Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Rostlinné akvárium bez přidávání CO2

LowTech rostlinné akvárium bez přidávání CO2.png
Poslední dobou se v akvaristice rozmohl trend, kdy začínající akvaristé uvažují o pořízení CO2 setu, aby jim rostly akvarijní rostliny a to i v případě, že jejich rostliny jsou naprosto nenáročné. Proto jsem asi před půl rokem založil nenáročné "LowTech" rostlinné akvárium pro ukázku.
To, že se rostlinám u začínajících akvaristu nedaří, není nic neobvyklého. Každá rostlina potřebuje určité podmínky a zároveň se mnohdy prodávají rostliny, které do akvária nepatří. Proto jsem již dříve vypracoval několik článků, které mohou být nápomocné v začátcích. Určitě je dobré se podívat na seznam neakvarijních rostlin, které se ovšem jako akvarijní prodávají: přehled neakvarijních rostlin. Naopak přehled těch akvarijních pak najdete: atlas akvarijních rostlin nebo v přehledu: seznam nenáročných akvarijních rostlin.

Zároveň je dobré si uvědomit, proč vám rostliny nerostou. Nemusí jít ani tak o problém v akvárku, může jít pouze o běžný jev přelistování rostlin, více informací v článku: proč mi nerostou akvarijní rostliny.

A pokud chcete vědět víc o přidávání CO2 do akvária, proč mnohdy není vůbec nutné CO2 přidávat a kdy naopak je přidávání potřeba, podívejte se na článek: co musíme vědět o přidávání CO2.
Moje rostlinné LowTech akvárium (bez přidávání CO2)

Asi před půl rokem jsem založil menší akvárium, o  rozměrech 46x35x36cm a objemu 58 litrů. Akvárium bylo založeno pro ukázku, že se dá udělat pěkné rostlinné akvárium, relativně nenáročné na údržbu. K filtraci byl použit malý vnitřní filtr AquaEl Pat mini, k ohřevu vody běžné automatické topítko a svítím jedním běžným LED reflektorem 10W - 700lm. Štěrk byl použit běžný křemičitý, frakce 2 až 4 mm.

Jako osádku jsem zvolil krevetky, dania galaxy a na dožití dvě poslední tetry krvavé. Z rostlin jsem zvolil nenáročné kousky, které jsem zároveň potřeboval později nafotit do atlasu rostlin, abych "zabil dvě mouchy jednou ranou", takže jsem si s vzhledem akvária nelámal hlavu. Do zadní části akvária jsem zasadil Vallisneria spiralis, do přední Cryptocoryne affinis a Sagittaria subulata. Vždy jen minimum rostlin, abych viděl, jak rychle dokáží akvárium zarůst. A to se nyní cca po půl roce od založení povedlo.
LowTech rostlinné akvárium.JPG
V akváriu není viditelná žádná řasa. Nepoužívám ani plynné CO2, ani tekutý uhlík (glutaraldehyd). Výměna vody probíhá jen částečně, asi 1/5 objemu jednou za měsíc. Hnojivo dávám pouze tekuté, velmi málo a to právě jednou měsíčně po výměně vody.

Je tedy velmi důležité si položit otázku, zdali plynné CO2 vyřeší váš problém s růstem rostlin. Krom toho může mít i vliv na růst řasy, pokud nebude v akváriu vytvořena správná rovnováha (světlo - živiny - CO2). Samozřejmě jsou rostliny, které bez přidávání CO2 neporostou, nebo porostou velmi špatně. Ale pokud mít doma pěkné rostlinné akvárium, o které se nemusíte starat celkem často, zvolte možnost "bez přidávání CO2".
A takto vypadá akvárium po předělání, kdy jsem vyměnil přerůstající Vallisneria spiralis za další druhy Cryptocoryne (nyní tak jsou pontederifolia, walkeri, affinis). Tekuté hnojivo nedávám, ale při znovuzaložení jsem pod štěrk přidal jemnou vrstvičku substrátu pro lekníny.
LowTech akvárium.JPG
Další mé rostlinné LowTech akvárium 120 litrů (bez přidávání CO2)

Akvárium asi po 7 měsících od založení. Zvolil jsem nenáročné rostliny, nepřidával jsem CO2, pouze občas živiny (PMDD). Později jsem se rozhodl, že do tohoto akvária přidám náročnější rostliny a pořídil jsem CO2 set.
LowTech rostlinné akvárium.JPG
Krásné rostlinné LowTech akvárium Michaely Betíkové (bez CO2, nenáročné rostliny)
Po tom, co jsem uviděl na facebooku akvárium Míši Betíkové, která s akvaristikou začala teprve nedávno, rozhodl jsem se jí oslovit a zjistit o jejím akváriu co nejvíc. Patří totiž také mezi LowTech akvária, kde se rostlinám daří, protože je prostě zvolila velmi dobře, tedy nenáročné. Dověděl jsem se také, že než akvárium založila, hodně si nastudovala. A dopadlo to podle mého opravdu velmi dobře. Více informací pak sepsala níž:

Akvárko je Juwel rio 125. Je to set, protože mi to přišlo jako dobrá volba, neboť s filtry ani osvětlením a vlastně ničím nemám zkušenosti. Založeno 31.10.2016.
Rozměr: 80x35x45 125l
Filtr: vnitřní Juwel Bioflow 3.0, 600l / h, bylo k němu i aktivní uhlí, ale to jsem nedala.
Ohřívač: Juwel 100W, teplota vody 26 stupňů
Osvětlení: Juwel 2x28W, 8000K
Štěrk Hagen1-2mm. Pod štěrk jsem dala výživný substrát JBL aquabasis plus.
nenáročné LowTech akvárium.jpg
Rostlinky: limnophila sessiliflora, ceratophyllum demersum, vallisneria spiralis, vallisneria asiatica, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne wendtii tropica, hygrophila polysperma, pistia stratiotes (tu není ani vidět), na dřevě je taxiphyllum alternans Taiwan mosstaxiphyllum flame moss

Osazentvo: Betta splendens (sameček), 2x clea helena, neocaridina davidi red cherry (minimálně 15 kusů). Ještě plánuji přidat 3 samičky Betta splendens a někdy v budoucnu i houf nějakých razborek. Bettu a Helenky jsem dala až, když jsem měla akvárko založené 6 týdnů, abych měla jistotu, že už je zaběhnuté. Krevetky přišly, až když mělo akva 2 měsíce. Mám v akvárku i listy mandlovníku a dubu.

Teď jsem začala hnojit tekutým hnojivem Tropica specialised fertilizer. Mám v akvárku málo NO3, takže hnojením se rostlinky vzpamatovávají. Mám trochu problém s limnophilou, takže ještě jsem akvárko nedostala do ideálního stavu, ale pracuji na tom.
nenáročné rostlinné LowTech akvárium.jpg
Jak se Vám líbí tato nenáročna rostlinná akvária? Uvažujete nad přidáváním CO2? Jak jste se rozhodli po přečtení článku? Dejte vědět svůj názor do komentářů pod článkem.

Pokud chcete pravidelný přehled o nových článcích na tomto blogu, staňte se jeho fanoušky na facebooku: surpanblog na facebooku.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
22.01.2017 15:34:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one