rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Když je půjčka nutná

Srovnání úroků bank.png
Už nějaký ten pátek mě v televizi štve reklama od české spořitelny, kde z lidí dělají hlupáky. Nabízí skvělou půjčku, kde Vám z každé splátky ukrojí 5% a ty zúročí dalšími 5ti procenty.
Lákadlo na vysoký úrok je úžasné, ale z pěti procent ze splátky? To už neví jak lidi víc obírat?
Když je půjčka nutná - srovnání bank.jpg
Pokud je to možné, nepůjčujte si. Pokud ale není jiné východisko, prověřte si několik bank, které půjčky nabízí. I když máte účet u České spořitelny, rozhodně se po úvěru poohlédněte jinde. Ušetříte tak i 40 tisíc korun.
 
Dnes mi totiž, krom jejich televizní reklamy, uvízl ve spamu mail s nabídkou české spořitelny s reprezentativním výpočtem úvěru. Protože jsem o tom chtěl napsat článek a lidi upozornit, tohle se mi hodilo a začal jsem porovnávat všechny možné banky.
 
Roli ve výši splátek hrají také různá pojištění, tedy neshopnost splácet v případě propuštění ze zaměstnání, pojištění proti úrazu a smrti, kdy by jste také splácet nemohli.
 
Našel jsem si 9 bank a projel jsem si nabídku jejich úvěrů. Bohužel se všude dočtete, že se nejedná o věřejný příslib, tedy pokud jste měli někdy problémy se splácením a tedy částka nemusí být konečná.
 
Aby se dalo srovnávat, zvolil jsem půjčku o výši 200 tisíc korun s dobou splatnosti 72 měsíců a bez pojistek.
 
Fio banka
Hledal jsem, hledal, ale nic nenašel. Že by vůbec půjčky neposkytovali? Po telefonátu s operátorkou jejich call centra mi bylo sděleno, že poskytují pouze hypotéky a kontokorent k účtu. Což nespadá do tohoto porovnání. Kontokorent i tak nabízi až do půl milionu, takže i nad tímto způsobem by se asi dalo přemýšlet. Splácení si pak určujete sami, vždy platíte pouze úrok z vypůjčených peněz. Do budoucna banka uvažuje i o běžných úvěrech.
 
Česká spořitelna
Nejlepší půjčka, kde vám vemou 5 procent ze splátky a ještě je zúročí 5ti procenty a po splacení Vám toto vrátí. Opravdu? Co to je za blábol? Připomíná mi to hru s kelímky a kuličkou, kde vám informaci přehazují, aby vás zmátli. Skvělé, že mi něco vrátí, ale o to víc platím na splátkách. A 5 procent z 5ti procent? Na to se vůbec může někdo chytit? Dělají z lidí blbce, co si budeme povídat. Neopatrní nebo neuvažující zákazníci do toho ale stejně půjdou. A proč? Protože už u nich jsou přeci dlouho a protože jim platí za vedení účtu jen 2400 kč za rok (200 kč za měsíc, někdy i trochu méně). Poohlédněte se i jinde!
Příklad: Při této výši úvěru a době splatnosti je měsíční splátka 3910 Kč, RPSN 12,68%, poplatek za úvěr 1%, max. 5000 kč. V konečné fázi zaplatíte: 281 524 Kč, tedy přeplatíte 81 524 Kč!
 
Air bank
Televizní reklamy této banky mi přijdou skvělé. Jak jsou na tom jejich úvěry? Záleží na tom, jak moc jste přesní se splátkama. Pokud se občas zpozdíte, vyjde Vás půjčení na ohromných 101 995 Kč. Pokud ale splácíte řádně, vychází mi tato banka jako druhá nejlepší. Výše splátky je ale vysoká.
Příklad: Zde zaplatíte měsíčně více, tedy 4195 Kč. Pokud splácíte řádně, banka Vám odpustí 11 splátek, tady máte úvěr splacen skoro o rok dříve. RPSN je 10,37% a celkově zaplatíte 253 934 Kč. Půjčka Vás tedy bude stát při řádném splácení 53 934 Kč.
 
Raiffeisen bank
Co se týče jejich televizní reklamy, tak myslím, že se jim vůbec nepovedla. Ale tady hodnotíme půjčky. Rajfka také oceňuje řádné splácení a odmění Vás vrácením 20 tisíc korun při této výši úvěru. To, že si připlatíte ve splátkách a pak Vám to po létech vrací mi ale jako odměna nepřipadá.
Příklad: Tento úvěr získáte za 3797 Kč. RPSN 11,5 % a jak jsme již psal, při řádném splácení Vám vrátí banka 20 tisíc. Celkově tedy zaplatíte 273 384 Kč.Tedy o 73 384 Kč než jste si půjčili.
 
