Celková tvrdost vody GH - jak ji snížit?
Problém je hlavně u celkové tvrdosti vody GH. Velké množství rozpuštěných látek v této vodě zvyšuje celkovou tvrdost, proto je hlavně studniční voda pro akvaristiku nevhodná nebo méně vhodná. Jenže na většině míst je i vodovodní voda příliš tvrdá. Rozumné možnosti jsou především tři. Můžete využít čerstvou dešťovou nebo sněhovou vodu, demineralizovanou nebo destilovanou vodu smíchanou s vodovodní nebo si "měkkou" vodu připravit reverzní osmózou, která se dá pořídit i v akvaristikách.
Jak snížit pH akvarijní vody?
Dobrá zpráva je ta, že pH a uhličitanová tvrdost KH se dají vcelku jednoduše ovlivnit přidáváním plynného CO2 do vody, které sníží pH vody. Pokud je tedy snížení pH nutností a zároveň potřebujete pro náročnější rostliny uhlík, plynné CO2 je dobrou volbou. Nejstabilnější dávkování CO2 do vody je pomocí
CO2 lahve.
Jak snížit obsah dusičnanů a dusitanů v akvarijní vodě?
Dusičnany a dusitany vznikají rozkladem organických látek v akváriu, jako jsou zbytky krmiv, výkalů nebo mrtvých živočichů. Vysoká koncentrace těchto látek ve vodě je toxická pro ryby a zvyšuje výskyt řas. Možností, jak se zbavit dusíkatých látek v akváriu je více:
Jak snížit obsah dusíkatých látek ve vodě.
Jak snížit množství chlóru v akvarijní vodě?
Jistě jste slyšeli, že se voda do akvária má nechat odstát. Je to kvůli tomu, aby z ní vyprchal chlór. Využít se dá i komerčních přípravků, díky kterým se zbavíte chloru a těžkých kovů ve vodě. Především ve velkých akváriích, kde nejsou ryby citlivé na chlor a nejde o příliš velkou výměnu vody (pokud voda nevyžaduje jinou úpravu), se mnohdy napouští voda přímo z vodovodu.