Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
SURPANshop.cz.png
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner Oase BioMaster čtverec.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Rostlinné akvárium - jak a čím hnojit

Hnojiva do akvária.png
Aby každá rostlina rostla, potřebuje živiny. Na zahradě hnojíte hnojem, ale do akvária k rybičkám Vám tento způsob nepomůže, ba naopak. Na trhu je velké množství komerčních hnojiv, která by měla pomoci rostlinám v akváriu dodat všechny důležité živiny.
Vyzkoušel jsem desítky hnojiv, levná i drahá hnojiva. Jak dopadla hnojiva v testu, která jsou dobrá a která nedoporučuji si ukážeme v článku.
Moje rostlinné akvárium asi po 20 měsících od založení
akvárko.jpg
Je to dlouho, co jsem slyšel o levné hnojivu, které si z několika sáčků doma namícháte a jmenuje se PMDD (z anglického překladu něco jako "hnojivo chudého muže"). Pokud jej používáte dobře, rostliny rostou jedna báseň, tedy pokud k tomu dávkujete i CO2.
 
PMDD
 
Sehnat se dá na SURPANshopu a prodává se jako sypká směs v několika sáčcích, ze kterých si pak doma namícháte čerstvé hnojivo. Pro smíchání mikroprvků používejte destilovanou vodu. Cena 45 Kč za jednu dávku, což je cca na měsíc na tříset litrové rostlinné akvárium.
 
Dávkování: denně, nejlépe ráno 1 až 2 mililitry pro běžná akvária, 3 až 5 mililitrů pro rostlinná akvária a to z každé lahvičky (mějte zvlášť makro i mikro prvky). Prvních 14 dní lépe méně, může způsobit růst řas v případě, že v akváriu něco nefunguje. Poté se může trochu přidat, ale nepřehnojovat. Za mě číslo jedna. Stačí si jen vyzkoušet dávkování a které se vám nejvíc bude hodit. Jestli s Tenso cocktailem nebo PMDD plus.

Shrnutí: PMDD je zatím nejlepší hnojivo, které jsem kdy používal. Obsahuje vše (krom fosforu), co rostliny potřebují, fosfor se ale dá přidat další složkou. Další výhodou je jeho velmi dobrá cena a možnost namíchání si vše podle potřeb rostlin. Nevýhodou je pak jeho kratší životnost po namíchání (asi měsíc, mikroprvky skladujte dobře označené v lednici), potřeba si jej namíchat a dávkování každý den. Pokud ale chcete náročnější rostliny a krásné rostlinné akvárium, je tohle dobrá volba a bude potřeba obětovat trošku víc času.
PMDD s Tenso coctailem.jpg
Tekutá hnojiva

Dříve jsem často používal tekutá hnojiva do akvária, nejčastěji Bioflor od Rataje, po kterém se růst rostlin mírně zlepšil. Dále jsem používal Profito od Easy-Life a Complete od Profiplants, po kterých se růst rostlin zlepšil, jde o kvalitní hnojiva. Také jsem zkusil levné hnojivo Akvaflor AF-7. Nějaké důležité prvky do vody dodáte, pro akvárium s párem nenáročných rostlin půjde asi o lepší variantu, než nehnojit vůbec.
Tekuté hnojivo Complete od Profiplants
Profiplants kompletní hnojivo Complete.jpg
Profito od Easy-Life
Hnojivo Profito Easy-Life.jpg
Levné tekuté hnojivo Akvaflor AF-7
Akvaflor AF-7.jpg
Shrnutí: Z tekutých hnojiv bych vybral PMDD, Profito nebo Complete. Jde o plnohodnotná hnojiva pro akvarijní rostliny. Sám dlouhodobě používám PMDD, které je podle mě ještě trošku lepší, ale některé může odradit jeho pravidelná příprava a nejlépe denní dávkování. Akvaflor AF-7 bych nedoporučil.
Dihydrogenfosforečnan draselný KH2PO4

Dihydrogenfosforečnan draselný je potřeba v případě, že vaše rostliny trpí nedostatkem draslíku, ale především fosforu, který rostliny potřebují. Nedostatek se projevuje malým vzrůstem rostlin a listů, staré listy odcházejí předčasně a jsou často zarůstány řasou. Stejně jako u všech hnojiv je důležité přesné dávkování. Nadměrné množství prvků z hnojiv jsou pro rostliny také nebezpečné.

Shrnutí: Pokud máte v rostlinném akváriu mnoho rostlin, dojde časem vypotřebování fosforu a dochází pak k předčasnému odumírání starších listů, listy jsou pak více často napadány řasou. Hodí se jako doplněk k PMDD při silně zarostlém akváriu. Pořídit si jej můžete třeba na habeo.cz.
KH2PO4 dihydrogenfosforečnan draselný.jpg
Kapsle do dna NPK+TE HI-END 12 měsíců

Jde o hnojivo, které se pomalu rozpouští ve dně a rostlinám po dobu cca 12 měsíců dodává dostatek micro a macro prvků. Po 14 dnech od vložení kapslí do dna začnou kuličky uvolňovat důležité prvky. Kapsle NPK+TE nedávejte přímo pod rostlinu, ale do její blízkosti a dávejte je co nejhlouběji do dna.