Zuno banka
Na jejich stránkách naleznete několik možností připojištění. Pokud jsem ovšem pojištění úvěru nezvolil, dostal jsem se s měsíční splátkou na nejnižší částku ve srovnání s uvedenými konkurenty. Líbí se mi, že banka neslibuje odměny a vrácení, prostě hned splácíte méně. Uváděný úrok ale nemusíte dostat, ačkoliv u ostatních bank také ne.
Příklad: Dvouset tisícovou půjčku budete měsíčně splácet částkou 3400 Kč. Neuvádí RPSN, pouze roční úrok 6,9%. Za 72 měsíců zaplatíte 244 800 Kč, tedy nejmémě ze všech konkurentů, v přepočtu 44 800 Kč.
 
Equa bank
Stejná půjčka na stejně dlouhou dobu byla zadána i do kalkulačky Equa bank. Neslibují žádné pofidérní odměny, které si stejně zaplatíte, což hodnotím jako rovnější přístup.
Příklad: Měsíčně zaplatíte bance 3797 Kč. RPSN uvádí 11,47%. Za 6 let splácení včetně poplatů bance vrátíte 273 384 Kč. Což je tedy o 73 384 Kč více, než jste si půjčili. Přesně tento výsledek vyšel i u "Rajfky".
 
Sberbank
Kdo se chce poohlédnout opravdu po všech bankách, i těch méně známých, měl by zavítat i do Sberbank. Výsledek jej ale nepotěší, i když je úvěr nazván "fér půjčka".
Příklad: Měsíčně vysolíte bance 4141 Kč, což je RPSN 12,25%. Za 6 let řádného splácení bance zaplatíte 278 152 Kč, pokud se ale občas zpozdíte, budou po Vás chtít 298 152 Kč, neboť přijdete o bonus 20 tisíc. Přeplatíte tedy v lepším případě 78 152 Kč. A to není zrovna málo.
 
ČSOB
Čím větší hráč na trhu, tím více si chce sezobnout k pomyslného koláče. ČSOB mě osobně zklamala hned na začátku. V online kalkulačce jsem zvolil stejné požadavky, ale nic jsem se pořádně nedověděl. Výše splátky je první půlku splácení 4004 Kč a pokud budete poslušně splácet, druhou půlku Vám banka sníží splátku na 3306 kč. To je sice lákavá nabídka, ale nikde jsem se již nedočetl o jaké RPSN se jedná a už vůbec netuším, kolik celkově zaplatím. Buď to není důležitý údaj a nebo bych se mohl zhrozit a jít ke konkurenci. Hlavně že neopomenou napsat, že na celkové odměně získám 25 141 Kč. Pěkná sleva, ale z čeho? Jaké jsou poplatky?
 
GE Money
Kocour, který trpí tím, že pániček ušetří na splátkách a pak může trajdat po dovolených. To je pak radost se zadlužit, nemyslíte? Expres půjčka od GE money je na webu banky stejně průhledná, jak od ČSOB. Stejné údaje mi napověděly, že RPSN bude 11,3% a že ušetřím úžasných 24 215 Kč.To je fakt úžasné, ale z čeho? No z těch peněz, které jste do nich už narvali. Měsíčně zaplatíte 4036 kč a po 6 letech zaplatíte...Stejně jako u ČSOB v jejich kalkulačce údaj chybí. Asi něco tají?
 
Důležité upozornění. Banky mají pro různé klienty různé podmínky. Je tedy dobré každou banku kontaktovat samostatně a ověřit si jejich sliby. v reálu budou splátky pravděpodobně trochu vyšší (u každé banky), tedy je pravděpodobné, že poměrově vyjdou výsledky podobně.
Rozdíl za půjčení stejné částky se stejnými podmínkami a stejnou dobou splatnosti je propastných 36 724 Kč. A to už jistě stojí za zvážení.
Pokud je to ale možné, nepůjčujte si. Rozhodně ne na dovolenou nebo vánoční dárky. Můžete se tak dostat do dluhové pasti a zbytečně přeplatíte vše, co nakoupíte. Je sice pěkné udělat dětem větší radost z dražšího dárku, jenže kvůli splátkám to může být za rok mnohem horší a nezbude ani na vánočního kapra.
 
Pokud uvažujete i o změně banky, kde nebudete muset platit poplatky, máme pro Vás článek o změně banky a o tom, jak je to jednoduché a výhodné - změna banky je výhodná: nechci platit poplatky.
22.11.2015 22:09:41
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one