rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

CO2 set s 4 litrovou lahví a elektromagnetickým ventilem

CO2 ze setu s elektromagnetickým ventilem.png
O dodávání CO2 do akvária kvůli rostlinám, jsem již něco málo psal. Rostliny jej nutně potřebují a zdárný růst rostlin potlačuje růst řas. Krom toho rostliny na oplátku produkují kyslík a rybičky budou zase o něco šťastnější. A hlavně akvárium s živými rostlinami je podle mého základ.
Nedávno jsem psal článek s výrobním postupem na "burčák", tedy kvasnicový systém, který je vcelku levný, ale má své mouchy. Například regulace množství CO2 je složitá a vyžaduje "lítání" kolem akvária. Druhou možností, která je kvůli prvotním nákladům nejdražší, je přímo pořízení CO2 bomby s elektromagnetickým ventilem, případně ještě s pH kontrolerem (systém jede několik měsíců až rok bez nutnosti obskakování). Třetí možnost, která je na pořizovací náklady opět levná, využívá podobný systém jako kvasnice, jen vydrží mnohem déle, je využití sody a kyseliny citronové. Tento návod najdete na: CO2 systém - soda a kyselina citronová.

Osobně jsem si již pořídil CO2 bombu s elektromagnetickým ventilem do hlavního akvária, ale potřeboval jsem i nějaký další menší systém do menšího akvária, kde mám rostliny navíc. Tam jsem tedy dal nedávno vytvořený kvasnicový SET.
CO2 set - bomba a noční vypínání.jpg
Pořízení a ceny

Když už jsem si zase nějaký ten pátek hrál s kvasnicovým systémem, přestala mě jeho výměna jednou za 7 až 14 dní bavit. Druhou variantou byl systém "soda + kyselina citronová", který bych také doporučil, ale je s ním víc práce, než CO2 setem s lahví. Rozhodl jsem se tedy najít nějaký rozumný CO2 set s bombou a elektromagnetickým ventilem (nyní již elektromagnetický ventil nevyužívám, jedu nonstop).
Příslušenství navíc

Kompletní CO2 SET se 4 litrovou lahví a nočním vypínáním jsem si pořídil na profiplants.cz za cca 3790 kč včetně elektromagnetického ventilu. Za tuto cenu jsem jej našel i u dalších prodejců. Výška setu je 46 cm, závit W21,8, používat se dá jak nastojato, tak naležato. Vše přišlo hned druhý den. Krom toho jsem si přiobjednal delší hadičku, Atomizér Easy Aqua s keramickým diskem, který produkuje opravdu malinké bublinky, které se mnohdy nedostanou ani k hladině, protože se rozpustí. Také jsem si vzal kompletní sadu dropcheckeru, který je permanentním testem obsahu CO2 v akváriu. Přímo CO2 set obsahoval i dva zpětné ventily, 2,5 metrovou hadičku a jehlový ventil od italské firmy Camozzi. Na celý SET dávají záruku 3 roky. Využil jsem i časový spínač, který mám doma a kterým jsem si nastavil, kdy se má CO2 dávkovat do vody. Tedy 3 hodiny před rozsvícením světla a pak 3 hodiny před zhasnutím se zase vypne, aby se CO2 rozpuštěné ve vodě mohlo rostlinami spotřebovat (poznámka: nyní již elmag. ventil nepoužívám, CO2 v menší dávce dávkuji nonstop).

