rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Pravidelný základní příjem pro každého

základní příjem pro každého.png
Žádná chudoba, víc možností, co uděláte se svým životem, nikdo nebude mít hlad a méně sociálních rozdílů mezi dětmi. Takto by měl vypadat experiment zvaný základní příjem. Že to zní až moc ujetě? Možná, ale vyřešilo by se tím pravděpodobně mnoho dnešních problémů, ale i problémů, které nás teprve čekají.
Od doby, co jsem se o nápadu dozvěděl, jsem se na celý koncept základního příjmu díval skepticky. Hned první má otázka byla, kde se na to vezmou peníze? Poté následovala další - proč by se měl někdo válet doma a brát nějaký pravidelný příjem? Jenže pak jsem narazil na video, které se základním příjmem pro všechny zabývá a vysvětlují v něm všechny důležité aspekty. A nejsou to jen bláboly lidí, kteří si přejí kompletní změnu finančního systému, ale mnohdy informace renomovaných ekonomů.
základní příjem.png
Představení základního příjmu

Základní příjem je něco jako pravidelný příjem pro každého. Hlavní rozpaky budí kvůli tomu, že máme v sobě zaryté pravidlo - "bez práce, nejsou koláče". Něco podobného v dnešní době již funguje. Jedná se o různé příspěvky pro sociálně slabší, příspěvky na bydlení, příspěvky na děti a plno dalších možností. Základní příjem by nedělal rozdíly. Každý by měl stejný základní příjem, řekněme 10 tisíc korun měsíčně dospělý člověk od 18 let, dítě polovinu. Bylo by na každém z nás, jak peníze využije, zdali bude pracovat (v budoucnu stejně nebude práce pro každého díky automatizaci), nebo si vystačí se základem. Základní otázkou pak je, kde se na to vezmou peníze. Ročně, by při mnou navržených částkách 5 a 10 tisíc, spolkl základní příjem cca 0,8 bilionu korun. Což je obrovská suma. Ale v roce 2015 spolkly výdaje ministerstva práce a sociálních věcí 0,52 bilionu korun. Samozřejmě se předem nedá určit, jak by to všechno vyšlo, je to kompletní změna systému a taková změna se musí vyzkoušet v malém měřítku.

Protože ovšem nejsem ekonom, pohledal jsem videa, která by vše víc dopřesnila. Našel jsem tedy jedno ve slovenštině. Vše je vysvětleno víc, včetně změny danění (zrušení daně z příjmu, zvýšení DPH). Hlavně jakýkoliv velký zásah do fungování státu nese velká rizika, ale naopak může přinést i řešení problémů, které nastanou.

Testování tohoto systému proběhne pravděpodobně nejdřív v Nizozemí, Finsku a ve Švýcarsku. Tady se nejvíc asi ukáže, zdali je funkčnost tohoto revolučního systému možná a jaké změny to přinese.
Můj názor na základní příjem

Podle mého má základní příjem víc výhod, krom snížení sociálního napětí mezi některými skupinami občanů, by se pravděpodobně snížili i kriminalita. Mnozí propuštění vězni nejsou schopni zapojit se do běžného života a z peněz, které dostanou do začátku, nevyžijí.

Bylo by ale nutné zajistit i nějaká omezení. Tím, že by měl na základní příjem nárok každý občan včetně sníženého základního přijmu i děti, bylo by třeba omezit počet dětí, na které by lidé dostávali příjem. Nedělalo by dobrotu, kdyby někteří dostávali kvůli svým velmi početným rodinám horentní sumy. Takové omezení by podle mého mohlo být pro 4 děti. Pokud někdo bude chtít víc dětí, hradil by si jej ze svého.

Každý by mohl pracovat dobrovolně a tudíž si navyšovat své příjmy. Kdo by ale pracovat nechtěl, měl by jen svůj základní příjem pro přežití. Výběr by byl na každém z nás. Každý by si mohl určit, jak se bude jeho život odvíjet.

A kdo by dělal práce, které by nikdo nechtěl dělat, protože by nemusel? Mnohé práce jdou zautomatizovat, což právě časem vezme práci mnoha lidem. To, co by nešlo, a byla by potřeba lidská ruka, by mohly provádět vězni, kterých by bylo asi méně, přesto by mohla být povinnost práce pro lidi, kteří se dopustili nějakého trestného činu vůči lidem nebo majetku, aby byli prospěšní společnosti.

Hlavní problém ale vidím v tom, že dokud se tento princip nevyzkouší přímo na lidech, neboť jde o změnu celého systému, nebude nikdo schopen přesně spočítat, zdali je tento systém možný či nikoliv. Nikdo totiž neví, jak se lidé zachovají, zdali budou i nadále pracovat (i když já osobně bych pracovat chtěl) a jak vše bude fungovat. Je tedy nutné systém zavést postupně například v městech, menších oblastech s vlastní měnou a sledovat chování lidí. Také je důležité si uvědomit, že různé skupiny lidí, kultury a národnosti se mohou chovat jinak a někde systém fungovat může, jinde zase ne. Rozdíl by pak také vznikal mezi státy, neboť v bohatých státech jako je Švýcarsko, by byl základní příjem pravděpodobně několikanásobně vyšší než třeba u nás. To by se časem také mohlo dorovnávat, byla by ale asi potřebná i jednotná měna. Prostě jde o kompletní překopání systému ekonomiky a života lidí, který bude pravděpodobně kvůli automatizaci většiny práce, snižování potřeby lidské ruky, potřeba a jednou bude možná stát i za vyřešením hladomoru. Pokud lidi budou spokojení a budou mít z čeho žít bez obětování většiny svého času práci, která je ani nebaví, můžeme se jako lidstvo posunout mnohem dál, můžeme se stát lepšími.

Otázkou je, zdali jsme na tohle všechno momentálně již připravení a zdali dokážeme tento systém dotáhnout do zdárného cíle.

Co si o základním příjmu myslíte Vy? Skvělé řešení nebo úplná utopie?


 
19.12.2015 22:34:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one