rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test - LED LG 5152 28W 4200lm nad akváriem o výšce 80 cm

LED osvětlení nad akvárium na míru.png
Jako druhé testované osvětlení nad akvárium, jsem se rozhodl použít LED LG 5152 28W a to nad akváriem o výšce 80 centimetrů. Tohle LED světlo má 4200lm a je s optikou. Pak stačilo tři měsíce počkat a na výsledky se nyní můžete podívat v tomto článku.
Přípravu na testy a pár základních informací, jak vše probíhalo a rozcestník mezi dalšími testíky různých světel při různé výšce akvária, najdete na: Testy osvětlení nad akvária vysoká 60, 80 a 100 cm.

Test 2. - světlo nad 80 cm

Začátek 2. testu - LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Další testík, nyní nad 80 centimetrovým akváriem s kobercovkama s LED osvětlením (2x LED, 28W, max. 4200lm) od pana Tumy z osvětlení akvárií na míruZáklad osvětlení tvoří světelný panel, tvořený páskem diod LG 5152 Current se životností 60 000 hodin garantovaných výrobcem.
test LED osvětlení LG nad 80 cm vysokém akváriu s kobercovými rostlinami.JPG
Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte Carlo, Lilaeopsis mauritiana, Pogostemon helferiRotala rotundifoliaHydrocotyle tripartitaEleocharis pusilla a Staurogyne repens. Vstupní hodnoty vody jsou. NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 16°d, KH 6°d. Pro podobné podmínky, jako u prvního testu, jsem komplet vyměnil vodu za odstátou a pořádně odkalil dno. Filtr jsem ale použil již zajetý. Založení AQ proběhlo 15.1.2017.
test LED osvětlení LG nad 80 cm vysokém akváriu s kobercovkama.JPG
Test 2. hotov - LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Druhá část testu, s LED osvětlením LG 5152 4200lm nad akvárkem výšky 80 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého opět velmi dobré a LED osvětlení od pana Tumy bude nad 80 cm vysoké akvárium stačit i pro některé kobercovky. Z techniky jsem využíval vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenlineCO2 jsem dávkoval pomoci sody a kyseliny citronové.
Test LED osvětlení od pana Tůmy nad akvárkem vysokým 80 cm - test růstu rostlin.JPG
Z použitých rostlin se velmi dobře dařilo především: Rotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Pogostemon helferihydrocotyle jsem musel dokonce dvakrát prostříhat, aby nebránil v růstu ostatním rostlinám. Tyto rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Ostatní testované rostliny, jako je Staurogyne repens, Lilaeopsis mauritiana a Eleocharis pusilla rostly pomalu, ale všechny se rozrostly. Co se týče Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo, tak tyto dvě rostliny v testu bohužel neobstály. Není se ale čemu divit, jde o velmi náročné kobercovkym které vyžadují velké množství světla.
Test LED osvětlení od pana Tůmy nad akvárkem vysokým 80 cm.JPG
Akvárium o výšce 80 cm je podle mého už trochu nadstandard. Vyšší akvária přináší problémy s údržbou, odstraňováním špatných listů nízkých rostlin, čištění skel je také oříšek. Nevýhodou u 80 cm vysokého akvária je to, že nedosáhnete rukou na dno a potřebujete různé pomůcky jak na sázení rostlin, tak pro jejich úpravu. Což je trošinku zdlouhavější a chce to "grif" a čas, než si člověk zvykne. Výhodou akvária o takové výšce je pak jeho vzhled. Takové akvárium prostě vypadá honosněji. Dají se v něm stále pěstovat některé půdokryvné rostliny, ale pro náročnější kobercovky doporučuji akvária do výšky 60 cm.

Shrnutí: Podle mého je LED osvětlení LG 5152 4200lm nad 80 cm vysoké akvárium na hraně použitelnosti pro rostliny náročné na světlo (na náročné rostliny bych ho viděl na výšku 60 cm). Velmi důležité je dostatečné množství živin a CO2, které musíme do spodní části akvária ke kobercovkám dostat. Pak to pravděpodobně bude fungovat a toto LED osvětlení bude stačit. Sice ne všechny kobercovky to zvládly, většině z nich se ale může podle výsledků dařit i v takto vysoké nádrži. Jejich růst ale bude samozřejmě pomalejší, než v nižší a zároveň dobře osvětlené nádrži.

Další testy osvětlení najdete v rozcestníku: jaké osvětlení nad vysoké akvárium.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
11.06.2017 17:22:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one