rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Domácí gel na praní místo pracího prášku

Gel na prací domácí.png
V poslední době se stále u více lidí objevují alergie na prací prášky. Prací prášky a gely obsahují totiž zbytečně mnoho chemikálií a vonných látek, které mají zajistit lepších výsledků. Alergie se může projevit svěděním pokožky, škaredou vyrážku, nebo rýmou, kýcháním, kašlem a dokonce migrénou. Zvláště u malých dětí jsou tyto alergie častým problémem.
Maminky hledají stále nové prací gely a mnohdy netuší, že existuje snadné a hlavně levné řešení. Už naše prababičky znaly recept na domácí prací želé, který se postupem času zapomněl. Skládá se z pouhých třech surovin, a to z mýdla na praní, sody na praní a vody. Toto jsou právě ty hlavní složky i kupovaných pracích prostředků.
Gel na praní domácí.jpg
Domácí výroba želé na praní je zábavná, snadná a dokonce nezatěžuje tolik životní prostředí. Kupované prací prostředky jsou předražené a často obsahují spoustu zbytečných chemických přísad, které škodí nám lidem i přírodě. Je na každém z nás jakou cestu si vybereme.
 
Co budeme potřebovat na výrobu 5 litrů želé na praní:
Velký hrnec nebo kbelík, delší umělohmotnou vařečku, struhadlo, varnou konvici a pětilitrovou nádobu s víkem, nebo zavařovací sklenice.
 
Přísady:
Marseillské mýdlo na praní 150 g (nebo mýdlo Lanza, Kokos, či Jelen)
Krystalická soda na praní 150g
Voda 5 l
(esenciální olej)
Domácí prací gel.jpg
Postup:
Do kyblíku nastrouháme na jemno 150 gramů mýdla a zalijeme vroucí vodou z konvice asi 1,5 litry. Mícháme do úplného rozpuštění mýdla. Přisypeme 150 gramů sody a přilijeme další část vroucí vody. Poté opět mícháme do úplného rozpuštění sody. Až se obě složky spojí, doléváme zbytek vroucí vody, abychom měli 5 litrů gelu. Za občasného míchání gel bude postupně chládnout a tím houstnout. To je čas, kdy gel přeléváme do předem nachystané nádoby, nebo zavařovacích sklenic. Necháme do rána stát. Z tekutého gelu se stane po úplném vychladnutí tuhé želé (puding). Druhý den už můžeme prát. Nabíráme ho lžící, nebo odměrkou od klasického pracího prášku.
Domácí gel na praní.jpg
Pokud chcete, aby prádlo vonělo více, stačí přidat aviváž, nebo při výrobě přidat ještě do teplého tekutého gelu pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
 
Cena 1 litru vyrobeného želé vyjde na cca 5 Kč.
 
Dávkování:
Jedna, až dvě odměrky na jedno praní, dle znečištění prádla. Želé dávkujeme přímo do bubnu pračky mezi prádlo. Doporučuji prát na teplotu 40 °C a vyšší, aby na prádle nezůstaly bílé flíčky.
 
Výhody:
Velmi levné praní. Šetrné k přírodě. Vhodné pro alergiky. Snadná a zábavná výroba (třeba i s dětmi). Nápaditý dáreček pro kamarádku. Vyrobené želé je trvanlivé. Dobrý pocit, že se Vám něco povedlo, a že hodně ušetříte.
 
Nevýhody:
Doba výroby želé cca 30 minut. Musí se prát minimálně na 40 °C, jinak dělá na prádle fleky. Horší manipulace s pudingem při dávkování. Trochu větší dávky želé na jednu pračku, než kupovaného gelu.
26.04.2016 17:39:34
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one