rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Informace o Windows 10 a přeinstalaci z Win 8.1

instalace windows 10.png
Mluví se o něm téměř všude, přesto málokdo má nějaké informace. Řeč je o novém všestranném operačním systému od Microsoftu pro počítače, notebooky, tablety i mobily. Dnes tedy přináším informace, jak windows 10 vypadá a především, jak probíhá přeinstalace z Windows 8 a 8.1, případně z Windows 7, kdy přeinstalovat a kdy si nechat raději původní systém.
Nedávno jsem tady dělal recenzi na notebook Acer Aspire E1-510 a vůbec nedopadla dobře. Hlavní problém s tímto notebookem je ten, že s Windows 8.1 se jedná o neskutečně pomalý notebook. Také má jen jeden slot (tento typ co mám má pouze jeden slot, ale může se to lišit) na operační paměť DDR3. Výrobce zde dal paměť o velikosti 2GB s možností rozšíření na 8GB. Bohužel se mi nepovedlo paměť rozšířit na 4GB i přesto, že jsem zkusil přes deset různých pamětí různých výrobců. Nejsou kompatibilní.

Jediná možnost, jak notebook zkusit udělat funkčním, byla přeinstalace a "víra" v dobrý výsledek. A musím smeknout klobouk. Krom lepší práce s Windows 10 oproti "osmičkám" se notebook výrazně zrychlil a dokonce pracuje jak má.
 
instalace windows 10.jpg
Jak dlouho trvá přeinstalace Windows 8.1 na Windows 10?

Doba, za kterou se počítač nebo notebook přeinstaluje se může značně lišit. Já jsem prováděl přeinstalaci ze systému Windows 8.1, tedy z jeho téměř čisté instalace. Obsahoval pouze ovladače hardwaru a webový prohlížeč Mozilla Firefox. Vše tedy záleží na množství dat, programů a výkonu počítače. Celá testovací přeinstalace na Windows 10 probíhala na dvoujádrovém notebooku Acer Aspire E1-510, který nepatří mezi notebooky s oslnivým výkonem. Spíš naopak. Tento notebook je pouze na internet a základní práci s officem.

Celá tato přeinstalace včetně automatického naistalování nové verze Mozilla Firefox a ovladačů notebooku trvala 2,5 hodiny. Je tedy se připravit, že to není hned a mohou nastat problémy.
Mohou nastat problémy?

Bohužel nejde s jistotu říci, že vše klapne jak má. I u mé přeinstalace na windows 10 došlo k tomu, že notebook se po zapnutí spustil a po chvíli zůstala černá obrazovka a nemohl jsem se dostat dál. Později jsem si všiml, že notebook je zaplý, pouze má ztmavenou obrazovku. Po najetí do systému jsem si pak pohrál s nastavením napájení notebooku, vypl jsem režim vybernace a spánku, které mnohdy dělají problémy a nastavil jsem, že tlačítko vypnout notebook opravdu vypne, ne že jej pouze uspí.

Také jsem už dostal inforaci od zákazníka, že po přeinstalaci se mu zobrazila hláška, že Windows 10 nepodporuje jeho grafickou kartu. Pravděpodobně šlo ale již o hodně starý kousek. Ovšem pán na počítači nemohl pracovat.

Takže ano, nemusí to být jednoduché a zcela bez problémů. Ale rozhodně to stojí za změnu, pokud máte osmičky.
přeinstalace windows10.png
Kdo by si měl instalovat Windows 10?

Pokud máte ve svém počítači operační systém Windows 8.0 nebo Windows 8.1, který považuju za jeden z nejhorších a nejméně intuitivních, které Microsoft zatím vydal, určitě bych přeinstalaci doporučoval. Počítač se zrychlí, vše bude mnohem lépe fungovat, notebook se změní z "neskutečně pomalého" jen na "průměrně pomalý". Což Vám může ušetřit nervy. A ty máte pouze jedny.

Na druhou stranu, mnoho lidí, kteří mají operační systém Windows 7 se mě ptá, jestli mají využít nabídky Microsoftu zdrama si naistalovat desítky, protože co pak budou dělat za pět let, až se zruší podpora Windows 7? Odpověď zní: "Nechejte si Windows 7!"

Vysvětlím proč.

Za prvé se může stát, že některé Vaše programy nemusí ve Win 10 vůbec fungovat. Nebudou kompatibilní a než vývojáři udělají všechny úpravy, může nějaký ten rok uběhnout.

Jako druhý důvod vidím, že Windows 7 je zatím nejlepší operační systém, který jsem nedávno rozjel i na počítači se slotovým procesorem Pentium 2!

Za třetí. Za pět let, až zkončí podpora Windows 7, Vaše stroje, které již nyní mají cca 2 až 3 roky rozhodně nebudou funkční a pokud nějakým zázrakem ano, půjde o archaickou techniku, kde video na youtube se bude sekat po snímcích a rozhodně budete chtít něco, co bude pro práci optimální.
 
nový windows 10.jpg
Klady Windows 10
 
  • pro většinu je zcela zdrama
  • pracují mnohem lépe než Windows 8
  • jsou intuitivní
  • vrátila se nabídka Start včetně možnosti vypnutí přes Start
  • příjemné a moderní pracovní prostředí


Zápory Windows 10
 
  • podle některých informací je mnoho dat odesíláno Microsoftu a má docházet k většímu sledování uživatelů
  • zatím jsou pro mě přívětivější Windows 7
  • u některých starších počítačů a notebooků nemusí fungovat kvůli zastaralému hardwaru
23.08.2019 11:20:32
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one