Dávkování kapslí NPK: kapsle vkládejte do dna každých cca 8x8 cm čtvercové sítě.

Shrnutí: Podle mě asi zatím nejlepší možnost, jak obohacovat substrát důležitými prvky pro rostliny s listovou růžicí. Dobrá je i výdrž, stačí do dna vtlačit jednou za rok. Kapsle si můžete pořídit na: Kapsle NPK HI-END.
Kapsle ke kořenům NPK+TE.jpg
Velké NPK+TE tablety do dna

Jde o tablety do dna, které se pomalu rozpouští a jsou silně koncentrované důležitými prvky pro kořenovou výživu rostlin. Dávkování je maximálně jedna tableta na 100 litrové akvárko, části tablety se vloží do dna ke kořenům velkých rostlin, jako jsou Echinodory a Aponogetony.

Dávkování tablet NPK: Malá část tablety ke kořenům velkých rostlin.

Shrnutí: Silné hnojivo pro opravdu velké a silné rostliny, které potřebují přijmout co nejvíc živin. Používá se jen část tablety, určitě jde o dobrou možnost pro obrovské rostlny, kde by nestačily kapsle.
NPK+TE tablety do dna.jpg
Kapsle Ferox

Feroxové kapsle se vkládají do substrátu k rostlinám, které potřebují hodně železa, například Blyxa japonica. I nenáročné rostliny Cryptocoryne wendtii brown mi výrazně poskočily po přidání železa. Tyto kapsle by měli postačit pro rostliny na rok i více. Pořídit si je můžete zde: kapsle Ferox.

Dávkování kapslí Ferox: kapsle vkládejte do dna každých cca 12x12 cm čtvercové sítě.
Fe2O3 Ferox kapsle.jpg
PMDD Jílové kuličky
 
Jílové kuličky jsou hnojivo, které se vkládá přímo do dna. Jde o tvrdé kuličky z jílu obsahující důležité prvky pro růst rostlin. K rostlině opatrně vtlačíte jednu až tři kuličky, podle velikosti rostliny. Toto hnojivo se používá především u rostlin s listovou růžicí. Cena je okolo 55 Kč za balení. Jeho velkou nevýhodou jsou problémy při úpravách dna nebo přesazování rostlin, kdy se silně rozkalí dno.

Shrnutí: Jílové kuličky dodají rostlinám živiny. Bohužel se rychle rozpouší a mohou zakalit akvárium, hlavně při odkalování nebo přesazování rostlin. Což je bohužel velká nevýhoda. Doporučil bych raději použití kapslí NPK, které vydrží déle, nekalí vodu a dodají více živin pro rostliny. PMDD jílové kuličky můžete pořídit na Habeo.cz.
PMDD jílové kuličky.jpg
CO2 oxid uhličitý
 
Oxid uhličitý CO2, je kvůli uhlíku důležitou složkou pro růst rostlin. Přes den jej rostliny přijímají od ryb, které jej vydechují. V noci i rostliny i ryby produkují oxid uhličitý. Přes den pak rostliny produkují kyslík. Protože jej ryby většinou produkují málo, je třeba jej dodávat.
 
Složitější automatické systémy, které přes den dávkují z láhve oxid uhličitý a v noci se vypínají pomocí elektromagnetického ventilu, jsou v dnešní době nejrozšířenější. CO2 pak prochází přes vzduchovací kamínek, lipové dřívko nebo nejlépe přes difuzor nebo atomizér a rozmělňuje se na malé bublinky, které se pak ve vodě rozpouští.
 
Tyto automatické CO2 sety jsou vcelku drahé a stojí cca od 4500 Kč, výměna nebo naplnění lahve pak dle objemu vyjde na cca 200 až 400 kč, nutnost výměny se liší podle spotřeby a velikosti akvária.
 
Shrnutí: Oxid Uhličitý CO2 okyseluje vodu, tedy snižuje pH. Ne každá rostlina potřebuje přidávání CO2, rostliny ale přidávání CO2 ocení. Pokud tedy chcete stabilní přidávání CO2 do vody, zvolte CO2 lahev. Pokud chcete levnou variantu, kde každých 14 dní je potřeba měnit náplň a nepřidává stabilní množství CO2, zvolte kvasničák. Variantou někde uprostřed, tedy na pořízení není drahá, nemusí se tak často měnit, je výroba CO2 pomocí kyseliny citronové a jedlé sody. Pokud máte málo rostlin, které jsou nenáročné, CO2 neřešte.
CO2 se dá do akvária dodávat i přes CO2 burčák domácí výroby: Vyrob si vlastní CO2
dávkování CO2 burčákem.png
Tekutý uhlík
 
