rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Ruducha - černá štětičková řasa - černá vousatá řasa

jak se zbavit ruduchy - černé řasy.png
Velmi neoblíbenou a přitom bohužel hojně rozšířenou řasou v akváriu je černá řasa - ruducha. Nejde o jeden druh řasy, ale v kategorii černých řas se schovává druhů několik. Podmínky pro jejich růst jsou ale podobné, proto se relativně dají kategorizovat.
Ruducha, tedy černá řasa BBA, potrápí během akvaristické praxe, asi každého akvaristu. Velmi důležité, ostatně jako u všech druhů řas, je začít řešit příčiny vzniku i jejich likvidaci včas, dokud se nerozleze po celém akvárku a po rostlinách. 
řasy - ruducha - ukázková černá řasa.png
Ruducha - černá štětičková řasa - černá vousatá řasa - BBA

Kde se nejčastěji objevuje?
Černá řasa se nejčastěji objevuje v blízkosti filtru, kde je silnější proudění vody. Také se objevuje na pomalu rostoucích rostlinách, jako jsou anubiasy. Objevuje se samozřejmě i na dalších rostlinách, většinou pak roste na starších listech. Velmi často se objevuje na kořenech, občas jsem se s ní setkal i přímo na štěrku v místech, kde je nedostatečné proudění vody.
černá řasa v akváriu - ruducha.JPG
Proč ruducha pravděpodobně vzniká?
Nejčastěji se mi černá řasa vytvoří, když zanedbám vyčištění filtrace a výměnu vody. Tedy zanedbané údržba. Problémem často je i překrmování. Kvůli částečně ucpanému molitanu ve filtru se sníží proudění vody v akváriu a zároveň nedochází k dostatečnému "roznesení" živin a případně uhlíku k rostlinám. Což bude jedna část problému. Zároveň podle dlouhodobého pozorování ruduchy (černé řasy) předpokládám, že její bujnější růst podpoří přehnojení železem, vyšší teplota vody v letních měsících, případně kolísání hladiny CO2 ve vodě, či silné osvětlení a malé množství CO2.
černá štětičková a vousatá řasa BBA.JPG
řasy v akváriu - ruducha.JPG
Jak bojovat s černými řasami?
  • Akváriu s přidáváním CO2 (HighTech) - U HighTech akvárií, kde přidáváte CO2, zkontrolujte a vyčistěte filtr a také zkontrolujte, jestli není zanesený difuzor či atomizer a CO2 proudí do akvária tak, jak má (což zajistí filtr, který rozumným prouděním vody do všech částí akvária roznáší uhlík i další živiny). Dále je potřeba se pokusit o rovnováhu mezi osvětlením, živinami a množstvím CO2 a to v přímé úměře. Moc silné osvětlení a málo CO2 (nebo jeho nedostatečná distribuce po celém akváriu) podpoří růst řas. A samozřejmě nepřekrmovat.
 
  • Akvárium bez přídávání CO2 (LowTech) - U LowTech akvárek je to podobné. Pokud filtr nedostatečně roznáší živiny po celém akvárku (rozumné proudění vody, silný proud zase způsobuje jiné potíže), tak v místech, kde voda neproudí, se pak snadno tvoří ruducha. A to i když živiny nepřidáváte. Proto je důležitý zajetý filtr, ale nesmí být moc zanesený. Další častou příčinou je příliš silné osvětlení (pro zdravé akvárium je potřeba mít rovnováhu v přímé úměře mezi osvětlením, živinami a CO2). A protože CO2 nepřidáváte, je potřeba mít slabší osvětlení a nepřehánět to s živinami (několikrát mi pomohlo zkrátit dobu svícení v akváriu na 8 hodin denně). A také nepřekrmovat.
 
"Pouhá likvidace řas není řešení. Je nutné se zbavit příčin vzniku.
Jedině takto můžete řasy porazit."
 
  • Likvidace ruduchy - Poté, co jsme se pokusili zbavit příčin vzniku ruduchy, přichází na řadu mechanické odstraňování řasy. Odstraňte co nejvíc ruduchy ze skla, z dekorací a z listů (magnetem, žiletkou). Protože přirůstá docela pevně, hodně napadané listy bude pravděpodobně nutné odstranit. Rostlinám samozřejmě nechte co nejvíc zdravých listů, aby se mohly rozrůstat (velké množství zdravých a především rychlerostoucích rostlin zabraňuje růstu ruduchy). Pak je dobré z akvária odsát všechny části odpadlých řas a vyměnit část vody. Na nedostupná místa lze použít tekutý uhlík nebo peroxid vodíku. Samozřejmě s rozumem a podle návodu. Ruduchy se nezbavíte hned, ale nevzdávejte to. Samozřejmě v případě nutnosti se dá procedura několikrát opakovat (mechanická likvidace, použití uhlíku nebo peroxidu, výměna vody) a nezanedbávat pravidelnou údržbu. Při používání hnojiv s vyšším obsahem železa zkuste snížit dávku a častěji měnit vodu.
Podařilo se vám porazit ruduchu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem. A pokud se vám tento blog nejen o akvaristice líbí, staňte se jeho fanoušky na facebooku: surpanblog na facebooku.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
18.08.2017 23:33:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one