rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "2602"
Dobrý den. Chtěl jsem koupit synovi sumce a k němu toto akvárium. Chci se zeptat, zda není výhodnější si nechat udělat akvárko u někoho na míru, popřípadě nějaký typ, kdo to dělá a je to za dobrou cenu? Předem děkuji :)
Dobrý den,
již několik měsíců máme doma Bettu bojovnici a poslední měsíc jí začali jakoby vadnout ploutve moc se nehýbe a zdá se mi že jí začíná černat hlava. Dýchá dost rychle. Vodu jsem v akvariu začal měnit častěji protože jsme v akváriu měli spoustu mušlí. Prosím o radu jak jí pomoci.
Předem děkuji za odpověd.
Dobrý den,
dnes jsem poprvé použil peroxid vodíku na řasy, ale po pár hodinách se voda v akváriu zbarvila do růžova! Může být, že peroxid rozkládá něco jiného? Používám lávové kameny a lávovou drť jako substrát... může to být ono?
Dobrý den, kolik a kolika procentní jste použil? Vypl jste při použití filtr, případně jaká v něm máte media? Osobně bych raději vyměnil polovinu vody. Peroxid jsem používal i v akvárku s lávovými kameny a volcano, nejsem si ale vědom žádných potíží. Jen jednou při použití většího množství peroxidu mimo akvárium na lávový kámen, zesvětlal.
dobrej,můžu se zeptat?asi jo,můžu chovat řasokouli ve stejném kvarium kde jsou rybičky
Dobrý den přeji,
někde na netu jsem se dočetl (http://aquariumbreeder.com/hydra-in-a-shrimp-tank-treatment/), že by H2O2 mělo zabít i nezmara. Má s tím někdo zkušenosti?
Dávkuju 1ml na 3l (3% roztok). Zatím to vypadá, den po aplikaci, že nezmeři prosperují dál. Buchanky si zatím taky vesele plavou. Dnes zopakuji dávku tak uvidíme.
S pozdravem
Dave
Dobrý den, nezkoušel jsem, ale myslím si, že přímá aplikace bude pro něj zničující.
Dobrý deň.
Mám postreh k peroxidu. H2O2 mi pred dvoma rokmi pomohol k úplnému zničeniu sinice po opakovanej priamej aplikácií. Ja si ale nemyslím, ako píšete v článku, že treba po opakovanej aplikácii menit vodu. H2O2 sa rozkladá na čistý O2 a H2O, takže nevidim na to dôvod, iba ak kvoli odumretej riase. Ja naopak pridám trocha peroxidu do vody práve po vymene vody po údržbe. Rybám, krevetám, sa ten bublinkový svet náramne páči. Robím to tak už asi rok, a všimol som si, že mi zmizli úplne riasy aj z machu a ten ožil. Po dlhodobom sledovaní, si myslím, že práve pridanie malého množstva peroxidu (cca polovica max. dávkovania= 5ml/10%H2O2 /100L) po údržbe akvária, prináša osoh spolu so zapnutou UVC lampou. Voda zvýši redox potenciál, oxidujú latky, ktoré sa nachádzajú vo vode po odkalovaní (nadbytočné hnojivo zo substrátu, spóry rias...). Rastliny evidentne ožili, voda je ako kryštál, celkovo akvárium je v kondícii. Nemyslím, že ako prevenciu traba liať do akvária rôzne nezmysli, ale v prípade peroxidu ide o rozpad úplne bezpečných látok a občasné pridanie práve po údržbe, nemôže vadiť. Na rozdiel oproti napr. glutaraldehydu, ktorého rozpadnuté látky ostávajú vo vode a hromadia sa. Samozrejme aj pri peroxide treba byť opatrný, je to silné oxidačné činidlo, treba si strážiť svoju bezpečnosť aj bezpečnosť rýb. Toľko z môjho postrehu k peroxidu.
S pozdravom
Matej
Dobrý den, Matěji. Určitě jste si všiml, že v článku hned před zmíněnou výměnou vody uvádím, že se peroxid vodíku rozloží na vodu a kyslík. Výměna vody tedy není z toho důvodu, aby se odstraňoval peroxid z vody, už už v ní není. Je to kvůli tomu, aby došlo k odstranění odpadlých kousků řas a dalších nečistot, které se díky stoupajícím bublinám mohou objevit.Co se mechů týče, mám rozporuplné zkušenosti. U některých druhů mechům peroxid pomohl, některé zničil. Určitě souhlasím s tím, že se peroxid dá použít nejen na řasu, ale i k oživení akvária například při pravidelné výměně vody. Glutaraldehyd je opravdu problémová látka, kterou bych doporučil jen na přímou aplikaci na některé řasy a to v omezeném množství. Přeji pěkný den, Surpan
Moc děkuji za odpovědi,pane Fojtík a omlouvám se,že vás tolik zaměstnávám.Ale jako začátečník mám hodně otázek a napadají mě většinou když koukám do akvária a přemýšlím,co by se ještě dalo zlepšit.Ale jak se říká - méně je někdy více - tak si myslím,že to platí i u přemýšlení. Přesto bych se ještě vrátil k otázce rostlin.Pořizoval jsem si hlavně Echinodory a na pozadí Limnophila sessiliflora.Echinodory mi připadají trochu bledé,tak proto jsem se ptal na to hnojení ke kořenům,ale přišly mi teprve před pár dny,tak je potřeba možná trochu aklimatizace.Ta Limnophila asi přijímá živiny hlavně svými listy,tak by podávání pouze tekutého hnojiva asi nevadilo.Jinak používám tekuté hnojivo PROFLOR,od firmy Dajana.Je to taková cenově "lidová" značka,tak doufám,že bude fungovat.
