Dobírka je stále velmi oblíbená, a pokud jako eshop zvolíte jen platbu předem, pravděpodobně mnoho zákazníků odradíte. Jenže co dělat s vysokým procentem vrácených balíčků, kdy si zákazník zboží objedná a nevyzvedne? Nebo adresa vůbec neexistuje a někdo si jen hraje?
Některé eshopy mají i 20% nevyzvednutých dobírek, což je bohužel nepříjemné číslo, neboť poštovné není zrovna nejlevnější. Existuje ale pár možností, které vám pomohou snížit počet nevyzvednutých dobírek.
Pár tipů, jak mít méně neplatičů dobírky:
Zásilku odesílejte co nejrychleji
Po týdnu od objednávky si někteří koupí zboží jinde a váš balíček si nevyzvednou. Vám pak jen chodí smsky, že balíček nebyl vyzvednut a že vám jej pošta někdy vrátí.
Telefonní kontakt
Vyžadujte k objednávce telefonní číslo, bude se hodit vám i dopravci. Pak jen zavolejte zákazníkovi a potvrďte si objednávku, že vše sedí a o zboží má zájem. Těžko někdo zvedne telefon dopravci, když ho nebere ani vám. Také se občas stane, že telefonní číslo neexistuje, nebo patří člověku, který o ničem neví. Vy si pak ušetříte práci se zasláním a náklady za poštovné, protože takový balík určitě vyzvednut nebude.
Upozornění na balíček na poště
Občas se stane, že si zákazník něco objedná, pak na balíček čeká, jenže ten již leží na poště, protože byl prý doručován. Proto je dobré v případě, že dostanete upozornění od pošty, že balíček nebyl zatím vyzvednut, ozvat se zákazníkovi a sdělit mu, že balíček čeká na poště a že pravděpodobně mu nedali vědět. Občas si totiž jen někdo snaží usnadnit práci.
Černá listina
Veďte si černou listinu (tabulku problémových zákazníků), neboť někteří si stále objednávají a opakovaně nevyzvedávají své objednávky i pod stejným mailem, adresou nebo číslem. Vy si pak jen ověříte, že jde o neplatiče dobírky a buď objednávku předem zrušíte z důvodu neplnění obchodních podmínek ze strany zákazníka, nebo jej upozorníte, že balík odešlete jen po platbě předem.
Nevyzvednutí dobírky v obchodních podmínkách
Nevyzvednutí dobírky je porušení obchodních podmínek (pokud to v nich máte uvedeno) a zákazník s němi souhlasil (uzavřel kupní smlouvu) a náklady mohou být vymáhány soudně (tohle je sice také možnost, ale její použití stejně většinou nic nevyřeší, soud se nevyplatí - takže jen informativně).