rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak jsem poprvé bodoval vína v soutěži

Víno.png
Před pár týdny jsem dostal skvělou příležitost přiblížit se k jednomu ze svých snů - umět poznat víno. A to jak kvalitou, tak i odrůdově. Jako člověk, který alkohol pije jen zřídka a v rozumné míře, jsem donedávna ani víno nepil. Tedy než jsem se přistěhoval na jih Moravy, kde vínu přicházím na chuť.
Protože je to tady sklípek vedle sklípku, pár jsem jich už obešel a ochutnal víno tady v obci. Co mě nejprve zaujalo je, že po víně ze sklípku mi nikdy nebylo ráno nevolno, především mě nebolela hlava, což u kupovaných vždy a proto jsem víno léta nepil.
Abych se ale dostal k tématu článku. U nás na vsi, stejně asi jako na každé v širokém okolí se každoročně pořádají soutěže vín. A protože mě lákalo zkusit si hodnotit a přiučit se, domluvil jsem se, že bych chtěl hodnotit také. Tedy s někým u stolu, kdo bude mít dlouholeté zkušenosti a já budu informace spíš vstřebávat.
Výstava vína.jpg
Což se povedlo a nakonec jsem byl u stolu se dvěma vinaři, kteří dělají vína desítky let (jeden z nich dokonce vyhrál kolekci 5ti nejlépe hodnocených vín). Ale to jsem již trochu přeskočil.
 
Začátek byl plný očekávání a zároveň i starostí, ke komu mě posadí, abych prostě nebyl za úplného mamlasa, když by si na mě někdo chtěl smlsnout. To se naštěstí nestalo. Bodování probíhá tak, že u každého stolu je nějaká odrůda, někdy i více a pomalu se ochutnává a porovnává.
 
Z počátku se mi nedařilo trefit na stejnou notu se zkušenými. Boduje se vhled vína, barva, vůně a chuť. U stolu jsme měli dvě odrůdy, Rulanské bílé a Aurelius. Asi po deseti zkušebních vzorcích se mi dařilo správně hodnotit barvu pokaždé, vzhled tedy mlhovinku jsem už také poznal. Vůně je trošku složitější, neboť musí být specifická své odrůdě. Ale dá se říct, že pokud je vůně příjemná, nic vás při přivonění neruší, je to správný výsledek - tedy hodně obecně řečeno.
Bodování vín.jpg
A poslední je chuť. Tady musím říct, že tohle budu muset ještě hodně trénovat. Zdá se to lehké, ale... Musí to mít chuť odrůdy, nesmí být žádná vada vína, jako je oxidace, myšina, sirka, mléčné kvašení, stařina, octovatění. Vad může být samozřejmě mnohem více, ale jako začátečník jsem měl velké problémy. Někdy jsou vady jen nepatrné a ani si jich nemusíte všimnout. Pak jsou také vady, kterých si nemusí všimnout ani zkušení vinaři a objeví je třeba jeden ze tří.
 
Takže asi tak. Celkem jsem ochutnal 32 vzorků a když něco takového chcete vyzkošet, je opravdu nutné nepřehánět to s množstvím, zapíjet čistou vodou a zajídat krajíčkem suchého chleba, aby jste si neměnili chutě. Takový sýr totiž prý zalepí chuťové pohárky a pak nemůžete hodnotit správně.
 
Také, pokud by jste někdy šli hodnotit vína je třeba nepoužívat voňavky. Vůně je důležitý faktor a za tohle vás prostě můžou vyprovodit ze sálu.
 
Jsem opravdu rád za tuto příležitost. Za týden po bodování se pak vždy ještě v obcích dělají výstavy vín pro veřejnost, kde si ke vstupence pořídíte skleničku a ochutnáváte podle katalogu vše, na co máte chuť a co stihnete. Večer totiž už jsou k dispozici jen ty horší kousky (někdy může být ale i hůře hodnocené víno zrovna to, co vám chutná, mohou být i sladší, protože vinaři maj raději sušší vína). Můžete ochutnat vína, o kterých jste třeba ani neslyšeli, třeba takový Hibernal, Prim, Sieger, Irsai Oliver, Roesler nebudou vína, které si asi běžně kupujete v obchodech a tady můžete ochutnat tuto méně známou odrůdu i od více vinařů a sami si porovnat, od koho vám víc chutná.
 
Celkem se hodnotil přes 500 vín a atmosféra jak bodování, tak i výstavy, byla naprosto úžasná a pokud bude možnost, půjdu příští rok zase. Odnesete si nejen skleničku s potiskem ročníku výstavy, ale i katalog vín, dobrou náladu a většina lidí i dost slušného draka.
22.11.2015 22:54:03
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one