rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Bezlepková avokádová buchta

Bezlepková avokádová buchta.png
Avokádo je v mexické kuchyni velmi známá potravina, avšak v té naší české kuchyni zatím své místo hledá. Pojďme se tedy podívat, co se dá z tohoto ovoce připravit. Dnes to bude například výborná bezlepková avokádová buchta.
I když je avokádo u nás poměrně známým ovocem, je velmi často lidmi zavrhováno. Avokádo totiž oproti ostatním druhům ovoce, které obsahují vysoké množství cukru, obsahuje naopak cukru málo ale naopak vysoké množství tuku, který běžné ovoce nemívá. Proto se mu lidé, zejména „dietáři“ vyhýbají. Ovšem není důvod. Avokáda obsahují mononenasycené tuky, které se neukládají jako tělesný tuk. Je proto často doporučováno i výživovými poradci při hubnutí. A mimo jiné obsahuje celou řadu vitamínů, a oproti ostatním druhům ovoce, má i vysoký podíl bílkovin.
avokádo - bezlepková bucha.jpg
Zajímavosti o avokádu
Avokádo je velmi oblíbenou potravinou paleo a primal jedlíků, kteří se snaží stravovat a stravují se jako naši předchůdci z doby paleolitu. Tito jedlíci předpokládají, že naše tělo není ještě dostatečně evolučně přizpůsobeno na dnešní produkty našeho zemědělství. To znamená, že paleo a primal jedlíci si nedopřávají obilí a výrobky z něj, luštěniny a další. Ale to jsme odbočili.

Asi si kladete otázku, jak poznat, jestli je avokádo zralé? U avokáda platí, že když je nedozrálé nebo naopak přezrálé, je téměř nepoužitelné. Ideální je avokádo v obchodě ohmatat nebo chcete li pomačkat. Zralý kus by měl být lehce měkký a pružný. Ohmatávejte jemně a nemačkejte příliš mnoho. Měkké avokádo je zkažené a tvrdé avokádo, které není lehce pružné, je nedozrálé.

Avokádo můžeme jíst na jakýkoli způsob – syrové nebo tepelně upravené. Velmi často se avokádo dává do salátů nebo v mexické kuchyni k přípravě guacamole. Co je na avokádu zajímavé je to, že je chutí podobné lehce ořechům a díky vysokému  podílu tuků se jim i trochu podobá. Dnes si ukážeme, jak využít avokádo pro upečení bezlepkové, zdravé a výborné buchty. 
Co tedy budeme potřebovat:
130 g hořké čokolády (kdo nemá rád příliš hořkou chuť, může dát 50:50 s mléčnou)
1 lžíce kokosového oleje
2 větší avokáda
2 lžíce medu (kdo sladí méně, stačí 1 lžíce)
1 vrchovatá lžíce kakaa (ideálně holandské)
1 lžíce kokosové mouky
3 vejce
1/2 lžičky prášku do pečiva
Trochu vanilky nebo 2 kapky vanilkového aroma (vanilkový cukr ne)

Suroviny máme, tak se do toho pustíme:
  1. Nejdříve si v hrnci rozpustíme lžíci kokosového oleje  a čokoládu. Po rozpuštění dáme stranou.
  2. Vezmeme si avokáda, oloupeme slupku, rozkrojíme je napůl a vytáhneme pecku. Potom avokádo nakrájíme na kostičky a šup s tím do mixéru. Dále do mixéru přidáme celá vejce, med, vanilku nebo vanilkové aroma a mixujeme do kašovité hmoty.
  3. Potom přidáme kokosovou mouku, kakao a prášek do pečiva a znovu mixujeme.
  4. Teď můžou nastat dva postupy, buď vezmete rozpuštěnou čokoládu a vlijete ji do mixéru k ostatnímu a rozmixujete, nebo si směs vylijete do misky a vmícháte rozpuštěnou čokoládu. Protože jsem praktická žena a nerada si špiním nádobí, vylila jsem čokoládu do mixéru a mixovala do hladka. 
  5. Vezmeme si malý pekáček (použila jsem 20x30 a byl akorát) a vyložíme ho pečícím papírem. Je dobré pečící papír trochu namočit do vody a pomačkat. Je pak dobře tvárný a vyložíme jím pekáček. Na pečící papír vlijeme směs a pečeme cca 30 minut při 170 °C.
  6. Buchta je hotová, když na ní po 30 minutách sáhnete prstem a je tuhá na dotek. Určitě do ní nepíchejte párátkem. Jelikož to není typická buchta z mouky, párátko bude mokré.
  7. Nechte chvíli vychladit.
avokádo - bezlepkový koláč.jpg
Nyní je hotovo a můžete baštit. A mně nezbývá, než Vám popřát dobrou chuť.
autor: Myshak
13.01.2017 00:10:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one