Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak založit akvárium s rybičkami?

Jak založit akvárium.png
Akvárium je investice. Jak finanční, tak časová. Pokud vše vyjde jak má, vytvoříte si nádherný kus vodní zahrady s mnoha rybičkami, která Vás bude bavit, nespustíte z ní oči. Pokud ale něco podceníte, může se celý podvodní svět proměnit v kaluž nebo i něco horšího.
"Mít akvárko je jednoduché. Stačí občas krmit rybky." slýchávám občas od expertů na všechno. Ono to nemusí být daleko od pravdy. Záleží na Vašich představách o krásném akvárku a počáteční snaze. Pokud Vám stačí trocha vody, bublající potápěč, keramický pirátský koráb, plastový hrad a hromada mušlí z moře a mezi tím silně nespokojené rybky, které stejně nemluví, tak si nepostěžují a když chcípnou, dokoupíte nové, tak tento článek ani nečtěte. Je to zbytečné. Tohle nemá s akvaristikou nic společného. Doporučuji pak tuhle nádheru dozdobit plastovými rostlinami a pokud možno i plastovými rybkami, ať netrápíte další chudiny. Anebo nedělat akvárko vůbec a pořídit si rybku dřevěnou.

Ovšem ti, kteří mají opravdový zájem o kousek přírody a chtějí být každý večer po práci "vcucnuti" do tropických řek a jezer a užívat si relaxace, kterou akvária přináší, by měli zpozornět a číst dále.
Mé akvárium po 3 letech od založení (náročnější rostliny, přidávám CO2), víc info: AQ120.
Rostlinné akvárium zabudované ve zdi.jpg
Jaký zvolit objem akvária?
Záleží na tom, jaké rybky chcete chovat. Všeobecně platí, čím větší, tím lepší. Lépe se v takovém objemnějším akváriu udržuje stálejší prostředí, takže i při menším překrmení rybek nemusí nastat katastrofa v podobě zahnívající vody. Protože jsem nikdy neměl moc prostor na akvárium, volil jsem dřív menší objemy okolo 50 litrů. To je málo. Přináší to mnoho starostí, snadno se takové akvárium přerybní (hlavně u plodných živorodek) a pak může dojít i k otravě dusíkatými látkami (dusitany, dusičnany).
 
Optimálně bych to viděl něco mezi 100 až 200 litry, poměr stran cca 2,5 : 1 : 1 (třeba 100 x 40 x40 cm, což je 160 litrů). Pro ty, co nemají představu, je 200 litrů už slušnej rybník, hlavně kdyby prasklo (ale to nebudu plašit, stává se to hlavně těm, kteří cvičí s činkou u akvária).
 
Pokud máte dostatek prostoru a nemáte ani finanční omezení, šel bych ještě do většího. Dnes jsem na youtube viděl akvárium o objemu 10.000 litrů v nějakém německém obýváku. Prostě paráda. Hejna rybek po stovkách plavala sem a tam. Ale čistit bych to nechtěl. Majitel se spouštěl do nádrže z lávky nad akváriem. Aby dosáhl na dno, musel mít brýle, šnorchl a dlouhou trubku na odsávání kalu a detritu (v překladu vytrávená potrava ryb a uhnilé části rostlin).
Jak založit akvárium.jpg
Jak začít?
Akvárium je dobré umístit v místnosti tak, aby na něj nesvítilo slunce, dál od radiátoru a nejlépe ne hned ke dveřím, kde může docházet k otřesům. Kvůli snadnější údržbě si zvolte místo, kde bude dostatek prostoru k manipulaci. Také doporučuji neumisťovat akvárium přímo na podlahu, protože údržba a odkalování pak bude náročnější.

Velmi důležitý je výběr police pod akvárium. Je nutné si uvědomit, že 120 litrové akvárium s vodou, vlastní váhou, váhou štěrku váží cca 150 kg. To není málo. 450 litrovka bude vážit přes půl tuny. Tady už je nutné popřemýšlet nejen nad regálem, který by tohle nemusel unést, ale také bych takové akvárko neumístil někde, kde se kolem chodí. U větších objemů je nutné prokonzultovat Váš nápad nejlépe se statikem. Stropy mají většinou nosnost od 400 kg na metr čtvereční, takže dát do paneláku akvárko o objemu 1000 litrů vedle knihovničky, která je plná těžkých knih a před akváriem bude manželka trénovat zumbu, možná zaručí, že i soused pod vámi bude mít vysněné akvárium s rybkami.
 
