rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Rozpad listů u rostlin Cryptocoryne - Kryptokorynová choroba

kryptokorynová choroba - rozpad listů.png
I když většina kryptokoryn patří mezi nenáročné akvarijní rostliny, může být jejich pěstování v některých případech trošku problematičtější. Hlavně, pokud se setkáte s takzvanou "kryptokorynovou chorobou", která může velmi nemile překvapit. Není ale potřeba panikařit.
S "kryptokorynovou chorobou" jsem se setkal nesčetněkrát, protože rostliny rodu Cryptocoryne mám dost v oblibě. Průběh je stále stejný. Na listech kryptokoryn se začnou objevovat dírky, které se stále zvětšují, listy se rozpadají, až se rozpadnou úplně. Ve většině případů rozpad listu trvá několik dní, setkal jsem se ale i s případem, kdy ještě večer byly rostliny v běžném stavu a ráno by se dalo říct, že zmizely. Totálně se rozpadly, samozřejmě rozkládající se listy zanechaly v akváriu pořádný svinčík.
Ukázka listů Cryptocoryne s "kryptokorynovou chorobou".
kryptokorynová choroba.png
Kdy "kryptokorynová choroba" vzniká?

Velmi nerad používám pojem "kryptokorynová choroba", proto stále jen v uvozovkách a i když jej v článku používám, je to jen proto, že jde o zažitý pojem. Nejde totiž o žádné napadení virem, nebo tak podobně. Celá potíž je jen v tom, že kryptokoryny nemají rády prudké změny. Mnohdy si je nemusíte ani uvědomit a pak přijde nemilé překvapení v podobě rozpadu listů. Když pomineme přesazení rostliny, nebo rozpad listů po nákupu, kdy dochází k naprosté změně prostředí, setkal jsem se s rozpadem i po výměně osvětlení v akváriu. Stačilo vyměnit zářivkové osvětlení za LED a listy se začaly rozpadat (později pod LED cryptocoryne affinis rostla bez problémů). Dále stačí zanedbat výměnu vody v akváriu a po delší době si vzpomenete a uděláte výměnu vody pořádnou. Opět šok, který může způsobit rozpad listů.
Další možnou příčinou může být omezování od jiné rostliny. Pokud je poblíž nějaká větší rostlina, často Echinodorus nebo Vallisneria, stává se, že se jejich kořeny dostanou ke kořenům Cryptocoryne a začne docházet k děravění listů. Mnohdy vedle sebe rostliny bez problémů rostly delší dobu, pak ale začal u Cryptocoryne rozpad listů a zjistil jsem, že má pod sebou vrstvu kořenů jiné rostliny, se kterou bojuje o místo a živiny. Neřekl bych, že jde o nesnášenlivost některých druhů rostlin, o niž se často mluví, ale spíš o potřebu prostoru, kterou některé silné rostliny prostě vyžadují.

Jak vyřešit "kryptokorynovou chorobu"?

Samozřejmě nejlepší je prevence. Vyhněte se prudkým změnám a nemusíte se s kryptokorynovou chorobou setkat, případně jen v malém rozsahu, kdy odejde jen pár listů. Nepodceňujte údržbu akvária. Pokud už rozpad v malém rozsahu započal, tak jsem se vždy snažil poškozené listy včas likvidovat. Ne, že by to mělo nějaký smysl kvůli zastavení rozpadu dalších listů (uhnívání stále pomalu pokračovalo), ale proto, aby se v akváriu nenahromadily rozkládající se listy, které stabilitě prostředí rozhodně nepomůžou. Rozkládající se listy tedy doporučuji likvidovat. Ale co hlavně, nechejte zbytek rostliny zasazený ve dně na stejném místě. Nezasahujte do kořenů. I když jsem u některých kryptokoryn přišel o všechny listy, rostlina se dříve nebo později vzpamatovala a začaly se objevovat listy nové. A to i v případě, že se mnoho týdnů nic neděje. Tohle je častá chyba začínajících akvaristů, kteří buď vyhodí zároveň s listy i zbytek rostliny, nebo to vzdají po týdnu, neboť rostlina působí neživě. V případě zanedbané údržby, to chce pravidelnější menší výměnu vody a jak se akvárko stabilizuje, kryptokoryny se vzpamatují.
Pokud jde o "mezidruhový" boj o místo, dopřejte Cryptocoryne dostatek prostoru a to i v místě, kam oko běžně nevidí - tedy ve dně, kde může docházet ke kontaktu kořenů. S tímto problémem jsem se setkal již mnohokrát a přesun rostlin často znamenal vyřešení problémů. Je potřeba si uvědomit, že se to může stát i když jsou rostliny od sebe desítky centimetrů daleko. Nedávno jsem vytahoval z akvária Echinodorus bleherae s půlmetrovými kořeny a Cryptocoryne wendtii brown s kořeny dlouhými 40 cm.Tyto rostliny mohly být od sebe 90 cm a stejně už docházelo ke kontaktu jejich kořenů. Proto je potřeba zkontrolovat i dno.
Jak dojde k nápravě, vydržte. Než se Cryptocoryne vrátí do původního stavu, může to trvat i měsíce.

Další moje poznatky

V akvárkách jsem měl již vcelku dost druhů kryptokoryn a přemýšlel jsem, jestli je nějaká, která i přes dlouhé působení v mém akvárku nikdy neměla kryptokorynovou chorobu. A jednu jsem opravdu našel. Nikdy jsem neviděl tuto chorobu u cryptocoryne parva a to ani v minimálním rozsahu. V malém rozsahu se při změnách objevila u cryptocoryne willisii. Celkem výrazný rozpad jsem pak zažil u cryptocoryne affiniscryptocoryne pontederiifoliacryptocoryne wendtii brown. A i když se některým kryptokorynám rozpadly listy úplně, nestalo se mi, že by se rostlina již neujala. To tedy jen tak pro zajímavost.

Pokud se tedy setkáte v akvárku s "kryptokorynovou chorobou", nevzdávejte to hned na začátku, řešení je snadné a pak už stačí jen čekat.

Jaké máte zkušenosti s "kryptokorynovou chorobou" vy?
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
29.10.2017 11:53:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one