rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "1063"
K pistii (bábelka): hladina je jimi skoro zarostlá, voda je přesto zelená. Zkusím ten peroxid.
Také mi pistia nepomohla, zachránil to peroxid a výměna vody. Ale i tak to nebylo hned.
K likvidaci jednobuněčných řas je třeba použít UV-C světlo. LED s vyzařováním v UV-C oblasti na trhu ještě moc nejsou a pokud ano, stejně mají většinu spektra v UV-A takže účinnost nic moc a nebo příliš malý výkon. Já zakoupil také výrobek Aqua-El, ale s UV-C žárovkou. Neobsahuje čerpadlo, připojuje se na výstup z filtru. Na své 160 l jsem použil ten nejslabší - 3W (Prý je do 100l). Čerpadlo filtru má tak 50 - 100 l/h, víc ne. Katastrofálně zelená voda, kde nepomohlo nic, byla čirá za 2 dny. Bez nějaké výměny či zatemňování. Jen je třeba čistit filtr, kde se usazuje mrtvá řasa. (Použil jsem filtrační vatu Fluval). Síťový adaptér je součástí lampy, náhradní žárovka se dá koupit a mám dojem, že to celé stálo kolem 300 Kč.
Super, díky za informaci. Tohle bude bezesporu lepší varianta, než testovaný filtr. Ten bych řekl pomohl, ale výsledek nebyl z daleka takový, jak popisujete. Díky.
Nejsem akvarista, ale myslím, že je vhodné sledovat Phmetrem kyselost či zásaditost vody. Výskyt CO2 nebo přidání O2 okyseluje vodu a může vézt k rozvoji zeleného zakalení. Zřejmě je to velmi subtilní. Stálo by za zkoušku použití ochranářského prostředku typu Gramaxone S, kterým se ničily řasy ve vodách, ale rybám je relativně neškodný ( samozřejmě zkoušet po kapkách ).
Chemii na řasy určitě ne. Sledování pH je běžná záležitost, v dnešní době si my, akvaristi rostlinkáři, udržujeme pH pomocí dávkování CO2 díky tlakovým lahvím s přesným dávkováním přes jehlový ventil, mnohdy s elektromagnetickým ventilem a ti, co mají náročné ryby na prostředí, jako jsou terčovci, tak mají mnohdy i pH kontroler, který řídí dodávání CO2 podle pH vody a desetiny stupně. V akváriu se má mnohdy udržovat voda kyselá, k čemuž nám právě dopomáhá CO2. Zelené zakalení je pak způsobeno ne kyselostí vody, ale nadbytkem živin, příliš silného osvětlení, čpavkem, který ještě nitrifikační bakterie nestihly zpracovat na NO3, které rostliny spotřebovávají, nebo výrazným nepoměrem mezi živinami, CO2 a osvětlením. Samozřejmě problém je i výrazný zásah do zajetého dna, kdy se do vody uvolní větší množství dusíkatých látek. Čpavku se pak dá zbavit zajetím filtrace a vytvořením nitrifikačních bakterií, nebo dokoupení do začátku u založení akvária látky, která s vytvořením nitrifikačních bakterií pomůže. Přidávání kyslíku by ale nemělo ovlivňovat pH.
Krom toho mnohé přípravky proti řasám jsou nebezpečné malým živočichům jako jsou krevetky nebo i vodní šneci, neboť často obsahují meď, která je pro ně toxická i v minimálním množství. Problém jsem vyřešil nakonec částečně UV filtrací (jako pomůcka, ne řešení) a ustálením podmínek, což je vždy nutnost, nebo se řasa opět vrátí. Vždy je třeba přijít na to, kde byl problém, neboť se jinak bude řešit donekonečna. V tom je akvaristika krásná, ale i náročná. Proto mě tolik baví a i proto akvarijní rostliny pěstuji přes 16 let.
09.07.2018 16:23:05
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one