Každé takové akvárium je důležité umístit na rovný očistěný povrch, podložka pod akvárium je naprostou nutností. Pokud budete akvárium zasouvat stejně jako já do výklenku ve zdi, nalepte předem pozadí akvária. Nejlépe se hodí černé pozadí, před kterým vyniknout jak rostliny, tak rybičky: jak nalepit samolepící folii.
 
Akvárium si očištěte od prachu, nikdy nepoužívejte chemikálie (ani jar) na omytí akvária. Mohlo by dojít k otravě ryb.
Jak založit akvárium - postup.jpg
Jaké dno (štěrk) zvolit?
Nejlépe říční křemičitý štěrk s frakcí 2 až 4 mm. Větší se nehodí, protože v něm nebudou "držet" rostlinky a budou mezi něj zapadat zbytky krmiva, v písku s menší frakcí pak nedostatečně koluje voda a kořeny mohou zahnívat. Nesmí mít ostré hrany. Bíle, barvené, nebo černobílé drtě jsou nevhodné.
Štěrky a substráty vhodné do akvária. Zleva: Rataj Volcano Black, křemičitý štěrk Silico 2 až 4 mm, štěrk (písek) Flexi černý 2 až 4 mm, Platinum soil Powder.
Jaký štěrk vybrat do akvária.png
Tento křemičitý štěrk properte čistou vodou a pak vložte do akvária. Barva štěrku by měla být "rozumná", barvené, třeba červené písky se určitě nehodí, pokud akvárko nemáte v domě neřesti. Osobně volím světlejší, něco jako pískovec. Než vložíte štěrk do akvária, udělejte malý test, stejně tak u ostatních kamenů, které chcete do akvária vložit. Trochu octu nalijte na oddělený štěrk a kámen. Pokud šumí, do akvária jej nedávejte. Rozpouštěl by se a nevhodně by ovlivňoval složení vody: videonávod na test vápence.
Tento bílý štěrk je pro dobrý růst rostlin nevhodný (vápenec). Negativně ovlivňuje růst rostlin.
štěrk nevhodný do rostlinného akvária.png
Štěrk pak nahrňte ve sklonu, vepředu akvária alespoň 5 cm, vzadu 10 cm, v závislosti na kořenech budoucích rostlin. Nejvíc jsem si oblíbil štěrk (křemičitý písek 2 - 4 Silico) a to hned z několika důvodů. Vypadá dobře, nemá ostré hrany a pro mě velmi důležitá vlastnost, že jej stačí jen jemně propláchnout (někdy jsem ani neproplachoval).
Jakou vodu použít?
Protože studniční voda je většinou moc tvrdá a většině rostlin a ryb vyhovuje voda kyselejší (pH pod 7), využívám vodu vodovodní (také není optimální, ale je lepší). Napouštím ji přímo z baterie umyvadla, v akváriu ji pak často nalévám na talířek. Nerozhrnu si tak již připravené vyspádované dno.
 
Dekorace do akvária
Kámen (nejlépe ne vápenec) a kus dřeva z akvaristiky k tomu určené jsou optimální dekorace v akváriu. Vše ostatní, ať je to jak jsem již psal plastová rostlina, potápěč, keramická loď, hrad nebo květináč se do akvária hodí stejně jako keramický trpaslík do krásné zahrady.
 
