rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Proč mi nerostou akvarijní rostliny?

nerostou mi akvarijní rostliny.png
Pěstování akvarijních rostlin není úplně jednoduché, ale s dobrými informacemi to může být mnohem snazší. Mnohdy se stačí vyvarovat pár chybkám nebo i špatným radám některých prodejců, kteří chtějí hlavně prodat, a rostlinám se začne dařit.
Pěstování akvarijních rostlin je taková zkouška trpělivosti. Pokud máte tendenci každý den akvárko rozvrtat, nikdy to nebude úplně fungovat, hlavně když zasahujete do dna. Vysvětlíme si, proč je třeba trpělivosti a co udělat, aby se rostlinám začalo dařit, což po občas nekonečných bojích, může být balzám na duši. Krom toho zdravé rostliny, kterým se daří, jsou řešením problémů s mnoha řasami.
Rostlinné akvárium - proč mi nerostou akvarijní rostliny.jpg
Nesprávný výběr rostlin

Správný výběr je základ. Před nákupem rostlin si zjistěte, co daná rostlina potřebuje a jestli jste schopni jí to dát. Připravil jsem atlas rostlin, kde se po rozkliknutí každé fotky, můžete podívat, co potřebuje a jak je náročné její pěstování: Atlas akvarijních rostlin. Někteří prodejci v akvaristikách, na burzách ale i přímo pěstírny nabízí rostliny nevhodné pro dlouhodobé pěstování pod vodou. Zajímavé ale je, že většina začátečníků si vybere zrovna tyto druhy (Acorus, některé Alternanthera, atd.). Takový špatný nákup a samozřejmě neúspěch s růstem těchto rostlin pak vede mnohdy k zavrhnutí rostlinného akvária nebo celé akvaristiky. Přehled neakvarijních rostlin, které do akvária nepatří: Neakvarijní rostliny.

To samozřejmě platí i pro náročné rostliny, které potřebují víc, než jim můžete dát, mnohdy proto, že o jejich potřebách nevíte a v akvaristice vám rostlinu doporučí, jako nenáročnou. Stává se, protože ji potřebují rychle prodat, jinak jim umře.

Další věc je, že akvarijní rostliny rostou téměř po celé planetě v tropickém a subtropickém pásmu, kde na rozdíl od našich podmínek v přírodě je jiné složení vody, jiná a stálejší teplota. Správná teplota je tedy také velmi důležitá. U nás je vodovodní voda většinou zásaditá, ale nejběžnější akvarijní rostliny potřebují vodu kyselou, tedy pH pod 7. Některé se přizpůsobí, jiné ne a je třeba vodu upravovat. Může se tedy stát, že některé rostliny porostou dobře a některé vůbec, protože jejich podmínky pro růst se liší a nejsou splněny. 

Nedostatečné množství světla

Velký rozdíl také je v množství světla, které rostliny potřebují pro svůj dobrý růst. Většina náročnějších rostlin pak potřebují velmi dobré osvětlení, což pak mnohdy znamená i přidávání CO2 a kvalitní hnojiva. A pokud nenajdete rovnováhu mezi světlem, CO2 a živinami, ukáže se řasa, někdy i víc druhů řas.
Chybné zasazení

Občas se setkávám s tím, že si akvarista zasadí rostlinu příliš hluboko (rostliny s listovou růžicí - echinodoruscryptocorynevallisneria) a těm pak uhnívají listy. Zasazené mají být pouze kořeny a část "srdíčka", aby rostlina mohla růst (pokud trčí ze dna "stopky" listů  zvlášť, bude jistě moc hluboko. Také u rostlin Anubias dochází k chybám. Oddenek anubiasu musí být nad štěrkem, jinak uhnije (nejlépe jej dávejte ale na kořen či jinou dekoraci). Taktéž rostliny Microsorum (pteropusTridentWindelov) přivazujte na dřevo (kořen). Aponogeton madagascariensis také musí mít hlízu nad štěrkem.

Nedostatečné množství nebo nevhodný štěrk

Rostlinám s listovou růžicí (echinodorus, cryptocoryne,...) je potřeba dopřát rozumnou vrstvu dna. Kořeny těchto rostlin se časem výrazně rozrostou a potřebují prostor. Ve dvou centimetrech dna to nebude to pravé. Vyvarujte se také použití štěrku s obsahem vápence, ve kterém se rostlinám nedaří. Test vápence lze provést pomocí octového testu, viz video:
Časté úpravy rostlin

U některých rostlin s olistěnou lodyhou může dojít k problémům kvůli častému sestřihu. Rostlina je pak oslabena, ale pokud roste příliš rychle a vy ji musíte kvůli malé výšce akvária stříhat co tři dny, může časem přestat růst. Velmi na to trpí Cabomba caroliniana. Rostlinám s listovou růžicí zase nevyhovuje neustálé přesazování.
Přelistování emerzně pěstovaných rostlin

Bez trpělivosti to nepůjde. Mnohé rostliny nakoupené z obchodů nebo pěstíren jsou pěstovaný emerzně, tedy mimo vodu a musí tedy přelistovat na listy submerzní. Proto opadávají a vypadají hrozně mnohdy i několik měsíců po nákupu. Ale ani nákupem submerzně (pod vodou) pěstovaných rostlin si nemusíte pomoci. Při změně podmínek se některé druhy rostlin téměř rozpadnou, trvá to i nějaký měsíc, než se z nich stane zase krásná rostlina, třeba viz moje čtyři fotografie. Rostlina Blyxa japonica již po doručení poštou z pěstírny byla trochu jetá, ale po 4 měsících je nádherná. A to jsem ji chtěl vyhodit. Osobně preferuji nákup submerzně pěstovaných rostlin.
Blyxa japonica (vpravo) po nákupu
Blyxa po 4 dnech od nákupu a sinice
blyxa japonica hned po nákupu.jpg
blyxa japonica  po 4 dnech.jpg
Blyxe se konečně začalo po 2 měsících dařit
Nádherná blyxa po 4 měsících
blyxa japonica po 3 měsících.jpg
blyxa japonica - blyxa japonská rostlá.jpg
Nedostatek živin (jídla pro rostliny)

Ne každá rostlina nutně potřebuje přidávání hnojiv, neboť je zvyklá na "chudou vodu". Takovým rostlinám pak stačí pravidelná výměna vody, která jim přináší alespoň trochu živin, které se ve vodovodní vodě v malém množství mnohdy vyskytují.

Jenže pokud si pořídíte rostliny, které jsou náročnější, tak těm živiny pochybí (projevy nedostatku živin u akvarijních rostlin). V takovém případě je pak potřeba dodávat hnojiva, někdy i CO2. Pokud to nedostanou, budou chřadnout a může se objevit řasa. Některé jsou dokonce ještě víc hladové a k běžnému dobrému hnojivu potřebují železo a fosfor navíc. Jinak se jim moc dařit nebude. Často tomu tak je u Heteranthera zosterifolia a Blyxa japonica. To ovšem neznamená, že jde do akvária lít bezhlavě velké množství hnojiv. I příliš velké množství živin, nebo jejich nevyvážené množství, způsobí akorát další problémy.

Pokud chcete víc informací o hnojivech pro akvarijní rostliny, sepsal jsem je do článku: hnojiva pro akvarijní rostliny. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem podle vlastností a potřeb rostlin. Akvarijní rostliny z mých akvárií včetně akvaristického zboží pak nabízím na e-shopu: SURPANshop.cz - nabídka akvarijních rostlin.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
15.09.2016 14:50:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one