ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN
NÁŠ E-SHOP SURPAN
RUBRIKY
Hlavní strana
Akvárium - rady a tipy
Aplikace pro Android
Cesta za prací do Anglie
Cestování
Chovatelství - potkani
Chevrolet Trax
Jak jsem zhubnul
Jak ušetřit - uspořit?
Jen se vykecám
Natáčení - Pierre Richard
Návody, tipy a triky
Optimalizace webů
Počítače - rady a informace
Recepty
Rozhovory
Skalky a skalničky
Stavba domu svépomocí
Tipy na výlety v Česku
Vizualizace a modely
Vlastní recenze zboží
KONTAKT
GALERIE
Akvarijní rostliny
Atlas akvarijních rostlin
Architektonické modely
Herbář akvarijních rostlin
Kožené opasky
Rybky z akvária
Skalky a skalničky
OBLÍBENÉ ODKAZY
Rostlinná akvaristika
Eshop s akvaristikou
Atlas akvarijních rostlin
Akvaristaroman realizace akvárií
Akvariové rastliny - SK e-shop
Výkup počítačů a komponent
Zdravotnická technika a potřeby
Blog Ijáčka
Sportovní hala Žabčice
Tonda Školas Akvasvětla.cz
Rostlinná akvaristika Surpan
NOVINKY
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou
autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah
publikovat
nebo
kopírovat
!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Diskuze
Rubriky
>
Hlavní strana
>
Rozhovor o víně s kardiologem Martinem Křístkem
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6129"
Foligno
09.02.2018 19:44:13
Reagovat
Já tedy takto.
Víno mi buď chutná, nebo nechutná.
Jednou 2x jsem měl pocit, že piju opravdu něco mimořádného- odjela jedna a druhá švagrová do sklípku na jižní moravu a sestřička- moje žena hlídala děti- za to jsme chtěli dovézt dobré víno. Nevím ,c o to dovezli ale bylo to tak mimořádné- subjektivně- že jsme zavolali i své už dospělé děti a dali jim do skleniček- že tohle je etalon kvality.
Opravdu nepoznám muller thurgau od rulandského a podobně- rozhoduju se podle toho zda chci bíle nebo červené a pak podle ceny- pokud se nechci zklamat sáhnu po vínu mezi 100-20 Kč, nejlépe nějak s medailí- často od Balouna.a jinak nevím.
surpan
10.02.2018 08:52:06
Osobně některá vína poznám, ale hodně záleží na aktuální náladě. Když není to správné rozpoložení, tak se nedaří. Hodně se mi ale líbí bodování vín a výstavy na Jižní Moravě, kde se člověk určitě něco naučí. Třeba i poznání některých odrůd.
Reagovat
nar.soc.
13.04.2016 22:33:40
Reagovat
Nechci lacině poučovat. Dříve, dokud byl zdejší vinný trh uzavřený, měla voda velkou příležitost k proměně podle bible (Ježíš změnil vodu ve víno v Káni Galilejské a po něm to napodobovali i zdejší ( jihomoravští vinaři ). Změna vedení z hlavy na větší tvary, vedla k produkci kyselejších vín a ta se dobře upravila přídavkem vody a cukru. To si dnes už málokdo riskne.
Jak se pozná voda? Chorovaná vytváří jemně mlžný závoj, který se ne a ne usadit. Jinak lze zkoumané víno zkusmo zředit na 1/2 vodou. Pokud zachová chuť a charakter jen zeslabený, je to víno bez vody. Pokud se chuť rozpadne a charakter rovněž, bylo víno už pokřtěno.
nar.soc.
13.04.2016 13:33:42
Reagovat
U lahvovaných vín se nikdy neví, co z láhve vyteče. Záleží to na mnoha proměnných. Především na "lahvové zralosti" tj. na stupni dozrání, které se musí odhadnout tak, aby k nejvyšší kvalitě došlo až v lahvi. Čistota lahve, dokonce i obsažený vzduch před lahvováním může víno ovlivnit. Také uzávěr = korek nastojato vyschne a bez smršťovací agrafy propouští pachy ze skladu. Světlo také vínu neprospívá a o skladovací teplotě nemluvě. I klid lahve má svůj vliv ( lahve v paletách s manipulačními otřesy ve skladu ) a jiné vlivy se dovedou podepsat. Zásadně se mají lahvovat kyselá vína, která se zakulatí a "dojdou" do nejlepší konzumní zralosti. Zasíření "do lahve" je pojistka k udržení kvality. Nejlepší je přelití z lahve do karafy, nadýchnutí a pokud je cítit síra nechat odzátkovanou neplnou karafu v místnosti zoxydovat síru. Nalévat z karafy následně po vychlazení na konzumní teplotu.