A co takhle mušle? Ty jsou super nápad (ironie). Už jen proto, že pochází z moře a vy jej dáte do sladkovodního akvária. Krom toho, že absolutně neladí s prostředím v akváriu, tak se mušle rozpouští a ve větším počtu pak mohou negativně ovlivňovat kvalitu vody a její chemické složení. 
Zleva: kořen - dřevo mangrove (neplave), kámen ​Grey mountain rock (obsahuje vápenec) a černý lávový kámen.
dekorace do akvária.png
Osvětlení akvária
Osvětlení musí být dostatečné. Dřív se uvádělo ve Watech, že každá nádrž měla mít 0,5 až 0,7W na litr akvária. To se dalo použít při využití zářivek T8. V době LED světel je to ale trochu složitější. Je třeba zkusit, co bude vašim rostlinám nejvíce vyhovovat. Speciální zářivky pro růst akvarijních rostlin jsou jen lákadlo na akvaristy, přitom rostliny by rostly i pod zářivkou 4krát levnější. Také si k osvětlení pořiďte časový spínač. Ten nejlevnější mechanický vyjde na cca 100 kč, kvalitnější digitální s pamětí (ať nemusíte vše nastavovat znova při každém výpadku proudu) vyjde na cca 200 kč. Optimální doba svícení u akvária je cca 8 až 12 hodin denně. Po založení nádrže je ale lepší svítit pouze 6 hodin denně a dobu postupně prodlužovat. Pomoc s výběrem osvětlení může článek, ve kterém se dozvíte, jaká osvětlení mají akvaristé nad svými rostlinnými akvárii: Pomoc s výběrem osvětlení nad akvárium. Také jsem udělal test LED reflektorů s náročnějšími rostlinami ve vyšším akváriu: LED reflektor nad akváriem.
Filtrace vody
Doba, kdy v akváriích zběsile probublával vzduchovací kamínek, je dávno pryč. Dnešní filtry vodu přímo neprovzdušňují, protože o to se starají rostliny. Ze silně provzdušňované vody se ztrácí důležitý oxid uhličitý, což je pro pěstování rostlin kontraproduktivní. Proto se voda filtruje přes několik pórovitých složek (filtrační biomolitan - bioakvacit, keramické kroužky - vše kupováno speciálně pro akváristiku), kde dochází díky nitrifikačním bakteriím (co je to nitrifikace) k přeměně nebezpečných dusíkatých látek na NO3, které rostliny využívají ke svému růstu. Nabídka filtrů je rozmanitá, ať půdní, vnitřní či externí (venkovní). Půdní nedoporučuji vůbec, u malých akvárií do 100 litrů bych nechával spíše vnitřní (dobré zkušenosti mám s čerpací hlavou Atman AT-20x (nový název - JKA IP20x) + přidání většího bioakvacitu), u větších objemů je lepší mít filtr externí, už jen proto, aby nezabíral místo v akváriu, má velký objem filtračních hmot a zajistí tak čistou akvarijní vodu. Dobré zkušenosti mám s vnějším filtrem JBL e1501.
Filr do akvária - atman AT-200 + biomolitan.png
Jak urychlit zaběhnutí akvária?
Zaběhnutí akvária se dá "urychlit", přesto je lepší s vypuštěním ryb měsíc počkat (u akvaristiky se držím pravidla nic neuspěchat a vše dělat v klidu a s rozmyslem a nejlépe s minimálními zásahy). Nepoužívám žádné zázračné vodičky, pouze využívám toho, že již mám více zaběhnutých akvárek (samozřejmě ne vždy to jde, občas zajíždím od nuly bez "urychlení"). Dělám to tak, že biomolitan ze zajetého filtru propláchnu v nově založeném akváriu. Sice je pak voda chvíli kalná, ale do druhého dne se o "nečistoty" postará filtrace v novém akvárku. Díky tomu pak dojde k urychlení zajetí akvária, což se dá využít i k rychlejšímu vypuštění ryb, přesto u tohoto kroku bych nespěchal. Výhodu urychlení tohoto procesu spíš vidím v lepším růstu rostlin, kterým se po založení akvária často moc nedaří. A zdravé dobře rostoucí rostliny omezují růst řas a jsou samozřejmě prospěšné živočichům v akváriu.
Moje akvárium po 7 měsících od založení (LowTech - bez přidávání CO2).
Akvárium po zaběhnutí.JPG
Ohřev vody - akvarijní topítka
Ohřev vody probíhá pomocí ohřívačů s termostatickým regulátorem, kde si nastavíte teplotu vody a on se pak stará o to, aby v akváriu byla pořád stejná nekolísavá teplota vhodná pro rostliny a ryby. Nejčastější teplota teplovodních ryb je v rozmezí 22 až 26°C, ryby jako jsou terčovci potřebují ale ještě přitopit.
topítka - ohřívače do akvária.png
Jaké rostliny?
Určitě ne plastové, ale rozhodně živé. I když se jim ze začátku nemusí dařit, nevzdávejte to. Mezi nenáročné rostliny patří anubis (Anubias Barteri), některé druhy šípatkovců (Echinodorus), zákrutichy (Vallisneria), bahnatka bezstopečná (Limnophilla sessiliflora), některé kryptokoryny (cryptocoryne). Každá rostlina má určité požadavky na chemické složení vody, proto se nevzdávejte po prvním neúspěchu. S výběrem rostlin pomůže vyhledávač akvarijních rostlin, kde si snadno vyberete rostliny podle jejich potřeb (například nenáročné rostliny, pro slabší osvětlení apod.) a také důležitý přehled prodávaných rostlin, které se nehodí do akvária.
nenáročné rostliny.jpg
Proč ne plastové rostliny? Protože živé rostliny udržují vodu čistou, přes den spotřebovávají oxid uhličitý a vyrábí kyslík, který je prospěšný rybám a ryby zase vydechují CO2 a pořád dokola. Proto je nutné mít u běžných akvárií dostatek živých rostlin. Pokud se vám nedaří pěstovat živé rostliny, nevzdávejte to. Nejčastější problémy, proč vám nerostou rostliny, najdete v článku nerostou mi akvarijní rostliny.
Hnojení rostlin - přidávání živin
Akvarijní rostliny, stejně jako květiny, keře a stromy, potřebují ke svému růstu živiny. Pokud je nemají, tak strádají, ztrácí listy, blednou, nerostou, hnijí a časem většinou úplně odejdou. Proto i akvarijní rostliny potřebují hnojiva. Nikdy nepoužívejte zahradní nebo domácí hnojiva. Jen ty akvarijní. Hnojiva pro suchozemské rostliny obsahuji mnoho dusíku a ten nevyhovuje rybám. Abych byl přesný, všechno by šlo k šípku, z akvária by byla "měsíční krajina", alespoň co se ryb týče.
 
