměrně potkani dožívají) občas má nějaké zdravotní potíže.
 
Je to asi měsíc zpátky, kdy bylo vidět, že má horečku, je malátný a pořád se zhoršoval až téměř ochrnul. Tohle byla bohužel těžká situace, protože si prostě svého mazlíčka zamilujete a protože z předchozích chovů vím, že tohle většinou znamená smrt potkana. Byli jsme připraveni na nejhorší a že ho nenecháme trápit se, když víme, jak tohle probíhá a zajdu s ním na veterinu zvířátko uspat.
 
Byl konec pracovního týdne, starali jsme se o potkánka vždy, když jsme nebyli v práci a bylo vidět, že je nesmírně vděčný, že jej máme pořád u sebe. Skoro už se nemohl hýbat, ale snažil se, nezvdával to. O víkendu jsme museli odjet, tak jsme mu vše nachystali, ať se má co nejlépe, samé dobroty, měkký pelíšek, vše měl hned "po ruce". Bylo nám jasné, že v pondělí budeme muset jít na veterinu.
 
Jenže když jsme se v neděli vrátili, potkánek vypadal již lépe. To bylo opravdu příjemné překvapení, protože tohle jsme opravdu nečekali. Takže veterinář se odložil. Každý den se pak začal trošku zlepšovat, začal znovu chodit a cca za 14 dní byl čilejší než dřív.
 
Opravdu jsme si oddechli. Jenže teď v pátek se stal další průšvih. Pochutnával si na rohlíku, který se mu zachytil v krku a nedařilo se mu jej z něj dostat ani trhavými skoky. Lítal po celé kleci a začal se dusit. Naštěstí jsem si toho všiml a hned jsem jej vzal a zkusil prohmatat krk. Nutno říct, vůbec jsem netušil, jestli má nějakou alergii, nebo se něčím dusí, jen bylo poznat, že se mu blbě dýchá a že se situace rychle zhoršuje. S přítekyní jsme dělali vše, abychom rychle zjistili, kde je problém a vyřešili jej. Bylo málo času. Dusil se víc a víc až skoro přestal dýchat. Prohmatání nestačilo, čelovkou jsem mu svítil do krku, ale nebylo nic vidět, překážka byla moc daleko. Bylo to hrozně náročné, ve stresu, mále zvíře a s malou dutinou ústní, minimum času a žádné vědomosti co dělat. Přítelkyně jej držela na zádech a držela mu otevřenou tlamku a já se snažil minipinzetou vytáhnout překážku v krku, jestli tam vůbec něco je. Na několik pokusů se podařilo vytáhnout kousíček rohlíku o velikosti asi 1 milimetr. To bylo málo a nepomáhalo to. Jazyk mu začal napuchat, krk se mu zužoval, ale překážka nešla vytáhnout.
 
Šlo do tuhého. Vypadalo to, že to nezvládneme, přestával dýchat, v dutině ústní bylo méně místa, jak napuchla. Zbývalo podle mě už jen několik desítek vteřin. Napadlo nás, že vezmeme inječkní stříkačku a vodou zkusíme "rozmělnit" uvízlou potravu, pokud tam je. Byla to poslední možnost, nic už nás nenapadlo.
 
Povedlo se. Po chvíli zalapal po dechu. Zpočátku to vypadalo, že sice dýchá, ale bylo už pozdě. Trvalo asi půl hodiny, než začal chodit a než se mu změnil pohled, než začal reagovat. Celý večer byl ještě docela v šoku, přece jen viděl bílé světlo na konci tunelu a dostal se z toho a je zcela v pořádku. Jen od tý doby chce být pořád s náma a když je v kleci, pořád na sebe upozorňuje, aby mohl být s náma.
 
Byla to opravdu hrůzná zkušenost, kdy se nám podařilo mazlíčka zachránit. Co by jste ale dělali Vy, když by se Vám něco podobného stalo? Jste připraveni i na problémy s mazlíčkem, které mohou nastat? My nebyli, ale vše dopadlo dobře.
22.11.2015 21:44:29
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one