rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Alergie na lepek

celiakie - alergie na lepek.png
Alergie na lepek neboli intolerance lepku a s ním spojená bezlepková „dieta“ je často probírané téma, jelikož počet lidí, kteří mají alergii, nebo intoleranci na lepek rok od roku stoupá. O tomto onemocnění si často lidé myslí, že je to dětská nemoc, že ji dostaneme už jako malý, ale to není pravda. Tuto nemoc můžete dostat kdykoliv, ať už je vám 5 nebo 50 let.
Úvodem bych chtěla říct, že nesnáším slovo „dieta“ za jakýmkoliv „jídelním směrem“. Například redukční „dieta“, diabetická „dieta“ a jiné. Lidé by neměli držet „dietu“, ale držet se nějakého doporučení a rad. Strava, kterou při jakémkoli onemocnění nebo z nějakého jiného důvodu, například jakéhokoliv přesvědčení, lidé přijímají, by jim měla chutnat, naplňovat a přirozeně se pro ně stát součástí jejich života. Pokud držíte „dietu“, nikdy u toho příliš dlouho nevydržíte a jídlo Vám po čase přestane chutnat. Ale to jen na okraj.
bezlepková směs na chleba nominal, emco granola gluten free.png
Výrobky z pšenice, ať už normální rohlíky, chleba nebo sladké pečivo – koblihy, buchty, sladkosti, jsou cenově dostupné a tak si je rádi dopřáváme. Výzkumy posledních několika let ukazují, že nárůst konzumace výrobků z pšenice za posledních pár let enormně vzrostl a dokonce se potvrzuje, že na pšenici vzniká závislost, podobná jako těm na alkoholu či drogách.
Nejprve si ale řekněme, co je to ten lepek. Je to bílkovina, která se objevuje zejména v obilovinách, nejvíce v pšenici, ječmenu, žitě a ovsu. Čím více lepku obilovina obsahuje, tím je pro pekařský průmysl zajímavější, protože právě díky vysokému podílu lepku Vám tak krásně těsto kyne a drží tvar. Takže čím více lepku v mouce, tím lépe, ale jen pokud chcete mít krásné, nadýchané těsto na buchty a koláče.
Co je důležité, tak spoustu lidí si myslí, že existuje pouze alergie na lepek (zvaná celiakie), ale není tomu tak. Alergii na lepek můžeme mít úplnou, což znamená, že nám lepek vadí všude, v jakékoli podobě a množství, což je právě celiakie. Ovšem ještě je alergie na lepek „částečná“, kdy nám určité menší množství lepku nevadí. U klasické celiakie se během chvíle, v řádu minut po konzumaci jakéhokoliv výrobku s obsahem lepku začneme nadýmat, zatímco u „částečné“ alergie na lepek se může nadýmání objevit až za několik hodin, někdy i dnů po konzumaci jídla  s lepkem. 
Příznakem toho, že Vám lepek nesvědčí, může být právě zmíněné nadýmání, což bývá nejčastějším projevem. Dalšími příznaky jsou ale také zvýšená únava, průjmy, někdy i zácpa, vysoká plynatost, bolesti břicha a v některých případech také nejrůznější kožní onemocnění, například kopřivka.
La piňa bez lepku.png
Když se zamyslíme, v jakých potravinách je v dnešní době lepek, zjistíme, že je téměř všude a skoro nikde se mu nemáme šanci vyhnout. I v potravinách, kde bychom ho vůbec nečekali. Dokonce i nízkoprocentní šunky obsahují ve svém složení pšeničnou mouku, tedy i lepek. Lepek najdete v pečivu, v zákuscích, ve sladkostech, v omáčkách (zahuštěné pšeničnou moukou), v nejrůznějších hotovkách, přílohy jako knedlíky, těstoviny a další. V restauracích ještě do nedávna byl velký problém objednat  jídlo, ve kterém by nebyl lepek a pro člověka trpícího celiakií, byla návštěva restaurace „noční můrou“.
