rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Sbírání mincí – když chci začít sbírat

Jak začít sbírat mince.png
Důležité je, rozhodnout se, které období a jaký typ mincí je pro mě nejzajímavější. Vybrat si můžeme pomocí toho, jak se nám mince tohoto období líbí, v jakém státě byly raženy, jak je složité tyto mince sehnat, z jakého materiálu jsou a jak se pohybuje cena těchto kusů, abychom po zakoupení několika kusů nezjistili, že na další rozšiřování sbírky nejsou prostředky.
Pokud by začínající sběratel měl zájem o Československé mince, dají se sbírat ty, které byly běžně v oběhu, nebo paměti mince, nebo například stříbrné mince vyšší nominální hodnoty, které se dají sehnat v této době za velmi pěkné ceny. Třeba stříbrné stokoruny se dají v této době sehnat za méně než 100 kč.

Pokud by se sběratel rozhodl pro období Rakouska Uherka, či sbírku mincí Marie Tererize, Františka II, nebo Františka Josefa I., tak už kvůli stáří se jedná o mince, které jsou trošku dražší, ale běžně se vyskytující mezi lidmy na našem území. Takový stříbrný zlatník průměru 29mm se ve velmi dobré stavu, běžné mincovny a s velkým počtem ražby sehnat již od 250 Kč. Což je pořád zajímavá cena. Zde mi přijdou mince už hodně zajímavé i tím, že mnce obsahují různé podobizny panovníků nebo různé latinské texty ve zkratkách, které popisují hlavní údaje o panovníkovi. Např. text F.J.I. D.G. REX. Znamení Franz Josef I. Dei gratia rex, což je v překladu František Josef I. Z milosti boží král. Tento text je většinou mnohem delší a obsahuje další zkratky, jako IMP. - imperátor - vládce. Pak se na minci objevují především zkratky názvů území, kterým panovník vládne.
Chci sbírat mince.jpg
22.11.2015 22:49:22
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one