Jak spustit CO2 set

Po pár plnění lahve získáte "v ruce" jistotu a vše bude snadné, jen začátky jsou trošku se strachem, tedy alespoň u mě byly. Hlavně když jsem hned na začátku poškodil jeden budík. V tom spěchu, aby mi stihli poslat celý SET ještě v den objednávky, se vytrousil návod. Tak jsem hledal na internetu a našel jsem. Zkusil jsem tedy postupovat podle něj, jenže byl moc stručný a rada, že mám utáhnout redukční ventil, než otevřu lahev, je sice dobrá, jenže utažený ventil je běžné takový, který je pevně utažen nadoraz. Tady je to ale naopak. Zavřený redukční ventil se pozná tak, že se s ním dá volně pohybovat. Takže díky tomu jsem se se SETem trápil celý večer, neustále mi to ucházelo (předpokládám, že jde o bezpečnostní ventil) a pořád nic. Nakonec jsem oslovil kolegu akvaristu Martina Hrdličku, který to se mnou prošel a nakonec jsme CO2 SET zprovoznili. Vše je tedy v pořádku, až na nízkotlaký budík, který neukazuje, jak má (vyřešeno přímo s prodejcem, děkuji). Předpokládám, že kvůli přetlaku. Proto je potřeba mít vše správně připravené před spuštěním, nebo si můžete poškodit membránu. Takže redukční ventil musí být zavřený (u tohoto setu zcela volný ventil), jehlový ventil také zavřit (ten je dotažen nadoraz) a pak zapnout elektromagnetický ventil do zásuvky; než otevřete ventil u lahve. Po otevření ventilu na láhvi se otevře redukční ventil a nakonec malý jehlový ventil, který dopřesňuje množství CO2, které se pustí přes elektromagnetický ventil (je zapojen v zásuvce, když je vypojen, CO2 neprochází), zpětný ventil (bez zpětného ventilu na hadičce by mohlo časem dojít k poškození SETu, pokud by se do něj dostala voda) a do difuzoru, který má za úkol rozpuštění CO2 ve vodě. Těsnost spojů zkontrolujeme jarovou vodou. Celý postup Blanky Krásové, jak zapojit a odpojit CO2 lahev najdete v článku: Postup, jak zapojit a odpojit CO2 lahev.
Poznámka autora k fotce: Na fotografii pod tímto textem je znázorněno, co se děje v akváriu přes den a v noci. Je tedy nutné si pohlídat množství CO2, které do akvária pouštíte, aby nedošlo k otravě ryb především v nočních hodinách. Fungují ale obě varianty a to jak dávkování CO2 přes den pomocí elektromagnetického ventilu, kdy v noci CO2 nepřidáváme, přes den je ale možné CO2 přidávat více. A nebo druhá varianta, kdy dávkujeme CO2 nonstop s tím, že se do akvária dodává menší množství CO2, aby nedošlo k noční otravě ryb. Osobně mi víc vyhovuje dávkování nonstop. Vždy ale v rozumném množství. Třetí varinatou je pořízení pH kontroleru, který pomocí elektromagnetického ventilu reguluje přidávání CO2 podle pH sondy.
CO2 v akváriu přes den a v noci.png
Shrnutí

S CO2 setem, tedy CO2 bombou s elektromagnetickým ventilem, který je řízen časovým spínačem, jsem spokojen. Začátek byl kvůli absenci návodu poněkud nepříjemný, ale po instalaci všech potřebných komponent, jsem si uvědomil, že mám nyní minimálně půl roku klid a pak jen zase doplním za pár stovek tlakovou lahev. A to je přece jen příjemná představa na rozdíl od kvasnicového systému, kde každých 7 až 14 dní musím měnit obsah a zároveň si pak hlídat množství, které se v průběhu mění. Takže za mě to byla dobrá volba. Nyní již používám CO2 lahve bez elektromagnetických ventilů, protože CO2 přidávám nonstop v malém množství. Vše je ale potřeba vyzkoušet a pohlídat, aby nedošlo k přidušení ryb, nebo prudké změně pH vody.

Důležité upozornění: Pokud je láhev téměř prázdná, zvýší se tlak a množství CO2 proudícího do akvária. Proto je potřeba láhev hlídat. V malých akváriích může mít tato fáze fatální následky (v podobě úhynu ryb).

Do ankety pod článkem mi, prosím, napište vaše zkušenosti s dodáváním CO2 do akvária, případně jestli na noc vypínáte, nebo ne.
A kde si nechat naplnit prázdnou CO2 lahev? Seznam plníren CO2, které plní CO2 lahve pro akvaristy, najdete na: plnírny CO2 lahví pro akvaristiku v ČR a SK.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
30.01.2016 15:13:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one