rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak si vyrobit vanilkový cukr

jak udělat domácí vanilkový cukr.png
Komerční vanilkové cukry jsou zbytečně předražené a mnohdy obsahují pouze umělé aroma, v lepším případě minimální procento pomletého celého lusku. Tak proč nezkusit úplně snadný recept na domácí vanilkový cukr z kvalitních surovin?
Na výrobu domácího vanilkového cukru budeme potřebovat pouze dvě suroviny. Vanilkový lusk a cukr. Základem dobrého vanilkového cukru je kvalitní vanilkový lusk, který najdeme pouze ve specializovaných prodejnách, nebo na důvěryhodném eshopu, který se zabývá přímo dovozem vanilkových lusků.
Vanilkový květ
Květ vanilky, žlutá květina vanilky, vanilkový květ.jpg
V supermarketu bych vanilkový lusk nekupovala, jelikož tam jsou často staré, vyschlé a občas plesnivé, z důvodů malé poptávky po tomto zboží. Zkrátka čekají moc dlouho v prodejně než si je nějaký zákazník koupí.

O vanilce

Vanilkový lusk je plod některých druhů orchidejí rodu Vanilla. Jedná se o dvoumetrovou liánovitou rostlinu, která se pne po stromech. Roste nejčastěji v Mexiku, Indonésii a na Madagaskaru. Tyto orchideje rodu vanilla jsou obdělávány a sklízeny ručně. Květy vanilky dozrají v plod za tři čtvrtě roku a sklízí se nedozrálé tobolky, které se zpracovávají a suší různými způsoby.  Po dalších sedmi měsících jsou lusky připravené na dlouhou cestu k nám. Proto hned po šafránu je vanilka druhé nejdražší koření světa. Barva vanilkových lusků je tmavě hnědá, po průřezu rezavá. Velikosti jsou různé. Většinou se pohybují okolo 15 cm až 20 cm na délku. Šířka lusků se odvíjí podle druhu a stupně prosušení. Nejznámější druhy jsou Totonac, Bourbon a Tahitensis.

Zelené nedozrálé vanilkové tobolky
zelené nedozrálé vanilkové toboky.jpg
Koupené vanilkové lusky se musí skladovat v uzavíratelných nádobách, aby se udržela jejich vlhkost a nevyprchalo vanilkové aroma. Také se doporučuje  skladování na temném místě.
Sušení vanilkových lusků
Sušení vanilkových lusků.jpg

Výroba vanilkového cukru doma

Nejdůležitější je, abychom si vybrali kvalitní vanilkový lusk s určitou vlhkostí. Měl by být lesklý, masitý a pružný.

Suroviny

2 vanilkové lusky
500 g krupicového cukru

Vanilkové lusky
Vanilkové lusky.jpg

Postup

Připravíme si uzavíratelnou sklenici s cukrem. Na destičce si oba lusky podélně rozřízneme. Špičkou nože vyškrábeme dužiny, které obsahují velké množství černých semínek. Ty zamícháme do cukru a zbytky vanilkových lusků rovnoměrně zapíchneme do cukru ve sklenici. Tím docílíme silnějšího vanilkového aroma.

Připravený cukr s vanilkovými semínky a lusky dáme na temné místo. Jednou za pár dní sklenici protřepeme, aby se nám vůně lépe s cukrem propojila.

Asi za čtrnáct dní máme hotový vanilkový cukr. Vhodný na přípravu různých dezertů, krémů, zmrzliny, nebo jen na slazení černého čaje.

Vanilkový cukr.jpg
Srovnání cen

Kupovaný vanilkový cukr = 800 - 1200 Kč/ kg
Domácí vanilkový cukr = cca 120 - 320 Kč/kg. Cena hodně závisí na kvalitě a odrůdě vanilky. Především na cenách různých prodejců a počtu koupených kusů.
Autor: ZuVa
12.05.2016 22:38:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one