rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Anubias barteri var. nana a jeho květ

Anubias barteri var nana a květenství květ.png
Pěstování akvarijních rostlin nemusí být pro každého jednoduchou záležitostí. Mnohdy i proto, že si nezkušení akvaristé nechávají poradit v akvaristikách, kde jim často prodají rostliny nevhodné do akvárií, nebo naopak rostliny velmi náročné. S nákupem rostliny Anubias barteri var. nana ale chybu neuděláte.
Anubias barteri var. nana (Anubias zakrslý) pochází z Kamerunu a je nenáročnou, pomalu rostoucí rostlinou, která je mezi akvaristy velmi oblíbená. Její tuhé listy mnohdy odolají i živočichům, kteří si na jiných rostlinách pochutnávají. Množí se dělením oddenku, tedy jeho přestřihnutím. Anubias tvoří trsy, nejlépe se mu daří na dřevěných kořenech (které časem obroste) nebo v hrubším štěrku, oddenek musí být vždy nad štěrkem. 
anubias nana
Anubias barteri var. nana je rostlina o velikosti 5 až 15 cm, dobře roste při teplotě 22 až 28°C, v letních měsících zvládl v mém akváriu krátkodobě i teplotu 32°C. Při jeho pěstování by voda měla mít pH 6 až 8, tvrdost 3 až 15°dKH. Jde o nenáročnou rostlinu, které nepotřebuje přidávání CO2 a stačí občas dodat nějaké hnojivo pro její zdravý růst. Při pěstování občas dochází k "zařasení" listů, mnohdy pomůže zlepšení podmínek v akváriu, dodání rychle rostoucích rostlin nebo případně krátká koupel v Savu. Tento postup jsem ale ještě za celou dobu nevyužil. Jedná se o Savo Original v poměru s vodou 1:20, koupel v roztoku na 4 minuty. Poté se rostlina řádně osprchuje a pro jistotu se nechá ještě půl hodiny v čisté vodě mimo akvárium (postup čištění Savem z: rybicky.net).
Pozor: Při testování pro článek "Jak bojovat s řasami" jsem zjistil, že Anubias barteri var. nana nesnese přímou aplikaci tekutého uhlíku (mylně nazývané tekuté CO2) na listy, případně kořeny. Tento problém mi byl potvrzen i dalšími akvaristy, kde po přímé aplikaci tekutého uhlíku (glutaraldehyd) na listy od řas sice dojde k likvidaci řasy, ale zároveň list pomalu uhnívá. Stejně tak kořeny. Sice v mém případě nedošlo k úmrtí rostliny, neboť jsem aplikoval tekutý uhlík pouze na pár listů, ale rozhodně je třeba dbát vyšší opatrnosti při tomto boji s případnou řasou v akváriu.
Vývoj květenství Anubias barteri var. nana
Nejpre se objevilo poupě, které velmi pomalu rostlo k hladině (cca 2 až 3 týdny).
Květ anubiasu.png
Poté se květ začal otvírat (detail květu).
Detail květu anubias barteri var.png
Až se rozevřel úplně.
květ anubias nana
A další květ. Než první květ odkvel, objevil se druhý v pozadí.
Dva květy anubias Barteri var. nana.jpg
Pokud chcete do akvária odolnou, na světlo i podmínky nenáročnou rostlinu, kterou nemusíte na rozdíl od rostlin s olistěnou lodyhou, každou chvíli zastřihávat, Anubias barteri var. nana je ta pravá rostlina do vašeho vodního světa. Občas mám tuto i jiné akvarijní rostliny na prodej, aktuální nabídka na facebooku: Přebytky akvarijních rostlin na prodej.

S výběrem dalších akvarijních rostlin určitě pomůže i altas akvarijních rostlin.
18.03.2016 21:19:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one