rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Sýrové maniokové bochánky bez lepku

tapioka maniok.png
Máte rádi sýr? Hledáte obměnu typického bezlepkového pečiva? Nebo jen chcete ochutnat něco nového? Pokud ano, tak sýrové maniokové bulky jsou pro vás to pravé. Bez lepku a s netradiční surovinou maniokem a plné sýra.
Maniok, nebo chcete-li také tapiok je zelenina. Jeho původ je v tropických oblastech a pro představu je to asi 4 až 5 metrů vysoký keř, ze kterého se využívají jeho hlízy. Ty mohou vážit až 2 kg. Jelikož je maniok (tapiok) nenáročný na pěstování, je často využíván v Africe a velmi známý je i v brazilské kuchyni, jako základní surovina mnoha pokrmů. Využívá se na přípravu placek, kaší, chleba a dalších pokrmů. Mouka (škrob) z něj se také dá použít pro pečení a zahuštění.
maniok tapioka.jpg
Výživově je maniok zajímavý tím, že obsahuje vyšší podíl škrobu a je výborným zdrojem energie. Pro sportovce naprosto ideální. Bílkovin a tuku už ale v manioku příliš mnoho nehledejte. Je výborný pro svou lehkou stravitelnost a často si jej dávají i lidé, kteří mají nadbytek žaludečních kyselin nebo různá střevní onemocnění. Je bohatý na vitamín B a vitamín C a spoustu makroprvků a mikroprvků jako je například vápník, železo, hořčík a další.

Jeho uplatnění stále více najdeme i u nás v české kuchyni. Využívají ho lidé, kteří nemohou jíst lepek nebo také paleo a primal jedlíci. Nejčastěji se kupuje ve zdravé výživě v podobě maniokového (tapiokové) škrobu a dá se s ní nahradit klasická pšeničná mouka. Někteří si ho také pěstují ve svých sklenících, ale narovinu, kolik z nás má doma skleník. Pokud chcete celou hlízu, nezbývá vám než zajít do obchodu. Ale je to někdy opravdu obtížně hlízu sehnat.

My si dnes ukážeme recept s použitím maniokového škrobu a jen ze 4 surovin! Tento recept je klasický v brazilské kuchyni. V Brazílii dávají do bochánků svůj typický sýr a my si do bochánků také dáme sýr, ten náš klasický český Eidam.
maniok cassava tapioca yuca tapioka.jpg
Suroviny:
  • 100 g maniokový škrob
  • 100 g Eidamu 30%
  • 60-80 ml smetany 10% nebo mléka
  • špetku soli
Postup:
Tento recept je opravdu velmi rychlý a tak jej zvládne opravdu každý. Nejdříve si do misky najemno nastrouháme eidam, k němu přidáme maniokový škrob, smetanu nebo mléko (doporučuji nejdříve nalít jen 60 ml a pak popřípadě přilít) a špetku soli. Poté těsto zpracujeme. Můžete vařečkou, lžičkou ale já je raději zpracovávám v ruce. Je to rychlejší a hlavně se krásně suroviny spojí. Takže až máme vše v misce, tak hněteme, až se nám vytvoří jednotvárné tužší těsto. Trvá to chviličku.
Poté si vytáhneme pekáček a vyložíme jej pečícím papírem. Toto množství vám vystačí na 4 kusy bochánků. Proto si těsto rozdělte na 4 díly a každý díl ještě v ruce zakulaťte do tvaru bochánku a dejte na  plech.

Bochánky se ničím nemažou, takže je můžete rovnou dát do trouby a péct. Pečou se cca 30 minut při 175°C, až nahoře uvidíte, jak se krásně opéká sýr a jsou lehce nahnědlé. Ale kdo je „fajnšmekr“ jako já, tak to tam nechá trochu déle, až je sýr na povrchu hodně tmavý a křupavý. To už mám problém od upečených bochánků odehnat přítele, aby mi je nesfutroval.
Sýrové maniokové bochánky bez lepku.jpg
Ideální je jíst bochánky teplé, později už to není ono, protože lehce ztvrdnou a rozpečený sýr zatuhne. Proto si je dejte chvíli po vytažení z trouby. Nuže, bochánky máme hotovy, tak můžete baštit. Dobrou chuť 
autor: Myshak
25.01.2017 20:08:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one