Poslední dobou se v akvaristice rozmohl trend, kdy začínající akvaristé uvažují o pořízení CO2 setu, aby jim rostly akvarijní rostliny a to i v případě, že jejich rostliny jsou naprosto nenáročné. Proto jsem se rozhodl ukázat má "LowTech" rostlinná akvária (bez používání CO2).
To, že se rostlinám u začínajících akvaristu nedaří, není zas tak nic neobvyklého. Každá rostlina potřebuje určité podmínky a zároveň se mnohdy prodávají rostliny, které do akvária nepatří. Proto jsem již dříve vypracoval několik článků, které mohou být nápomocné v začátcích. Určitě je dobré se podívat na seznam neakvarijních rostlin, které se ovšem jako akvarijní prodávají: přehled neakvarijních rostlin. Naopak přehled těch akvarijních pak najdete: atlas akvarijních rostlinnebo v přehledu: seznam nenáročných akvarijních rostlin.
Zároveň je dobré si uvědomit, proč vám rostliny nerostou. Nemusí jít ani tak o problém v akvárku, může jít pouze o běžný jev přelistování rostlin, více informací v článku: proč mi nerostou akvarijní rostliny.
A pokud chcete vědět víc o přidávání CO2 do akvária, proč mnohdy není vůbec nutné přidávat CO2 a kdy naopak je přidávání potřeba, podívejte se na článek: co musíme vědět o použití CO2 v akvaristice.
Asi před půl rokem jsem založil menší akvárium, o rozměrech 46x35x36cm a objemu 58 litrů. Akvárium bylo založeno pro ukázku, že se dá udělat pěkné rostlinné akvárium, relativně nenáročné na údržbu. K filtraci byl použit malý vnitřní filtr AquaEl Pat mini, k ohřevu vody běžné automatické topítko a svítím jedním běžným LED reflektorem 10W - 700lm. Štěrk byl použit běžný křemičitý, frakce 2 až 4 mm.
V akváriu není viditelná žádná řasa. Nepoužívám ani plynné CO2, ani tekutý uhlík (glutaraldehyd). Výměna vody probíhá jen částečně, asi 1/5 objemu jednou za měsíc. Tekuté hnojivo nedávám, ale při založení jsem pod štěrk vložil jemnou vrstvičku substrátu pro lekníny.
Druhé rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Původně mělo jít o akvárium, kde budu mít hromadu různých anubiasů, ale natolik mě zaujaly rostliny rodu Bucephalandra, že jich je tam nakonec víc, než anubiasů. Jde o akvárium o objemu 117 litrů, osvětlené třemi 10W LED reflektory, vodu filtruje malý filtr AquaEl. Hnojivo zde používám a to PMDD a přidávám i KH2PO4. Více informací o akvárku, včetně použitých rostlin, si zobrazíte kliknutím na fotku toho akvárka.
Další rostlinné LowTech akvárium 120 litrů (bez přidávání CO2) z mé dílny
Akvárium asi po 7 měsících od založení. Zvolil jsem nenáročné rostliny, nepřidával jsem CO2, pouze občas živiny (PMDD). Později jsem se rozhodl, že do tohoto akvária pořídím náročnější rostliny a pořídil jsem i CO2 set. Na fotografii je ale akvárium v době, kdy jsem CO2 nepřidával.
Je tedy velmi důležité si položit otázku, zdali plynné CO2 vyřeší váš problém s růstem rostlin. Krom toho přidávání CO2 může mít i vliv na růst řasy, pokud nebude v akváriu vytvořena správná rovnováha (světlo - živiny - CO2). Samozřejmě jsou rostliny, které bez přidávání CO2 neporostou, nebo porostou velmi špatně. Ale pokud chcete mít doma pěkné rostlinné akvárium s minimální údržbou, zvolte možnost "bez přidávání CO2".
Jak se Vám líbí tato nenáročna rostlinná akvária? Uvažujete nad přidáváním CO2? Jak jste se rozhodli po přečtení článku? Dejte vědět svůj názor do komentářů pod článkem.