rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak si správně vybrat notebook?

Který notebook je dobrý.png
Tuhle otázku slýchávám neustále: "Poraď mi, jaký notebook si mám koupit, jakou značku, jaký hardware má obsahovat." Odpověď není zas až tak složitá. Alespoň já mám jasno a snad Vám pomůžu v rozhodování, který stroj pořídit.
Nejčastější dotaz je, jakou značku si pořídit. Tohle je asi největší problém. V dnešní době neznám výrobce, který by vyráběl notebooky za rozumnou cenu v dobré kvalitě. Důležité je, aby vydržel na záruku a pak ať si majitel koupí nový. Ještě pár let zpátky bych doporučil IBM Lenovo. Notebooky ThinkPad T60 byly sice designově zastaralé, ale plnily funkci dlouhá léta. Ještě nedávno jsem LENOVO tedy doporučoval. Jenže v poslední době se setkávám LENOVO až moc často. Nejčastěji dojde k vylomení pantů. Jedno Lenovo jsem zkusil otevřít a pant nahrubo přilepit. Notebook byl zvenku velmi zachovalý, krom pantu neměl ani škrábanec.

Takže zpět k rozdělání notebooku od Lenova. Již při převzetí v něm něco docela dost chrastilo. Po otevření jsem zjistil, že se jedná o plasty, které mají spojovat zadní dekl s kovovými závity pro šroubky. Tyto plastové objímky vlivem tepelného namáhání po dvou letech upadly a dekl tedy neměl na čem držet. A protože panty nejsou pořádně chráněny, dostává se mezi ně prach. Trošku ztuhnou, pak povolí plast, který má držet panty pomocí šroubů a ejhle, panty se urvou.

A jak to dopadne s reklamací, když se to stane v záruce? Nikdo neuzná výrobní vadu, okamžitě to shodí ze stolu jako mechanické poškození.
Jak si vybrat notebook.png
Jakou značku tedy?

Popravdě v dnešní době je to úplně jedno. Dražší a snad trošku kvalitnější je Dell. Ale měl také své řady, které odcházeli jak na běžícím pásu. Bezejmenné notebooky určitě nekupovat. Asus a Acer jsou značky levnější, kvalitou průměr. HP mělo jednu dobu hodně problémových notebooků, především s procesory AMD, kde odcházel čipset nebo grafika po dvou až třech letech. Lenovo šlo s kvalitou hodně dolů a je také na průměru. Jenže průměr neznamená kvalitu. Průměr je docela vysoké riziko, že notebook vydrží dva roky a v záruce jej ještě budete muset reklamovat. Se Samsungy zatím nemám moc zkušenosti, ale jejich obliba roste zatím pomalu. Značka je tedy úplně jedno.
Jaký notebook si koupit.png
Podle čeho tedy vybírat?

Hlavní je, abyste nekupovali levné notebooky v ceně od 6 do 9 tisíc. O kvalitě se dá těžko mluvit. Notebooky této kategorie jsou pomalé, sekají se, mají hodně problémů a většinou nevydrží bez problémů celou záruku. A po záruce to bude mít spočítané. Můžeme polemizovat o takzvaných "kazítkách" (čeština má i lepší výraz), ale dokázat se nedají. I když mnohdy součástky trpící teplem jsou umísťovány k procesoru a grafice.

Špatné zkušenosti mám  s levnými notebooky s procesory AMD. Tam odchází desky jak na běžícím páse. Stejně tak levné procesory od Intelu v noteboocích vás jenom potrápí a budete litovat. Zkusil jsem si notebook od Aceru s operačním systémem Windows 8.1 - Acer Aspire E1-510 a dvoujádrovým procesorem "Celeron" dualCore, který stojí od 6 do 8 tisíc a je opravdu pomalý.

Shrnutí

Já osobně preferuji procesory od Intelu. Pokud má mít notebook alespoň trochu smysl, šel bych do cenovky okolo 12 až 16 tisíc s procesorem i3 nebo i5 s operační pamětí alespoň 4GB, pevný disk 500 GB a grafikou nejlépe zase od Intelu. Problém je nyní s operačním systémem, kdy vynikající Windows 7 se již neprodává, Windows 8 a 8.1 jsou parodií na systém a desítka je teprve v očekávání. Docela se mi ale poslední dobou líbí, na hardware nenáročný, Linux Mint 17.

Takový notebook na běžné využití stačí, bude fungovat docela svižně a i v kanclu nezklame. Vrážet do notebooku víc než 20 tisíc mi přijde zbytečné, pokud nepotřebujete řešit náročné grafické programy a přitom jej mít pořád u sebe (jinak je lepší stolní výkonný počítač, který se dá dobře chladit). Hlavně drahé notebooky se později velmi těžko prodávají a nikdo je moc nechce. A méně Vás pak bude mrzet, když notebook po záruce odejde, když stál 15 tisíc, než kdyby jste do něj vrazili 35 litrů.
23.08.2019 11:23:05
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one