rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Vlastní zkušenosti s filtrem JBL CristalProfi e1501 greenline

JBL CristalProfi e1501 greenline.png
Hledáte-li možnost, jak efektivně filtrovat vodu ve svém akváriu, určitě se poohlížíte po externím filtru. Vnitřní filtry jsou použitelné, ale mají proti externí filtraci malý objem filtračních hmot a nízký výkon. Krom toho u externího filtru si můžete zvolit různé náplně i pro úpravu vody.
Možnosti filtrace vody ve sladkovodním akváriu jsou v podstatě tři. V menších akváriích se nejvíce využívají vnitřní filtry, což je čerpací hlava s bioakvacitem (filtrační molitan). Takový vnitřní filtr, jak jsem již psal, není zrovna moc efektivní (ale určitě může stačit), potřebuje častější údržbu a v akvárku s pořádným bioakvacitem, zabere dost místa. Další možností je vnější komorový filtr, který si můžete nechat slepit od sklenáře podle vašich představ, jeho objem a filtrační složky si určíte sami a po chvíli studia a práce, můžete mít velmi efektivní filtraci. Ovšem má svá úskalí. Třetí možností, kdy nemusíte nic moc řešit, jen si případně upravíte filtrační složky, podle vašich představ, je pořízení externího filtru. A tu jsem si po dlouhých letech používání vnitřních filtrů zvolil. A vybral jsem si po mnoha kladných recenzích oblíbený externí filtr JBL CristalProfi e1501 greenline.
vlastní zkušenosti JBL CristalProfi e1501 greenline.jpg
Vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenline
Protože jsem potřeboval kvalitnější filtraci vody, pořídil jsem si po mnoha kladných recenzích právě JBL CristalProfi e1501 pro své 160 litrové akvárium. Výrobce sice uvádí, že jde o filtr pro akvária o objemu až 700 litrů, reálně bych to viděl na max. 400 až 500 litrů. Jde o tichý filtr s nízkou spotřebou 20W, uváděný průtok je 1500 l/h. Objem filtru je 12 litrů, jeho rozměr je 20 x 24 x 49 cm, je lépe ale počítat s rezervou i kvůli hadicím. Cena filtru se nyní pohybuje okolo 3500 až 4900 kč.

Výrobce dává záruku 4 roky, nutné je ale používání původních filtračních materiálů (poznámka výrobce).

První použití
Zprovoznění je jednoduché, důležité je zkrátit hadice na požadovanou délku. Pokud byste totiž nechali hadice delší, tak se budou různě kroutit, pravděpodobně se stane, že napuštění vody přes "pumpovací tlačítko" bude téměř nemožné. Než se vám podaří filtr poprvé "odvzdušnit", je dobré nechat vývod z filtru nad hladinou vody v akváriu, aby mohly bubliny snadněji "zmizet". Filtr samozřejmě před otevřením a před manipulací vypojte ze sítě.
Specifikace filtrů JBL CristalProfi eXXXX greenline
recenze, specifikace JBL CristalProfi e1501 greenline.jpg
Údržba JBL CristalProfi e1501 greenline
Ani údržba není složitá. Naopak mi přijde intuitivní a snadná. Pomocí dvou horních "páček" si uzavřete hadice a pomocí středové "páčky" pak vysunete celý blok z hlavy filtru. pak už jen vytahujete koše s filtračními materiály. Od výrobce najdete ve filtru JBL MicroMec, což je biofiltrační materiál ze sintrového skla. V ostatních koších jsou pak biomolitany (bioakvacit) o různých velikostech ok. Samozřejmě si můžete filtrační materiály zvolit podle svého uvážení.
Rozbalení JBL CrystalProfi e1501 greenline - obsah balení.
Obsah balení
 
 • vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenline
 • 4 vnitřní koše (3 s biomolitanem 10, 20 a 30 ppi; 1 s JBL MicroMec)
 • 2 hadice 16/22
 • plastová trubka U-profil se sacím košem s možností prodloužení
 • plastová trubka U-profil jako přívod vody do akvária
 • 2 ks rozstřikovací rampa
 • 5 ks přísavek
 • 5 ks krátký držák k přísavce
 • 5 ks dlouhý držák k přísavce
 • tryskový výtok
 • návod v češtině
JBL cristalProfi greenline e401, e701, e901, e 1501, e1901 kopírovat.png
Výhody JBL CristalProfi e1501 greenline
 
 • tichý
 • spolehlivý
 • velký filtrační objem
 • snadné čištění
 • jednoduché uvedení do provozu
Nevýhody JBL CristalProfi e1501 greenline
 
 • tvrdé hadice
Shrnutí

Externí filtr JBL CristalProfi e1501 greenline bych doporučil. Přechod z vnitřního filtru s minimálním objemem filtračních hmot je nesrovnatelný. Největší rozdíl byl vidět, když jsem přesazoval rostliny s velkými kořeny, kdy voda po rozkalení dna při použití vnitřního filtru byla čistá až po dlouhých 12 hodinách (na pohled). U vnější filtrace už za hodinu byla voda čistá, po dvou hodinách jako křišťál. Zapojení zvládne každý, údržba je snadná. Líbí se mi ta možnost vložit si do košů vlastní filtrační materiály. Hadice jsou tvrdé a těžko se upravují do potřebného tvaru. To je podle mého asi jediná nevýhoda, co jsem objevil. Když to ale shrnu, určitě doporučuji.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
27.01.2017 21:27:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one