ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN
NÁŠ E-SHOP SURPAN
RUBRIKY
Hlavní strana
Akvárium - rady a tipy
Aplikace pro Android
Cesta za prací do Anglie
Cestování
Chovatelství - potkani
Chevrolet Trax
Jak jsem zhubnul
Jak ušetřit - uspořit?
Jen se vykecám
Natáčení - Pierre Richard
Návody, tipy a triky
Optimalizace webů
Počítače - rady a informace
Recepty
Rozhovory
Skalky a skalničky
Stavba domu svépomocí
Tipy na výlety v Česku
Vizualizace a modely
Vlastní recenze zboží
KONTAKT
GALERIE
Akvarijní rostliny
Atlas akvarijních rostlin
Architektonické modely
Herbář akvarijních rostlin
Kožené opasky
Rybky z akvária
Skalky a skalničky
OBLÍBENÉ ODKAZY
Rostlinná akvaristika
Eshop s akvaristikou
Atlas akvarijních rostlin
Akvaristaroman realizace akvárií
Akvariové rastliny - SK e-shop
Výkup počítačů a komponent
Zdravotnická technika a potřeby
Blog Ijáčka
Sportovní hala Žabčice
Tonda Školas Akvasvětla.cz
Rostlinná akvaristika Surpan
NOVINKY
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou
autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah
publikovat
nebo
kopírovat
!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Diskuze
Rubriky
>
Jen se vykecám
>
Jak se dělá víno?
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "4618"
nar.soc.
23.06.2016 22:16:21
Reagovat
Považuji za vhodné doplnit něco o vinařství v okrajových vin. oblastech ( brněnská). Vyrobit dobré červené víno je někdy kumšt. Zejména když není vhodný podzim na řádně vyzrání hroznů ( do barvy ) alespoň nad 16stupňů cukernatosti. Existuje metoda děleného zpracování modrých hroznů. Odzrněné modré hrozny se ihned v lisu zmáčknou a odlisuje se asi 1/3 moštu k výrobě klaretu ( bílé až narůžovělé příjemné víno ) směs z lisu se dále zpracovává na červené víno, odležením v nakvášecí kádi. Pokud je k dispozici dobré loňské červené víno je vhodné k zalití rmutu do hodnoty 4% alkoholu v kádi ( je to metoda "přes čtyři ), kdy se nemusí čekat na vývoj alkoholu na 4%, což obstará vlitá 1/3 obsahu. Netřeba následně čekat na kvašení kdy teprve nastává alkoholické loužení barvy a slupek. Po zalití červeným vínem lze lisovat za 24 hodin a vznikne v barvě silné a v chuti výrazné červené víno i z méně vyzrálých hroznů. Samozřejmostí by mělo být přislazení do sudu na nejm. 18stupňů cukernatosti ( stanoví se propočtem = 1stupeň je z 1,1/4 kg řepného cukru ). Tímto postupem se kvašení dostane pod kontrolu v sudu, Víno bude napnuté oxidem a kvasnice se usadí na dně. Podle chuti lze víno zdravými kvasnicemi "čiřit" tj. zamícháním kvasnicemi v sudu zjemňovat kyselinu ( z nedozrálých hroznů ), uspíšit zrání a stáčení vína z kvasnic odložit, na dobu zlepšení žádané kvality. Kvasnice ( správně kvasinky ) jsou vlastní život ve víně. Jejich odstraněním začíná etapa zrání vína do lahvové a později i konzumní zralosti.
Janek
15.02.2016 23:58:06
Reagovat
Ahoj, dobrý článek. Zrovna trochu slopu víno a tohle jako noční čtení se hodilo. Hodně jsem věděl, ale plno informací se hodilo. Děkuji
Jana
29.12.2015 09:28:56
Reagovat
Dík za info, od kamaráda jsem dostala "domácí" ledové víno, tak jsem hledala informace, co to vlastně je a jak vzniká. Pěkně napsané.
nar.soc.
12.12.2015 17:46:22
Reagovat
Samotok je nenakvašený čistý mošt, vzniklý ve speciální nádobě. Je to vysoká nádoba ( nejméně 1m) s výpustí u dna, která se naplní odzrněným rmutem. Vlastní vahou dojde k uvolnění moštu, který se jímá u dolní výpustě. Mošt je lahodný, někdy trošku mdlý ( kyseliny a vonné látky se uvolňují více při lisování ) vhodný zejména na dětské pití ( přiředěný vodou).
surpan
12.12.2015 18:33:28
Díky za doplňující informace. Informace jsem čerpal především od vinařů a některé info z netu.
Reagovat
nar.soc.
12.12.2015 17:38:12
Reagovat
Rozpoznává se vinohradnictví ( tj. ošetření vinice ) a vinařství (t.j. výroba a ošetřování vína včetně péče o zařízení).
Ve vinici je podstatné používání ochranářské chemie, proti škůdcům a houbovým chorobám. Mechanické používání chemie může zapříčinit horší kvalitu vína ( ve víně jsou rezidua ochranářských prostředků.
Je tedy vhodné sbírat hrozny po větším dešti ( kdy je povrch bobulí omytý ) nebo v malém přikročit i k omytí hroznů vlažnou vodou před odzrněním. Síření moštů a vín je dvojí, spálením síry na nehořlavých plátcích nebo dávkováním pyrosiřičitanu draselného. Pravidelné používání pyr.draselného vede ke tvorbě prospěšného vinného kamene ve dřevěných sudech. Silnější vrstva kamene ( za několik let provozu ) zmenšuje výpar a stabilizuje kvalitu vína. Konzumovat zasířené víno lze až po cca 4týdnech ( ze síry bolí hlava). Pokud se víno lahvuje, je třeba vystihnout dobu před dosažením nejlepší kvality, zasířit pyr. a lahvovat. Lahve s dobým korkem ( zalité voskem ) uložené na ležato vydrží několik let a víno v nich dozraje. Lahvují se především kyselejší vína, která zrání "zakulatí".
23.06.2016 22:16:22
surpan
Zpět
SEO
webu sledují
SEO nástroje
.cz
Pro lepší fungování tohoto webu využíváme soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Prohlášení o Cookies
Name
Email
Comment
Or visit
this link
or
this one