rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Domácí mazlíček - potkan

Potkani a jejich chov.jpg
Potkan. Tohle slovo budí u mnoho lidí hrůzu, chovatelé mají ovšem zcela jiný názor. Potkan, který se prodává ve zverimexech není ten, který bloudí kanály, hrabe se na skládkách, požírá své druhy ve skupině a roznáší nemoci. Tohle člověk pochopí až tohle zvíře vlastní.
Sám jsem doma potkana v žádném případě nechtěl, ale nechal jsem se přítelkyní přemluvit. Myslel jsem si, že budu litovat, ale zvykl jsem si velmi rychle. A nejen, že jsem si zvykl. Dalšího potkánka jsem už koupil já. Od té doby jsme již měli asi 5 potkanů a 4 mláďata.

Laboratorních potkanů, kteří se právě stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky, je povícero druhů. Ať je to "Dumbo", kde jsou potkánci kulatější, mají větší kulaté uši, nebo druh, který nemá chlupy a vypadají jak swinga, nebo druh, který je maličký s jemnou srstí, nebo naopak kousky, které dorostou velikosti morčete s hrubší srstí.
Domácí mazlíček potkan.jpg
Jednu věc mají ale společnou, pokud se o ně staráte, dáváte jim najevo, že nejsou jen kupa chlupů v zajetí klece, odvděčí se velkou oddaností. Každý z nich je zcela jiný, každý má svůj charakter. Měli jsme potkanici, která byla hrozně hodná, trochu tele, ale nesnesla konkureci (krom samičky, se kterou byla od mládí), pak máme potkanici, která nikdy neměla ráda kontakt a hodně se bála, ale se svou potkaní kamarádkou spolu byly pořád. Až na občasné rozepře, kdy každá trucovala na druhé straně klece a prostě se spolu 14 dní "nebavily".
 
Pak jsme měli samičku, která moc mladá měla mladé, o které částečně přišla. Ta bohužel byla zlá a agresivní. U žen se to nazývá poporodní deprese, u potkanů by to znělo divně, ale předpokládám, že to bylo něco podobného.
 
Nejlepší zkušenosti máme naopak se samečky. Sice zamechávají stopy (značkují a trochu víc jsou cítit), ale jako mazlíčci jsou opravdu skvělí (nesetkal jsem se s žádnou větší agresí), jsou nesmírně mírumilovní a to kupodivu i mezi sebou (nutné dát samce k sobě již od jejich nízkého věku, aby si na sebe zvykli a nestali se konkurenty).
 
Dohromady jsme měli 3 samce, kdy vždy spolu byli alespoň 2. Dokonce vždy byl jeden starší a ten se o menšího staral, v noci jej zahříval, jeden dokonce učil druhého (byl asi 20.ti denní mládě) jak má používat pítko, co si má vybrat za pokrm z misky a co naopak vyhodit.
Chov potkanů.jpg
Jejich starostlivost byla a je obrovská. Občas se sice nepohodnou a z klece se ozývá trochu pískot (většinou když jeden vyžaduje vykusování a druhý to přežene), ale většinou jsou nerozlučnými přáteli.
 
Jejich oddanost je obrovská, každý den čekají, až si je vytáhneme z klece a vememe si je k sobě. Ani uplatit pochoutkami se nadají, když čekají na kontakt.
 
Jsou hodně chytří a často i vychytralí. Pošťuchují se, když se člověk nedívá, tak jeden druhého zhodí z průlezky, když se ozývá pískot, jdu se podívat, co se tam děje a v kleci najednou ticho, oba čučí z nějaké díry v krabičce a jako by se nic nedělo. Když zjistí, že nejsem v dosahu, opět si dávají zabrat. Za pár minut ale už spolu leží v plastové misce a zahřívají se a spí. Opět nerozluční přátelé.
 
Co dokáže takové mládě potkana, které má asi měsíc je dobře vidět ve videu. Jsou hraví, okusují co se dá a ve větším počtu nejsou uhlídat. Proto je potřeba dávat na ně pozor, ať jim nepřivřete tlapku do dvířek klece nebo ať někam neutečou. Matka, která si mláďata hlídá (měla 4 mladé), dokázala prcky hlídat cca 14 dní, dokud byli slepí. Pak už to bylo hodně náročné a spíš nemožné. Když vrátila do pelíšku jednoho, další dva jí utekli na jinou stranu. Mláďata jsou prostě nezastavitelná.
22.11.2015 21:43:39
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one