Nabídka akvarijních hnojiv je široká. Pokud si chcete s rostlinami opravdu vyhrát, zkuste PMDD. Pro nenáročné rostliny bohatě postačí kvalitní komerční hnojivo a správné dávkování dle návodu na něm.
hnojiva pro akvarijní rostliny.png
Přidávání CO2
Velmi oblíbené je přidávání CO2, tedy oxidu uhličitého do akvária. Aby rostliny rostly, potřebují přes den oxid uhličitý, který vstřebávají a vyrábí kyslík, který zas potřebují ryby. A ty vydechují oxid uhličitý. Jestli je pro vás přidávání CO2 do akvária vhodné, zjístíte v článku: CO2 v akvaristice.
 
Pokud ale máte málo rybek a hodně rostlin, nemusí množství CO2 stačit a proto se do akvária přidává. Je více možností, nejlevnější je pomocí kvasnic, cukru a vody v PET lahvi vedle akvária a pomocí hadičky a lipového dřívka jej necháte probublávat v akváriu. To zní dobře, ale má to mnoho ale. Pokud budete vyrábět CO2 mnoho, otrávíte ryby. Pokud se dostanou nedopatřením kvasnice do akvária, otrávíte ryby. V noci rostliny stejně jako ryby vyrábí CO2 a spotřebovávají O2. V akváriu by tedy v noci mohlo být příliš mnoho CO2 a hrozí otrava ryb. Podrobný návod: Výroba CO2 z kvasnic. Lepší a stabilnější variantou, jak si pro akvárko vyrábět CO2, je pomocí setu na kyselinu citronovou a jedlou sodu.
 
A nebo si můžete pořídit CO2 set s tlakovou lahví, elektromagnetickým ventilem a časovým spínačem. Vše tedy probíhá pouze přes den a vše můžete regulovat. Tohle je ale spíš pro zkušené akvaristy, kteří pěstují náročnější rostliny (seznam plníren CO2 v ČR a SK). V případě, že si vyberete nenáročné rostliny, budete si moci starost s přidáváním oxidu uhličitého, odpustit.

Když to shrnu, pro začátek doporučuji určitě nenáročné rostliny, bez přidávání CO2 a jen občasné přidávání živin rostlinám pomocí tekutého hnojiva. Samozřejmě i bez přidávání CO2 můžete mít parádní rostlinné akvárium: rostlinná LowTech akvária (bez přidávání CO2).
 
Jaké rybky koupit?
Je velmi důležité, aby se druhy mezi sebou snášely, aby objem akvária byl dostatečný dle velikosti ryb (některé ryby mohou dorůst obřích rozměrů), aby jim vyhovovalo podobné prostředí. S výběrem pomůžou například ve facebookové skupině: Akvaristika nebo Akvaristika pro normální lidi. Na informace v mnohých akvaristikách bych se zas tak nespoléhal. Nákup rybek pak osobně provádím buď u ověřených akvaristik, nebo si rybičky pořizuju přímo u chovatelů akvarijních ryb.
Jaké ryby do akvária - neonka.jpg
Na malou rybku, například tetru neonovou (Neonka) se počítá se 4 litry vody. Pokud máte akvárium 120 litrů, počítejte s čistým objemem vody. Pokud máte hodně dekorací, může být vody v akváriu pouze 80 litrů. Pak by se akvária hodilo 20 teter neonových nebo rybek podobné velikosti.
 