"Varianta" pro dodání menšího množství uhlíku rostlinám pro menší akvária, nebo pro ty, co nechtějí investovat do drahých CO2 lahví, elektromagnetických ventilů a dropcheckerů. Jedná se o "tekutý uhlík", přesněji Glutaraldehyd, který se používá jako dezinfekce bazénů a v průmyslu. Cena za půllitrovou láhev CO2 vital od Rataje je cca 200 Kč a stačí na 125 dní na stolitrové rostlinné akvárium, což je oproti tradičnímu dávkování CO2 levnější varianta (u malých akvárií - u velkých se nevyplatí). Ještě levnější variantou je pořízení PMFE, což je stejný výrobek, výrazně levnější, jen se prodává zatím v 5 litrové nádobě za 370 Kč. Tekutý uhlík nevadí ani krevetám. Má ale negativní vliv na některé rostliny (mechy, játrovky, egeria, elodea,...) a moc nedoporučuji přímou aplikaci na některé rostliny v případě napadení řasou. I odolný anubias pak může mít problémy. Osobně bych dal přednost výrobě plynného CO2 pomocí kyseliny citronové a jedlé sody. Větší dávky přímo do vody při problémech s řasou, které někteří prodejci doporučují, mohou mít stejně jako přímá aplikace na list rostliny, negativní vliv. Při testování se mi stalo, že některé, do té doby zdravé rostliny, odešly.
 
Dávkování: na sto litrů vody v akváriu každý den 1 až 5 mililitry PMFE (víc pro silně zarostlá akvária), CO2 Vital se dávkuje 1 až 4 mililitry na 100 litrů vody.

Shrnutí: Podle mě je tekutý uhlík látka, která by se neměla do akvária přidávat pravidelně, ale maximálně v případě, že potřebujete nutně krátkodobě porazit řasu (samozřejmě je pak potřeba zlepšit podmínky v akvárku, jinak se řasy nezbavíte). Denní dávkování tekutým uhlíkem kvůli prevenci proti řase bych nedoporučil. Má sice negativní vliv na některé řasy, ale zároveň i na některé rostliny. Krom toho moc potřebného uhlíku rostlinám nedodá v porovnání s plynných CO2. Při větší dávce je tekuté CO2 schopné zlikvidovat i odolnější řasy, poškodí ale i rostliny, což zase rozhodí rovnováhu v akvárku, kde by jinak s řasou bojovali zdravé rostliny.
PMFE 5 litrů od Poormana
Tekutý uhlík PMFE.jpg
Půllitrový CO2 vital Rataj
Tekutý uhlík, tekuté CO2 vital.jpg
Projevy spokojených rostlin
 
Spokojenou, dobře "živenou" rostlinu poznáte časem docela snadno. Jsou lépe zbarvené, silnější, mají mnohdy větší listy a v neposlední řadě nejsou porostlé řasou.
 
Náročnější kobercové rostliny potřebují k růstu velmi dobré osvětlení, CO2 i hnojivo. Pokud by jedna z těchto důležitých složek chyběla, je pravděpodobné že "kobercovky" nevydrží moc dlouho, případně jejich růst bude minimální. Jak se projevují nedostatky prvků u rostlin v článku: Nedostatky živin a jejich projevy u akvarijních rostlin
akvárko15-2.JPG
Mám do svého akvária přidávat hnojiva a CO2?
 
  • Mám akvárko s rybami, bez rostlin nebo s minimem nenáročných - nedávat hnojivo ani CO2
  • Mám v akváriu nenáročné rostliny - 1x týdně hnojivo (Profito, Complete), CO2 nedávat
  • Mám v akváriu plno středně náročných rostlin - hnojivo (Complete, Profito, PMDD) a CO2
  • Mám v akváriu náročnější rostliny a silné světlo - hnojivo (Complete, Profito, PMDD), CO2 lahev, podle potřeby KH2PO4 případně další prvky

K rostlinám (echinodorus, blyxa, aponogeton, cryptocoryne, micranthemum) přidávám do dna kapsle NPK+TE vždy, při potřebě i kapsle Ferox. CO2 snižuje pH vody, tedy používat pouze v případě, že nemáte rostliny a ryby potřebující vyšší pH.

Kdy začít hnojit akvarijní rostliny?

Kapsle dávám do dna hned při založení, tekutá hnojiva začínám dávat po založení v minimálním množství, cca po 3 až 4 týdnech od založení postupně přidávám živin s ohledem na množství rostlin. Taktéž CO2 je lepší dávat už od počátku i kvůli stabilitě pH. Samozřejmě se snažíme držet rovnováhu mezi světlem, živinami a CO2. Tedy když po založení svítíme kratší dobu, dáváme i méně živin i CO2.

Kromě kvalitních hnojiv pro akvarijní rostliny je třeba rostlinám poskytnout i dobré osvětlení. Testoval jsem LED reflektor 20W nad rostlinným akváriem a i náročným rostlinám se hodně dařilo. Více informací o LED reflektoru a vlivu na akvarijní rostliny v článku: LED reflektor pro akvarijní rostliny
 
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
25.07.2015 20:56:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one