rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak na měření pH a TDS - levné měřící přístroje

pH metr a měření vodivosti TDS v akváriu.png
Znát svou vodu se vyplatí. I když to na první pohled může znít trochu zvláštně, tak především pro akvaristy, kteří se chtějí věnovat odchovu akvarijních rybek nebo pěstování náročnějších rostlin, budou informace o vlastnostech vody velmi důležité i pro její případnou úpravu.
Na měření šesti vlastností vody jsem používal papírkový rychlotest od Tetry - 6v1, kterým docela přesně změřím pH, KH, GH, NO2, NO3, Cl2 a pomocí aplikace do chytrého mobilu zjistíte i obsah CO2 ve vodě. Některé vlastnosti své vstupní vodovodní vody zjistíte i na webových stránkách dodavatele pitné vody, kde se rozbory vody pro vaši lokalitu často nacházejí. Tím si můžete i porovnat, jak moc přesné vaše testy vody jsou. Samozřejmě pro kontrolu CO2 se používá permanentní test - dropchecker, který podle zbarvení určí, jestli je v akvárku optimální množství CO2. A i když jde vlastně o pH metr, může být nápomocný, přesnou hodnotu pH ale neurčí.
pH metr a měření vodivosti TDS.png
Měření pH - pH metr - PH-02

Pro měření pH je měřák PH-02 dobrý pomocník. Musí se sice pravidelně kalibrovat (při nákupu si pořiďte kalibrační roztoky - kalibrace každý měsíc), ale zase je velmi přesný a měří pH s přesností 0,01 (s malou odchylkou). Pokud měříte tedy pH častěji, půjde o velmi dobrého pomocníka za pár korun. Po oddělání krycího víčka, měřák částečně ponoříte do vody. Ponořena bude část s čidlem, cca 1,5 až 2 cm do vody. Víc ne, ať měřák neutopíte. Pak měřák zapnete a měření se spustí. Měření může trvat i několik minut, než se hodnoty ustálí. Po použití jej vždy osušte papírovým kapesníkem (nikdy ale ne čidlo, mohlo by se poškodit).
Jak kalibrovat pH metr PH-02?

Přeložený návod výrobku: Zapněte pH meter. Každý ze dvou kalibračních sáčků rozpusťte ve 250 ml destilované vody. Ponořte elektrodu do roztoku pH 6,86 (teplota pod 25°C). Stiskněte tlačítko "CAL" po dobu 3 sekund a uvolněte. Displej začne blikat 6,86. Počkejte, až displej přestane blikat. Opláchněte elektrodu destilovanou vodou a usušte ji filtračním papírem. 

Poté ponořte elektrodu do roztoku pH 4,00. Stiskněte tlačítko "CAL" po dobu 3 sekund. Poté hned stisknout a okamžitě znovu uvolnit. Na displeji začne blikat 4,00. Počkejte, dokud displej nepřestane blikat. Opláchněte elektrodu destilovanou vodou a osušte stejně jako předtím.

Vložte přístroj zpět do roztoku 6,86 a ověřte měření (MĚŘENÍ, už NE kalibrace tlačítkem CAL). Pokud jsou výsledky špatné, opakujte proces kalibrace (někdy nutné).

Video, jak zkalibrovat pH metr:
Měření celkového množství rozpuštěných pevných látek - TDS metr

Digitální TDS metr, slouží k měření celkového množství rozpuštěných látek ve vodě (soli, minerály, kovy apod.). Výsledek je v PPM. Slouží pak ke snadnému srovnání vody před a po úpravě, vodovodní nebo studniční vody. Rozsah měření je od 0 do 9990 PPM (0-999 a pak 100-999 x10).

Měření je jednoduché. Po oddělání víčka ponořte TDS metr částečně do vody (cca 1,5 až 2 cm). Po spuštění tlačítkem On/Off se zobrazí hodnota, která se během chvíle stabilizuje. Pokud chcete mít výsledky na displeji i po vytažení z vody, zamkněte si displej tlačítkem Hold. Měřák může měřit i teplotu vody (tlačítko TEMP). Po použití jej vždy osušte papírovým kapesníkem.
Kde koupit pH tester a TDS tester?

Oba testy jsem si pořídil na Aliexpress.com, kde jsem oba testy pořídil jako set za cca 300 kč včetně poštovného. Doručení trvalo něco mezi 20 až 30 dny. Protože jde o nabídky časově omezené, nemělo by smysl sem dávat odkaz na přímou nabídku, která by za pár dní už neexistovala. Lepší bude na více nabídek stejného zboží. Stačí si vybrat SET pH a TDS metru od prodejce s dobrým hodnocením (procentuální hodnocení u nabídky). Vybrat si můžete po kliknutí na odkaz: pH a TDS metr. Protože je ale potřeba pH metr pravidelně kalibrovat, přikupte si k němu i další kalibrační roztoky.
Pro další zajímavosti nejen z akvaristiky, se staňte fanouškem surpanblogu na facebooku.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
12.02.2017 12:45:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one