Pokud jsou rybky hejnové, určitě je nutné jich mít více, ne jen po párech. Rybky se pak necítí bezpečně. Zvolíte-li rybky větší, například čichavce nebo skaláry, počítejte s objemem akvária alespoň 200 litrů pro pár kusů. Beta bojovnice by měla být v objemu alespoň 20 litrů, pár od 30 litrů. Menší akvária jsou naprosto nevhodná.
 
Jak dlouho počkat, než vpustím rybičky?
Do akvária dávám po založení akvarijní šneky (okružáci, levatky), kteří se postarají o "nastartování nitrifikace". Po dvou týdnech od založení přidám dvě rybky (jen minimální počet), ze stejného důvodu, jako šneky na začátku. Další rybičky do akvária dávejte až měsíc po založení, abyste se vyhnuli otravě ryb dusíkatými látkami. Po nákupu nových ryb vždy doporučuji karanténu. Sáček s rybkami vždy vložte na půl hodiny do akvária, aby se srovnala teplota s vodou v sáčku (aby nedošlo k teplotnímu šoku), postupně do sáčku doplňujte trošku vody z akvária, aby si rybky mohly alespoň částečně zvyknout na případnou změnu chemického složení vody. Nakonec rybky do akvária odlovte síťkou, vodu ze sáčku určitě do akvária nenalévejte.
Pravidelná výměna vody a péče
Údržba a péče o akvárium zabere každý týden až 14 dní cca 1 až 3 hodiny v závislosti na druhu akvária. Každých 7 až 14 dní by se v akváriu měla vyměnit asi 1/4 až 1/3 vody. Pokud nemáte v akváriu ryby a živočichy citlivé na chlor, dá se voda napouštět přímo z vodovodu. V druhém případě je třeba nechat vodu odstát.
 
Také je nutné odstřihnout uhnilé rostliny a listy, případně rostliny zkrátit.
 
Při výměně vody odkalujte pomocí zvonu na hadici. Rozumné odkalování je prospěšné. Osobně jej dělám při každé výměně vody, ale pouze povrchově, abych nerozvířil detrit do vody. Hloubkové čištění dna v běžných případech nedoporučuji. Podrobnější návod: Jak na údržbu akváriaPřed výměnou vody vždy odpojte všechnu akvarijní elektrotechniku, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem, nebo poškození techniky (ohřev, filtrace).
 
Jak to vyjde cenově?
Nejprve jsem si vyhlédl akvarijní komplet Juwel o objemu 240 litrů, včetně osvětlení, filtrace, ohřevu a police pod akváriem. Sehnat se dá za cca 13.000 Kč. Nakonec jsem využil výklenku ve zdi a pořídil do něj akvárium o objemu 120 litrů na míru. Akvárko včetně horních krycích skel jsem si objednal ve sklorexu za cca 2200 Kč včetně podložky pod akvárium. Slušný vnitřní filtr se dá pořídit již za 400 Kč, ohřívač s termostatem za 300 Kč. Štěrku jsem koupil 30 litrů za cca 300 Kč, akvarijní kořeny 500 Kč. Osvětlení jsem koupil v Hornbachu - 3x světlo na zářivku T5 s IP65 za 1500 kč, časové spínače za 150 Kč v Ikei. Černé pozadí za akvárko asi 150 Kč. Rybky 800 Kč, rostlinky jsem částečně měl, zbytek mě stál 500 Kč. Automatické krmítko Juwel 700 Kč. Kryt nad akváriem je ze sololitu (100 Kč), zevnitř obalený alobalem kvůli lepšímu odrazu světla do akvária, aby sololit nenasával vlhkost. Sololit je odnímatelný, drží pomocí nábytkových magnetů (100 Kč) a lepidlu Mamut. Celkově mě to tedy přišlo na cca 7700 Kč. Ušetřit se dá na automatickém krmítku.
Koláž z lepších fotek akvária po 21 měsících od založení akvária (přidávám CO2).
Rostlinná akvária.jpg
Krom správného založení akvária je potřeba pravidelná a kvalitní údržba: Jak na údržbu vašeho akvária. Pokud chcete hodně rostlin, včetně těch náročnějších, podívejte se na možnosti hnojení: Hnojiva pro akvarijní rostliny.

Pro ty, kteří se chtějí o akvaristice a pěstování rostlin v akváriu dozvědět více, je připraven seznam článků: články o akvaristice na surpanblogu, případně si přidejte odběr na youtube, kde postupně připravuji různé návody: odběr na YouTubeStaňte se i fanouškem surpanblogu na facebookuabyste nepřišli o novinky na webu.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
22.07.2015 21:27:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one