rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak zakrýt techniku v akváriu

jak zakrýt techniku v akváriu.png
Akvárium, kde vidíte pouze rybky, rostliny, dno a kořeny je jistě hezčí než to, kde je plně viditelný teploměr, dropchecker, nebo twinstar na přední straně akvária a vzadu se majestátně tyčí čerpací hlava s obrovskou zářivě modrou kostkou bioakvacitu, ohřívač přes půl akvária, skimmer nebo difuzor na CO2.
Ano, není úplně snadné techniku v akvárku zakrýt. Ale při troše snahy, nebo nákupu "externí" techniky, nemusí být problém mít akvárium čistě přírodního vzhledu. Kolem mého akvária není prostor pro umístění externí techniky (krom umístění CO2 lahve - viditelná hadička vlevo dole jej přivádí do AQ), tak jsem musel maskovat techniku vnitřní. Chvíli mi to trvalo, než se mi to podařilo, ale dá se to zvládnout i v relativně malém akváriu.
Moje akvárium a umístění techniky
 
V mém akváriu o rozměru 119x29x35, kde 35 cm je výška, jsem musel zakrýt jak osvětlení, větráky a automatické krmítko nad akváriem ve zdi (kde pak není moc místa na údržbu), ale i vnitřní čerpadlo s bioakvacitem (filtračním molitanem), ohřívač, CO2 difuzor, teploměr a skimmer Eheim. Nepodařilo se mi to hned, důležité bylo přikoupit pár kořenů a vhodně je osázet rostlinami, které se samozřejmě musely dostatečně rozrůst.

Krom teploměru, jsem vše umístil k zadní stěně akvária. Kde má umístěnou techniku si můžete prohlídnout na fotce níže.
jak zakrýt techniku v akváriu.jpg
Podrobnější popis zakryté techniky:
  1. vnitřní filtr - čerpadlo s bioakvacitem (filtrační molitan) jsem zakryl kořenem s anubiasem
  2. CO2 difuzor  - umístěn před filtrem, umístěn za stejným kořenem
  3. ohřívač - na ležáka kousek nad štěrkem, zakrytý ležatým kořenem
  4. teploměr - vsunut do trsu anubiasu tak, aby bylo vidět důležité rozmezí teplot (foto níže)
  5. skimmer - umístěn za kořen s mechem, kvůli proudění má upraven výstup k přednímu sklu
jak zakrýt teploměr v akváriu.JPG
Další možnosti maskování

Především v malých akváriích je dost velký problém zamaskovat čerpadlo s kostkou biomolitanu. Velmi vhodné je pak použití černé folie jako pozadí, před kterou se pak dá umístit tmavý kořen nebo břidlice, což spolu na pohled splyne a vytvoří "na oko" jednolitou plochu. Před břidlici pak umístěte trs nějakých lodyhových rostlin, případně rostliny Vallisneria. Velká výhoda břidlice je i v tom, že díky své malé šířce se dá použít i u malých akvárií, kde nezabere moc místa, na rozdíl od kořenu. 

Ve větších akváriích na zakrytí techniky může stačit "hustý" trs rostlin, nebo trs na větším kořenu, kterým můžete zamaskovat v podstatě cokoliv. Využít by se daly i tmavé plastové přepážky, ale tomu jsem se raději vždy vyhnul, protože nemám možnost si ověřit, jestli se z plastu do vody nedostanou nějaké nebezpečné látky.
Vybavení akvária mimo nádrž

Abyste si ušetřili starosti se zakrytím techniky v akváriu, dá se pořídit technika externí. Tím pádem jediné, co bude v akváriu, je přívod a odvod z externího filtru (dá se přikoupit i skimmer na hladinu, který se napojí na hadici externího filtru). Ohřev vody může probíhat přímo ve filtru (prodává se filtrace se zabudovaným ohřevem), nebo na hadici vedoucí do akvária, jako samostatný externí ohřívač vody. Pro lepší rozpuštění CO2 a zároveň kvůli umístění mimo akvárium je lepší použít vnější atomizér nebo lépe CO2 reaktor. Jednoduše se dá vyřešit i teploměr. V akváriu budete mít pouze sondu s káblíkem a teploměr může být třeba v polici pod akvárkem.
Jak řešíte zakrytí techniky vy? Napište zkušenosti do komentářů pod článkem.

Pokud nechcete přijít o nové články a videa na surpanblogu, staňte se fanouškem surpanblogu na facebooku: fb stránka Surpanblog nebo odebírejte naše videa na youtube: Surpanova videa.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
21.03.2017 12:29:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one