rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jaké jsou správné vlastnosti akvarijní vody a jak je měřit?

test akvarijní vody tetra 6 in 1.png
Akvaristika není jednoduchá. Pokud chce někdo dlouhodobě krásné akvárium plné spokojených ryb a krásně rostlých akvarijních rostlin, bude zapotřebí mnoha vědomostí a času kolem údržby akvária a péči o rostlinky. Vodovodní voda může vystačit, ale je dobré znát její vlastnosti.
Na základní měření může stačit i obyčejný test od Tetry 6 v 1, díky kterému celkem rychle a jednoduše zjistíte 6 vlastností vody, které je dobré znát. Mnohdy vám ale bohatě poslouží informace na stránkách vodárny, která vám vodu dodává. Pokud se ale chystáte na odchov náročnějších ryb, nebo pěstování náročnějších rostlin, bude s velkou pravděpodobností potřeba vodu upravovat a měřit její vlastnosti.
Jaké hodnoty má mít správná akvarijní voda?

Na tuto otázku se nedá odpovědět jednoznačně. Každá akvarijní ryba a rostlina pochází z jiné oblasti světa a potřebuje jiné chemické složení vody pro svůj chov, odchov mladých nebo růst a květ. V každém dobrém atlasu ryb a rostlin naleznete především hodnoty pH, které vyžadují. Podle toho je třeba se řídit.

Dá se ale říct, že většina akvarijních rostlin a ryb vyžadují kyselou vodu, tedy s pH pod 7. Některé tetrovité ryby potřebují pH okolo 6, kvůli rozmnožování je třeba voda okolo 5,5. Taková voda se u nás běžně nevyskytuje a vodovodní voda je naopak zásaditá s pH nad 7 (zásaditá voda vyhovuje rostlinám jako jsou zákrutichy (Vallisneria) a nebo šípatky (Sagitaria). Další důležitá vlastnost vody pro zdárný růst rostlin je uhličitanová tvrdost a celková tvrdost.

Optimální hodnoty akvarijní vody pro mnohé rostliny a ryby 
(nutná kontrola v atlase rostlin a ryb, jakou vodu potřebují)
 
 • Kyselost nebo zásaditost - pH - 6 až 7
 • Chlor - Cl2 - 0 mg/l
 • Uhličitanová tvrdost - KH - 3 až 10°d
 • Celková tvrdost - GH - 4 až 8°d
 • Dusitany - NO2 - 0 mg/l
 • Dusičnany - NO3 - 5 až 25 mg/l
rozbor akvarijní vody.png
Celková tvrdost vody GH - jak ji snížit?

Problém je hlavně u celkové tvrdosti vody GH. Velké množství rozpuštěných látek v této vodě zvyšuje celkovou tvrdost, proto je hlavně studniční voda pro akvaristiku nevhodná nebo méně vhodná. Jenže na většině míst je i vodovodní voda příliš tvrdá. Rozumné možnosti jsou především tři. Můžete využít čerstvou dešťovou nebo sněhovou vodu, demineralizovanou nebo destilovanou vodu smíchanou s vodovodní nebo si "měkkou" vodu připravit reverzní osmózou, která se dá pořídit i v akvaristikách.

Jak snížit pH akvarijní vody?

Dobrá zpráva je ta, že pH a uhličitanová tvrdost KH se dají vcelku jednoduše ovlivnit přidáváním plynného CO2 do vody, které sníží pH vody. Pokud je tedy snížení pH nutností a zároveň potřebujete pro náročnější rostliny uhlík, plynné CO2 je dobrou volbou. Nejstabilnější dávkování CO2 do vody je pomocí CO2 lahve.

Jak snížit obsah dusičnanů a dusitanů v akvarijní vodě?

Dusičnany a dusitany vznikají rozkladem organických látek v akváriu, jako jsou zbytky krmiv, výkalů nebo mrtvých živočichů. Vysoká koncentrace těchto látek ve vodě je toxická pro ryby a zvyšuje výskyt řas. Možností, jak se zbavit dusíkatých látek v akváriu je více: Jak snížit obsah dusíkatých látek ve vodě.

Jak snížit množství chlóru v akvarijní vodě?

Jistě jste slyšeli, že se voda do akvária má nechat odstát. Je to kvůli tomu, aby z ní vyprchal chlór. Využít se dá i komerčních přípravků, díky kterým se zbavíte chloru a těžkých kovů ve vodě. Především ve velkých akváriích, kde nejsou ryby citlivé na chlor a nejde o příliš velkou výměnu vody (pokud voda nevyžaduje jinou úpravu), se mnohdy napouští voda přímo z vodovodu.
vhodná voda pro akvárium.png
Jak udělat rychlý test hodnot vaší akvarijní vody?

Jak jsem již psal, nejrychlejší test akvarijní vody je pomocí testeru od Tetry 6 v 1. Pomocí papírového proužku během dvou minut získáte všechny potřebné údaje o stavu vody a důležité informace, jaké úpravy je potřeba provést s vodou, aby měla optimální složení pro vaše ryby a rostliny. Celý průběh testu je i ve videu.

Postup testování
 
 • vložíte tester Tetra 6 v 1 do akvarijní vody v akváriu a 2 až 3 krát pohybujete sem a tam
 • setřete přebytečnou vodu a přiložíte proužek k tabulce a porovnáte množství chloru
 • po cca 60 vteřinách od vytažení z vody porovnejte i ostatní údaje podle tabulky na obale
Aplikace do mobilu Tetra Aquatics App

Pomocí aplikace Tetra Aquatics App do chytrého mobilu s androidem, si můžete usnadnit odhadování barvy políček. Test pak je nutné provést buď za denního světla, nebo kvalitního umělého osvětlení. Pak budete mít nejen přesnější výsledky z měření, ale díky hodnotám pH a KH aplikace určí i hodnotu CO2 ve vodě. Takže nakonec 7 v 1. Apku si můžete stáhnout na google play - Tetra Aquatics App. Výhodou aplikace je také to, že po registraci si můžete všechny výsledky uložit. Víc ve videu.
Výhody testeru Tetra 6 v 1
 
 • rychlý, ušetří hodně času
 • všechny důležité hodnoty najednou
 • s aplikací v mobilu včetně obsahu CO2 ve vodě
 

Nevýhody testeru Tetra 6 v 1
 
 • cena je vyšší, ale oproti pořízení testerů na každou hodnotu je výhodnější
 • říká se, že není moc přesný (výsledky jsem ale měl velmi podobné jako od vodárny)
 

Shrnutí

Tester Tetra 6 v 1 vám určitě usnadní práci a i peníze za nákup různých testerů na každou hodnotu zvlášť. Ušetříte také hodně času. Zatím jsem nepřišel na rychlejší a zároveň levnější způsob, jak zkontrolovat všechny důležité údaje. Pokud ale budete potřebovat opravdu přesné hodnoty vaší vody, podíval bych se spíš po výrobcích JBL.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
23.12.2015 21:20:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one