Děkuji za vaše odpovědi,zdraví Pavel
Ještě jednou dobrý den,přeji.
Omlouvám se,že zase otravuju,ale rád bych věděl co dělat,když se mi stále tvoří na dřevěnných dekoracích taková šedá plíseň? Mám koupené dřevo z mangrovu,takže je určeno do vody.Vyvařoval jsem ho třeba čtyři hodiny,pak několik dní máčel a měnil vodu,přesto pokaždé,když jsem ho vrátil do akvária,plíseň se objevila znovu.A kořen nebarví,po tom vaření už vůbec.Takže kořeny už vůbec nedávám,jen kameny.Je to škoda,líbíl by se mi v akváriu.Když se dívám na fotografie jiných akvaristů,včetně vás,všude jsou kořeny a opravdu to hezky vypadá.
Děkuji za další vaše rady,zdraví Pavel.
Dřevo je většinou zbytečné vyvařovat. Sice se na začátku objevují různé šedé a bílé "plísně", ale nikdy jsem si nevšiml,že by byly na škodu, krom toho, že to blbě vypadá. Během pár týdnů bylo dřevo čisté. Někdy plíseň zmizela sama, někdy tomu pomohli živočichové v akvárku (šneci, ancistrusi). Není se čeho bát.
Dobrý den,pane Fojtík.
Ještě bych se vrátil k problematice tekutého uhlíku a jeho přidávání do akvária.Jako správný začátečník jsem si ho samozřejmě koupil a jak jsem se dočetl u vás,není nutné ho přidávat a jedná se spíš o marketingový tah? Nabízejí ho vlastně všechny akvaristické firmy.Já jsem si to postupem času také začal myslet,protože jsem neviděl na rostlinách nějaký přínos,co se týká růstu.Ale pravda je,že jsem jako naprostý diletant v akvaristice hnojil pouze kapalnými hnojivy v domění,že je to dostačující.Dnes,po zničení několika rostlin,jsem se už poučil a hnojím i ke kořenům.Díky vašim stránkám jsem také přišel na to,které rostliny jsou pro mě nejvhodnější.Za úplný zázrak považuji plovoucí Hygroryza aristata,která,jak jsem se dočetl,potřebuje ke zdárnému růstu hodně dusíku a díky ní se mi nádherně vyčistilo během chvíle akvárium.Jak jsem psal o tom zákalu,tak nevím totiž jistě,že to byl nálevník,jak jste psal,protože když jsem si dal vzorek vody do skleničky a ve tmě do ní posvítil,žádný pohyb jsem tam neviděl a nálevník je vidět i pouhým okem.Ale to je vedlejší,důležité je,že je voda opět čistá a já můžu zase začít dělat chyby,hi hi.
Děkuji ještě jednou za vaše rady,zdraví Pavel
Dobrý den, Pavle,
tekutý uhlík, spíš bych ho nazýval správně, tedy glutaraldehyd, je dezinfekce. Má trochu vliv na růst rostlin a má vliv na řasy, které jako dezinfekce potlačuje. Ještě před cca 10 lety nikdo nic podobného nepoužíval, což samozřejmě nemusí znamenat, že je k ničemu. Ale co si budeme povídat, v posledních 10 letech se objevují spíš pomůcky usnadňující práci kolem akvárka (twinstar, glutaradehyd) , které jsou pro mě především komerčními výrobky, které především pomohou k vytažení peněz z akvaristů. Mají vliv, ale správná péče a údržba dokáže vlastně to samé, tedy krásné čisté akvárium bez řas, nebo jen s minimem řasy. Jinak jedna firma, JBL se prodeji glutaraldehydu vyhýbá.

Co se hnojení týče, tak použití pouze tekutých hnojiv určitě není chyba. Ani jejich samostatné použití. Akvarijní rostliny v submerzní, tedy podvodní formě, přijímají živiny celým svým povrchem. Proto může většinou tekuté hnojivo stačit. Pak jsou rostliny s listovou růžicí, většinou nenáročné, jako třeba echinodorus, nebo cryptocoryne, které mají velký kořenový systém, rády si vemou i živiny ze dna. Zkoušel jsem několikrát přidat kapsle ke kořenům (jako test příjmu živin), neboť mezi akvaristy putuje informace, že rostliny primárně čerpají živiny z vody povrchem listů, ale po přidání živin do dna došlo u zmíněných druhů k boomu v růstu. A to šlo u rostliny, které rostly v akvárku pár let svým relativně pomalým tempem. Třeba u cryptocoryne affinis došlo k výrazné proměně celé rostliny. Byla silnější, změnila trošku tvar a ze zelené rostliny se stala rostlina červenohnědá. A to vše během cca 2 měsíců od přidání živin do dna. Ale pěkně rostla i před přidáním živin do dna. Ono je i důležité si uvědomit, jestli chcete, aby rostliny rostly tak rychle, neboť nejen že budete muset více protrhávat, ale rostliny nabudou na objemu, což je pak dos
Moc děkuji za odpověď.Díky vaším stránkám jsem odhalil spoustu omylů,kterých jsem se jako začátečník dopustil,včetně nákupu rostlin,které mi byly prodány jako akvarijní,přitom vůbec nebyly.Tady stránky o rostlinách jsou skvělé.Děkuji vám a přeji hodně úspěchů.
Dobrý den, děkuji za pochvalu, potěší. Ať se daří.
20.01.2022 10:29:28
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one