rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Proč se lidé mají mnohdy špatně

jak ušetřit.png
Všude vidím a slyším, máme se špatně, nemáme peníze, platíme vysoký nájem, máme dluhy, nemám za co dětem koupit boty a školní pomůcky, na dovolenou nikam nepojedeme. Toto je slyšet neustále ve vlaku, v autobusu, tramvaji v restauracích a zkrátka všude kam se podívám. Všichni si stěžují a naříkají. Ptám se. "Je to špatnou dobou, nebo je to lidmi?"
Když se zaposlouchám do rozhovoru, z kterého vyplývá, že jsou značně nespokojeni s životem a finanční situací, zjišťuji proč. Běžně neposlouchám cizí rozhovory, ale když mluví na veřejnosti a hlasitě - nejde to přeslechnout. Tvrdí jak nemají peníze pro děti, ale mají v hubisce cigáro. Tvrdí že nemůžou zaplatit obědy ve škole, ale o víkendu byli v lanovém centru a v restauraci, kde utratili dost prachů za vstupy a jídlo. Na dovolenou nepojedou protože musí zaplatit nečekané výdaje a to neví, kde na to vezmou. Na konci rozhovoru se dozvím, že spěchají, že mají sraz s někým v restauraci. Kam se moc těší, že si dají konečně pivo. Co je tohle za logiku? Mají se lidé pravdu tak blbě, jen kvůli špatnému finančnímu hospodaření? Je přece na každém z nás jakou si určíme svoji cenu výdělku. Jakou školu vychodíme, kde budeme pracovat, jak se budeme vzdělávat během života. Jak se rozhodneme hospodařit, na co budeme spořit, či utrácet.
 
Co dělat když chceme ušetřit
Nejdříve bychom se měli nad sebou zamyslet a zeptat se. Kouřím? Piju alkohol častěji než je opravdu nutné? Chodí často do hospody? Jezdíme často na výlety, zábavné parky a atrakce s dětmi? Jezdím pro benzín, či zboží více kilometrů, když mají něco v akci? Platím dětem více kroužků a kurzů? Chodíme často do kina? Půjčili jsme si u banky na dovolenou u moře? Bylo nutné si půjčovat další peníze na drahé vánoční dárky? Nenakupuju drobné zbytečnosti např. v ikei svíčky, vázičky, kýčovité sošky?
 
Chápu, že si lidé chtějí užívat života a hlavně pro děti to nejlepší, ale tímto způsobem? Jsou všechny aktivity výše uvedeny v otázkách tak nutné? To se spousta lidí bez nich neobejde? Vše z uvedených činností jde nahradit, nebo alespoň omezit. Lidé musí chtít něco změnit. Ne si pořád jen stěžovat.
 
proč se lidé mají špatně.jpg
Klasický příklad
Manželé se dvěma dětmi. Oba pracují a vydělávají. Platí hypotéku na byt, či dům, leasing na auto. Splácí nejnovější televizi, možná nějaký ten mobilní telefon. Nemají zateplení domu, proto platí vysoký účet za energie. Nedej bože, když manžel jel v mládí vlakem na černo a nezaplatil pokutu. Po letech se z toho stal pořádný dluh a exekuce. Tohle všechno zapříčiní, že manželé žijí z výplaty do výplaty a nejsou schopni nic ušetřit na horší časy. K tomu všemu vykonávají činnosti výše uvedené jako např. kouří, chodí do hospody častěji než je nutné a jezdí kilometry daleko do supermarketu pro levnější toaletní papír.
 
Pořád si říkám otázku. "Mají to opravdu zapotřebí?" Kdyby opravdu chtěli tak se můžou mít přece lépe a bez zbytečných dluhů.
 
Pár možností jak začít měnit svůj život k lepšímu
Především přehodnotit a pozměnit priority. Na výlety s dětmi chodit na túry a procházky, do přírody stanovat. Nemusí se utrácet tak často za drahé vstupy bůhví kam.
 
