rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner Oase BioMaster čtverec.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Nechci platit poplatky - změna banky

Změna banky na bezpoplatkovou.png
Poplatek za vedení účtu, poplatek za příkaz, inkaso, za odeslání částky, poplatek z poplatku, poplatek prostě jen z principu. Tak to chodilo u největší banky v Česku, ke které mi chodila výplata.
Účet jsem u této velké banky měl už od studentských let, kdy jsem neměl poplatky žádné. Jenže po zahájení pracovní činnosti najednou poplatky začaly naskakovat snad za úplně vše na co si jen vzpomenete. Nebo Vy možná ne, ale banka si vzpoměla vždycky.
Poplatek za vedení účtu zrušit.png
Nejvíc podivný mi přišel poplatek za vedení účtu. Většina pracujících posílá své těžce vydřené peníze do banky, kde s němi můžou nakládat dle svých možností a potřeb. Můžou je půjčit dalším a vydělávat víc, investovat a vydělávat víc. Jenže to bankéřům této obrovské banky zřejmě nestačilo. Takže poplatek za vedení účtu 119 Kč za měsíc byla jasná volba. Prostě se řídili heslem, dej nám své peníze, my vyděláme investicemi a ještě nám zaplať, žes nám půjčil. U tohoto typu účtu (za 119 kč/měsíc) jsem již nemusel platit další poplatky za odeslané platby.
 
Rozhodl jsem se tedy před léty přejít jinam. Fio byla teprve celkem nová, Zuno a Airbank ještě byly teprve možná na papíře, MBank mi moc nevyhovovala. Přesto jsem zašel do své "největší spořitelny" a snažil se poplatky snížit. Povedlo se. Slíbili mi za vedení účtu měsíční odpočet z mých peněz pouhých 29 kč, ale že musím platit tedy všechny příkazy a odeslané platby. Tak jsem souhlasil.
 
První měsíc jsem zaplatil cca dohromady 60 kč, druhý měsíc ale již 130 kč. Přitom počet plateb byl zcela stejný, kartou jsem neplatil. Měl jsem 3 trvalé příkazy, ale ve výpisu jsem zaplatil 6. Takže mažou med kolem huby, první měsíc nalákaj a druhý sklapne past.
 
Co s tím? Moje další cesta byla do Fio banky. Důvěra v té době (cca 3 roky zpět) byla sice docela omezená, ale přesto jsem si u nich založil účet. Výplatu jsem si nechal posílat nově tam, všechny příkazy a platby jsem prováděl už jen tam. Čekal jsem, co na konci měsíce odečtou. A světe div se, neodečetli vůbec nic a protože v té době dávali u Fia i úroky (dnes pořádný úrok, co by stál za to, není asi nikde), našel jsem o nějakou tu korunu navíc.
 
A co dál? Jsem u nich již cca 3 roky a nikdy, opravdu ani jednou mi neodečetli vůbec nic (jen daň z připsaného úroku, abych byl přesný).
 
Stejnou zkušenost mám i s bankou Zuno, kde jsem nezaplatil zatím vůbec nic za poplatky, úrok mají lepší než fio a při podepsání smlouvy jsem v akci dostal ještě pětikilo.
 
A nejsou to jediné banky, co jsou zcela zadarmo. Vím ještě o Airbank, kterou má známý a nemůže si ji také vynachválit, protože ho nic nestojí.
 
Přesto mám raději ale Fio. Proč? Protože byli první, kdo zavedl bezpoplatkovou politiku bank u nás, protože to zkusili a z kampeličky to dotáhli na banku. A nikdy nezklamali.
 
Proč tedy změnit banku?
Pokud by jste neměli vyloženě problém s bankomaty, které bezpoplatkové banky nemají na každém rohu, ale jen ve větších městech, tedy platíte kartou (nebo se to hodláte kvůli úsporám naučit) nebo přes internetbanking, úspora za vedení účtu a další poplatky Vám ušetří ročně docela zajímavý peníz. Stačí si uvědomit, že v případě, kdy měsíčně Vám banka strhne 119 Kč, tak za rok u bezpoplatkových bank ušetříte 1428 Kč. To není zrovna málo.
 
Dále nějaký drobas získáte pravděpodobně i z úroků (třeba Zunu nabízí k dnešnímu dni 0,9 až 1,5%) což při vyšším úroku znamená z každých 10 tisíc na účtě 10 kč po zdanění za měsíc.
 
Je složité změnit banku?
Vůbec to není složité, mé původní obavy byly velmi rychle rozprášeny. Mnoho informací jsem si zístil dopředu, v některých ohledech jsem byl lépe informován, než nový pracovník banky na nové pobočce. Nový běžný a spořící účet, včetně internetbankingu se všemi smlouvami byly vyřešeny během deseti minut. Pak jen aktivace účtu zasláním částky. Rozhodně těch pár minut se vyplatilo.
 
Co je to kodex mobility?
Kodex mobility je možnost, jak si jednoduše můžete převést trvalé příkazy a inkasa ze staré banky do nové a to zdarma. Ušetříte tedy námahu a čas při přepisování dlouhých bankovních účtů a variabilních symbolů. Kodex mobility má ale svá omezení, například délka trvání převodu z jedné banky do druhé je 15 až 30 dní.
 
Funguje kodex mobily stoprocentně?
Je to sice dobrá možnost, jak bezplatně vyřešit převod trvalých příkazů z původní banky tak, aby jste měli tyto příkazy i v nové. Jenomže. Vaše původní a nová banka má na převod těchto příkazů 15 až 30 dní, což pro mě znamenalo značné problémy, neboť by některé platby pravděpodobně nemusely odejít a já se mohl stát někde dlužníkem. Tedy nové příkazy jsem si raději udělal v nové bance sám během pár minut.
 
Další problém nastává u Inkasa. Tam i přes kodex mobility musíte kontaktovat společnost, která částku odečítá, že má odečítat od jinud. A pak v nové bance si založíte jednoduše přes internetbanking nový inkasní příkaz.
 
Co udělá drahá banka, když jí odchází spousta klientů?
Když Vám běží výpovědní lhůta ve staré bance, mnohdy otravují a vyvolávají, že si to máte ještě rozmyslet a nabízí levné balíčky služeb. Ale pořád budete platit, zdarma Vám to hodí maximálně na rok a jak zapomenete, zase začnou účtovat. A když bance teče do bot kvůli hromadě odcházejícím klientům? Tak zase zdraží služby, třeba o korunu za odchozí platbu - viz největší spořitelna asi měsíc zpátky.
 
To samé pak platí pro půjčky. Pokud už je půjčka opravdu hodně nutná, že to bez ní nepůjde, projeďte si nabídku všech bank. Do nebankovních bych raději nešel vůbec. Jak moc velký rozdíl je mezi půjčkami a především v tom, kolik zaplatíte za úroky, jsem pro Vás spočítal v článku: Když je půjčka nutná - srovnání půjčky u 8 bank.
22.11.2015 22:10:10
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one