No jo, ale co vlastně jíst, když zjistím, že musím držet bezlepkovou „dietu“? I když se to může zdát být ze začátku složité, držet bezlepkovou „dietu“ není tak hrozné. Celá řada potravin se dá nahradit bezlepkovou variantou a skoro ani nepoznáte, že se jedná o bezlepkový výrobek. Z běžných potravin si můžete dopřát mléčné výrobky (jogurty, sýry, tvarohy….), brambory a přílohy z nich vyrobené, třeba bramborovou kaši, dále rýži, pohanku, jáhly, luštěniny, vejce, masa, ryby, kvalitní šunky 90 % a více. Dále také máte možnost v obchodech nebo ve zdravých výživách nakoupit celou řadu bezlepkových výrobků označených buď jako bezlepkové nebo gluten free. Poznáte je také podle přeškrtnutého klásku na obalu výrobku. Můžete si vybrat nejrůznější již hotové pečivo, ať už chleba nebo sladké pečivo jako třeba buchty, koláče, dále müsli, bezlepkové těstoviny (například kukuřičné, pohankové, rýžové), pomazánky a paštiky (například vyrobené z tofu nebo cizrny), můžete si koupit bezlepkové mouky, kterými nahradíte klasickou pšeničnou. Osobně používám Jizerku, která je výborná a pokud v receptu musím použít klasickou mouku, nahradím ji právě Jizerkou. Bezlepkových potravin je dnes mnoho a máte určitě z čeho vybírat.
Jizerka - bezlepková směs.png
Čemu byste se měli naopak vyvarovat, jsou obiloviny: pšenice, žito, ječmen, oves a mouky z nich vyrobené, kroupy, ovesné vločky, uzeniny, sekaná a šunky s nízkým obsahem masa (obvykle od 80% níže), některé náhražky masa pro vegetariány, sladkosti a oplatky, které nejsou označeny za bezlepkové. Ve spoustě potravin je lepek skryt a ani o tom nevíte. Řada dresingů, omáček, hotových jídel a dochucovadel obsahují lepek. Dokonce pivo a alkohol. Co mě nejvíce zaráží, tak že lepek najdete někdy i v dětských výživách. Proto je důležité, abyste se opravdu pozorně dívali na obaly a sledovali, zda je potravina opravdu bez lepku.
Za celou dobu, co se zajímám o stravu a jídelní směry, přibývá lidí, kteří chtějí vytvořit jídelníček pro bezlepkové stravování. A to už o něčem vypovídá, nemyslíte? Není už toho lepku v naší stravě více, než jsme schopni „unést“? Nejen celiakii, ale celá řada onemocnění střev, jako třeba záněty nebo crohnova choroba, může zapříčinit nadměrný příjem lepku. Nejvíce mě mrzí, když jdu po obchodě a kolem mě prochází rodina s malým dítětem v kočárku, které brečí. Rodiče zasáhnout a vrazí mu do ruky rohlík...
Možná se Vám zdá, že to moc prožívám, ale bohužel nejen dospělí, ale i děti čím dál tím více potřebují pomoct se sestavením bezlepkového jídelníčku a možná právě proto nad tím takto přemýšlím.
Bohužel do současné chvíle nebyl vyvinut žádný lék proti alergii na lepek. Pouze preventivní opatření v podobě bezlepkové „diety“, která je už doživotní. Ale nezoufejte. Na tuto dietu se dá velmi dobře zvyknout, jelikož v dnešní době, jak jsem již psala je spousta a spousta možností, kde můžete zakoupit celou řadu bezlepkových výrobků. Dokonce i pro pivaře bezlepkové pivo. Ano pánové, není to sice to dobré klasické točené, ale lepší než nic, nemyslíte?

A co Vy a lepek?
autor: Myshak
03.03.2017 12:37:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one