rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Pohádka o kvalitním královském doručovateli

Pohádka o kvalitním královském doručovateli.png
Bylo jednou jedno malé království. I přes jeho menší rozlohu, byl problém s doručováním zásilek a to i přesto, že hospodářství, které mělo všechny zásilky na starost, dostávalo mnoho zlaťáků na svůj provoz přímo od královského spolku. Jejich koně s povozy byli zdobeni zlatem, drobná hospodářství byla časem na každé vsi. Začali si říkat Královská pošta.
Protože nikdo jiný z rolníků nedostával od království zlaťáky navíc, museli zkvalitňovat služby a pracovat na plné obrátky. Jejich koně nebyli zdobeni třpytivým zlatem a přesto zapečetěné zprávy doručovali druhý den a nepoškozené. Pro těžké truhlice si jezdili přímo s povozy až k odesílateli a druhý den rozváželi přímo po statcích po celém království. Těžko se rolníkům konkurovalo takovému společenství jako je Královská pošta, ale jejich obliba stoupala, především proto, že ceny doručení truhlic byly stejné jako u Královské pošty, ale kvalita doručení a zacházení s pergameny bylo u rolníků jako z budoucnosti.
A tak se jednou stalo, že obyčejný lid více důvěřoval menším rolníkům, nebo rolníkům, kteří se již rozrostli a dávali si jména o třech nebo čtyřech písmenkách a truhlice již byli schopni za pár zlaťáků doručit i do jiného království. Velká královská pošta dlouho nic neřešila. Jen žádala víc a víc od šlechty. I když královská rodina vždy pomohla, nikdy to nebylo dost, aby zalepila hlad Královské pošty. Zisky byly malé nebo žádné, přesto si šlechta dosazená do vedení Královské pošty rozdávala těžké měchy plné zlatých tolarů.
 
Když časem ani dotace králů nestačily na zažehnání hladu po bohatství šlechty ve vedení Královské doručovatelny, vymysleli myslitelé v tomto velkohospodářství, že začnou na všech svých pobočkách prodávat vše, co je napadne. Kostelní svíce, bylinky, zeleninu, podkovy pro koně, koňský hnůj pro zahradníky a pojistky. Co čert nechtěl, všechno bylo mířeno na poddané v tomto velkohospodářství. Pracovat museli o mnoho delé a za méně peněz. Kdo neprodal do úplňku alespoň tucet pojistek, pochybělo mu na výplatním pergamenu povícero zlaťáčků.
 
Aby tito poddaní plnili kvoty prodeje pojištění, pojišťovali každého v rodině, když došli známí, pojišťovali koně, dělali si více pojistek. Přitom o to víc starostí měli s jinými prácemi a na doručování zásilek nezbyl čas. Mnoho podřízených odešlo k třípísmenkovým rolníkům, ostatní měli o to víc práce a služby přestaly fungovat.
 
O to větší překvapení bylo pak na obličejích královské rodiny, která si nechala poslat krásný čínský porcelán z dinastie Chi a platila zlatem za rychlé doručení přímo do zámku a za jemné zacházení s truhlicí. Plni očekávání zaplatili Královské poště předem, připlatili si za službu "Truhlice v ruce - doručení hned jak kohout zakokrhá" a "Jemné zacházení".
 
Po zaklepání klepátkem komorná otevřela téměř okamžitě a již viděla jen královského doručovatele jak peláší s koňmi pryč a jak se za ním práší. Na zemi u dveří ležel pergamen, že si truhlici má vyzvednout na hospodářské pobočce.
 
Komorná na nic nečekala a s kočárem sjela do města a očekávanou truhlici chtěla dovést svým pánům. Oni již netrpělivě čekají dva úplňky, Kohout kokrhal již tolikrát, že málem pošel a truhlice stále nebyla na místě.
 
Netrvalo dlouho a stála v nekonečné řadě nespokojených zákazníků. Když se konečně dostala na řadu, písek v přesýpacích hodinách přesypala nespočetkrát. Rozvalená úřednice Královské pošty ji ale sděluje, že truhlice bude na pobočce až zítra, protože dnes ji má doručovatel ještě na povozu.
 
Druhý den se tedy opět komorná vydává na pobočku královské doručovatelny. S hrůzou zjišťuje, že truhlice je omlácená, proražená a prošlápnutá. Porcelán cestu nepřežil.
 
Král si příště pošle truhlici přes tři písmena. Příspěvek již královské poště nedá a tak došlo k dalšímu zdražení. Za "truhlice v ruce" chtějí nyní místo 149 zlatých už 169 zlatých, aby si šlechta ve vedení mohla zase něco přidat. Za tuto cenu již každý druhý věrný zákazník královské doručovatelny pohledá jinou levnější a kvalitnější službu.
 
A teď se přesuneme do budoucnosti. V celém království zůstala jedna královská pošta v hlavním městě, kde lidé musí donést své truhlice a ti, co je chtějí vyzvednout, si musí z celého království na tuto poštu dojet. Za 600 zlaťáků to tam dva dny a dvě noci pohlídají a pak zkartují. Třípísmenkoví rolníci ovládli trh a královská pošta jim připravila živnou půdu a sama zanikla i přes dlouhou a kvalitní historii, kdy ještě před jednou generací ovládala celý trh.
22.11.2015 22:54:49
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one