Dítěti platit kurz sportu, nebo umění jen ten, na který má opravdu nadání a talent.
 
Omezit srazy s kamarády v hospodě a najít raději jinou aktivitu, kde se dá stejně dobře pokecat. Pokud teda není hlavním důvodem srazu alkohol.
 
Stejně tak kouření leze hrozně do peněz. Každý si může jednoduše spočítat měsíčně a ročně, kolik utratí za restaurace a cigarety. Co všechno by za ty promrhané peníze mohlo být.
 
Když je horší období a peněz není přebytek, proč dětem nevysvětlit na rovinu jaká je situace? Jít s nimi místo do akvaparku s drahým vstupným, třeba k přehradě. A co na tom, že jedny Vánoce budou o něco chudší. Vzpomínky na klidné a pohodové svátky vám nikdo nevezme. A příští rok si o něco určitě přilepšíte. Není přece nutné utrácet a půjčovat si za drahé dárky, které nemají hodnotu. I děti by měly vědět že život není jednoduchý. Později se budou přece také živit sami a poznají, že to není vždy tak snadné, jak se zdá. Tímto je nejlépe připravíme na život.
 
Stejně tak autem nejezdit do obchodů dál než běžně, hlídat slevy a přetahovat se s důchodci o zboží v akci. Je prokázáno, že když je levnější zboží nakupujeme ho více než je nutné. Říkáme si, že budeme mít aspoň zásoby. Ve skutečnosti, ale i ty levné zásoby zmizí stejně rychle jako běžně nakoupené zboží bez akce. Takže ve skutečnosti platíme více za zboží a více za benzín.
 
Když se rozhodneme mít domácího mazlíčka. Měli bychom si uvědomit, že to budou další výdaje navíc a ne zrovna malé. Neplatí se jen za stravu, ale také za pravidelné odčervení, očkování a veterinární prohlídky. Všechna zvířátka budou občas nemocná a budou stárnout. Tím se zvýší další výdaje za léčení. Občas něco poničí, nebo zničí např. kabely k pc, boty, koberec, zahradní nábytek, rozbitý květináč, atd... A když se rozhodujeme mít druhého mazlíčka, vše se dvojnásobí.
 
No, je na každém z nás jak se rozhodneme žít. Jsem zastánce názoru "Pokud na něco nemáš - nekupuj to!" Věřím že se to opravdu vyplácí. Když něco chci, tak si našetřím a jde to taky. Jen to trvá trochu déle. Není přece žádná odměna a žádné umění koupit si zboží na dluh. Nemůžu z toho mít pak radost a přibývá jen starost.
 
Co dělat když chceme utrácet
Jakoukoli investici bychom si měli pořádně promyslet, popřípadě zkonzultovat s někým blízkým. Zamyslet se na tím, jestli dané zboží , nebo službu opravdu potřebujeme, jestli to je opravdu tak nezbytné. Pokud ano, tak zvážit všechny parametry, vlastnosti a využití. Podle toho se orientovat a vybrat to nejlépe vhodné a hlavně cenově pro mě dostupné.
 
Samozřejmě to neplatí na každého. Mnohdy je situace opravdu špatná a těžko se řeší, pokud to vůbec nějak jde. Často se ale setkávám právě s opačným problémem, kdy přijmy známých jsou dobré, přesto nevyjdou, neboť si na vše hned půjčí s neskutečným úrokem, místo toho, aby počkali třeba tři měsíce. A zboží přeplatí skoro dvojnásobně.
 
Dřív Surpan psal již článek o půjčkách, porovnával úroky u různých společností a ukázal, že když už je nutné si půjčit, je třeba zjistit, kolik přeplatíte. Ne skočit po první půjčce, která má v televizi super reklamu. Také píše, že pokud to není opravdu nutné, je lepší na danou věc spořit. A že to nejde? Tak jak budete splácet?
 
Čeho jste zastánci vy? Jsem sama, které vadí ta finanční nezodpovědnost lidí?

Autor: ZuVa
 
20.09.2016 23:09:27
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one