rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6129"
Já tedy takto.
Víno mi buď chutná, nebo nechutná.
Jednou 2x jsem měl pocit, že piju opravdu něco mimořádného- odjela jedna a druhá švagrová do sklípku na jižní moravu a sestřička- moje žena hlídala děti- za to jsme chtěli dovézt dobré víno. Nevím ,c o to dovezli ale bylo to tak mimořádné- subjektivně- že jsme zavolali i své už dospělé děti a dali jim do skleniček- že tohle je etalon kvality.
Opravdu nepoznám muller thurgau od rulandského a podobně- rozhoduju se podle toho zda chci bíle nebo červené a pak podle ceny- pokud se nechci zklamat sáhnu po vínu mezi 100-20 Kč, nejlépe nějak s medailí- často od Balouna.a jinak nevím.
Osobně některá vína poznám, ale hodně záleží na aktuální náladě. Když není to správné rozpoložení, tak se nedaří. Hodně se mi ale líbí bodování vín a výstavy na Jižní Moravě, kde se člověk určitě něco naučí. Třeba i poznání některých odrůd.
Nechci lacině poučovat. Dříve, dokud byl zdejší vinný trh uzavřený, měla voda velkou příležitost k proměně podle bible (Ježíš změnil vodu ve víno v Káni Galilejské a po něm to napodobovali i zdejší ( jihomoravští vinaři ). Změna vedení z hlavy na větší tvary, vedla k produkci kyselejších vín a ta se dobře upravila přídavkem vody a cukru. To si dnes už málokdo riskne.
Jak se pozná voda? Chorovaná vytváří jemně mlžný závoj, který se ne a ne usadit. Jinak lze zkoumané víno zkusmo zředit na 1/2 vodou. Pokud zachová chuť a charakter jen zeslabený, je to víno bez vody. Pokud se chuť rozpadne a charakter rovněž, bylo víno už pokřtěno.
U lahvovaných vín se nikdy neví, co z láhve vyteče. Záleží to na mnoha proměnných. Především na "lahvové zralosti" tj. na stupni dozrání, které se musí odhadnout tak, aby k nejvyšší kvalitě došlo až v lahvi. Čistota lahve, dokonce i obsažený vzduch před lahvováním může víno ovlivnit. Také uzávěr = korek nastojato vyschne a bez smršťovací agrafy propouští pachy ze skladu. Světlo také vínu neprospívá a o skladovací teplotě nemluvě. I klid lahve má svůj vliv ( lahve v paletách s manipulačními otřesy ve skladu ) a jiné vlivy se dovedou podepsat. Zásadně se mají lahvovat kyselá vína, která se zakulatí a "dojdou" do nejlepší konzumní zralosti. Zasíření "do lahve" je pojistka k udržení kvality. Nejlepší je přelití z lahve do karafy, nadýchnutí a pokud je cítit síra nechat odzátkovanou neplnou karafu v místnosti zoxydovat síru. Nalévat z karafy následně po vychlazení na konzumní teplotu.
Degustátorské umění je hlavně v obratech jazyka = v řečnění. Nelze spoléhat na odrůdu, kultivary mají různý původ, z různé polohy i půdy, různě hnojeno a ochráněno. Bývalo zvykem dát jedné komisi k bodování jeden kultivar o různém počtu ( třeba 30 vzorků ) a degustátoři z toho byli kolikrát paf. Jen ten kdo umí o věci řečnit nakonec uspěje. Moudré mlčení se u bodování neprosadí.
Jn, všiml jsem si, že někteří o vínu hodně nakecají, ale neví vůbec nic, jen mají naučenou básničku, co v tom cítí, jaké ovoce atd. Byl jsem u bodování dvakrát, hodnotil jsem jako přísedící Pálavu, Neuburské, Rulanské bílé a Aurelius a to mi přijde jako super zkušenost, protože tam člověk nejlépe pozná ty rozdíly. A občas jsme se u stolu opravdu neshodli. Mě víno třeba nechutnalo, ale dostalo dost bodů.
Právě proto jsem oslovil MUDr. Křístka, který je vyjímečným degustátorem, ví co dělá a nevypráví u každého vzorku dlouhé pohádky "vycucané z paty". A tak by to mělo být.
Očekával bych uvedení do bodování vystavených vín. Především uvedení subkomise a sjednocujícího vzorku. Zajímalo by mne také vlastní bodování ( jednotlivci, či komise u stolků) a snaha o potlačení chyb u jednotlivců. Kdysi bývaly 4členné komise, nejvyšší a nejnižší zisk bodů se anuloval a ze dvou zbylých se zapsal průměr. Hlášky typu : "lidé to sem dali zdarma, tak nesmíme na bodech šetřit, rozhádaly komise zcela jistě". I proto se dělávaly přestávky na sjednocující vzorek, aby komise moc netápaly. Důležité jsou u degustátora smysly, nejsou-li v pořádku nemá tam co dělat. Jako absolvent vinařské školy ve Valticích jsem byl také zván na degustace, ale chronická rýma mi zabránila v aktivní činnosti. Vím, že i mnozí jiní s podobnými problémy to spíše tají, než by chlapsky přiznali svoji nedostatečnost.
Co se týče vín v supermarketech. Lze koupit za slušný peníz moldavská vína ( investovali tam Francouzi a jsou na stejné zem. šířce, jako ve Francii. Víno je ale za poloviční cenu.
Nápodobně i australská, argentinská i severoamerická vína, šmejdy by nikdo netahal přes půl světa. U italských i francouzských vín je stále možnost setkání se situací popsanou už císařem Flaviem. Dostal nechutné víno s vysvětlením, že hrozny vyrostly vysoko nad zemí pnutím révy po stromech. Vydal rozkaz, aby vinaře pověsili stejně vysoko jako zmiňovaní hrozny.
Zasvěcení do bodování vín je dobrý nápad na nějaký další článek. Ale bude to chtít čas, až se i osobně budu ve víně víc orientovat, až budu mít za sebou hodně bodování a výstav a budu si v tom trochu věřit, že už obor aspoň trochu ovládám. Stále se učím od šikovných vinařů, některé vady, občas i odrůdy poznám, ale jen to úplný začátek. Jsem ale rád, že se můžu setkávat ze zkušenými vinaři a degustátory a tím se učit. Pak teprve, až budu vědět víc, se pustím do článku o bodování, aby to mělo i nějaký naučný smysl.
Zrovna včera jsem ochutnal víno z Moldávie, chardonay, ale přišlo mi hodně přesiřené. Ale to jsou asi všechna kupovaná vína oproti vínu, co se dá koupit přímo u vinařů na Jižní Moravě.
10.02.2018 08:52:06
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one