Degustátorské umění je hlavně v obratech jazyka = v řečnění. Nelze spoléhat na odrůdu, kultivary mají různý původ, z různé polohy i půdy, různě hnojeno a ochráněno. Bývalo zvykem dát jedné komisi k bodování jeden kultivar o různém počtu ( třeba 30 vzorků ) a degustátoři z toho byli kolikrát paf. Jen ten kdo umí o věci řečnit nakonec uspěje. Moudré mlčení se u bodování neprosadí.
surpan
13.04.2016 13:44:17
Jn, všiml jsem si, že někteří o vínu hodně nakecají, ale neví vůbec nic, jen mají naučenou básničku, co v tom cítí, jaké ovoce atd. Byl jsem u bodování dvakrát, hodnotil jsem jako přísedící Pálavu, Neuburské, Rulanské bílé a Aurelius a to mi přijde jako super zkušenost, protože tam člověk nejlépe pozná ty rozdíly. A občas jsme se u stolu opravdu neshodli. Mě víno třeba nechutnalo, ale dostalo dost bodů.
Právě proto jsem oslovil MUDr. Křístka, který je vyjímečným degustátorem, ví co dělá a nevypráví u každého vzorku dlouhé pohádky "vycucané z paty". A tak by to mělo být.
Reagovat
nar.soc.
13.04.2016 10:07:44
Reagovat
Očekával bych uvedení do bodování vystavených vín. Především uvedení subkomise a sjednocujícího vzorku. Zajímalo by mne také vlastní bodování ( jednotlivci, či komise u stolků) a snaha o potlačení chyb u jednotlivců. Kdysi bývaly 4členné komise, nejvyšší a nejnižší zisk bodů se anuloval a ze dvou zbylých se zapsal průměr. Hlášky typu : "lidé to sem dali zdarma, tak nesmíme na bodech šetřit, rozhádaly komise zcela jistě". I proto se dělávaly přestávky na sjednocující vzorek, aby komise moc netápaly. Důležité jsou u degustátora smysly, nejsou-li v pořádku nemá tam co dělat. Jako absolvent vinařské školy ve Valticích jsem byl také zván na degustace, ale chronická rýma mi zabránila v aktivní činnosti. Vím, že i mnozí jiní s podobnými problémy to spíše tají, než by chlapsky přiznali svoji nedostatečnost.
Co se týče vín v supermarketech. Lze koupit za slušný peníz moldavská vína ( investovali tam Francouzi a jsou na stejné zem. šířce, jako ve Francii. Víno je ale za poloviční cenu.
Nápodobně i australská, argentinská i severoamerická vína, šmejdy by nikdo netahal přes půl světa. U italských i francouzských vín je stále možnost setkání se situací popsanou už císařem Flaviem. Dostal nechutné víno s vysvětlením, že hrozny vyrostly vysoko nad zemí pnutím révy po stromech. Vydal rozkaz, aby vinaře pověsili stejně vysoko jako zmiňovaní hrozny.
surpan
13.04.2016 10:51:28
Zasvěcení do bodování vín je dobrý nápad na nějaký další článek. Ale bude to chtít čas, až se i osobně budu ve víně víc orientovat, až budu mít za sebou hodně bodování a výstav a budu si v tom trochu věřit, že už obor aspoň trochu ovládám. Stále se učím od šikovných vinařů, některé vady, občas i odrůdy poznám, ale jen to úplný začátek. Jsem ale rád, že se můžu setkávat ze zkušenými vinaři a degustátory a tím se učit. Pak teprve, až budu vědět víc, se pustím do článku o bodování, aby to mělo i nějaký naučný smysl.
Zrovna včera jsem ochutnal víno z Moldávie, chardonay, ale přišlo mi hodně přesiřené. Ale to jsou asi všechna kupovaná vína oproti vínu, co se dá koupit přímo u vinařů na Jižní Moravě.
Reagovat
10.02.2018 08:52:06
surpan
Zpět
SEO
webu sledují
SEO nástroje
.cz
Pro lepší fungování tohoto webu využíváme soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Prohlášení o Cookies
Name
Email
Comment
Or visit
this link
or
this one