rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Led žárovky - zkušenosti z praxe

Led žárovky zkušenosti.png
Všude bliká reklama na skvělé LED žárovky, tak jsem při stěhování neodolal a celý byt jsem vybavil právě těmito velmi úspornými žárovkami. Abych neprohloupil, nakoupil jsem je v různých obchodech, protože každá měla být trochu jiná. A to od velikosti závitu přes rozdílnou svítivost. A taky abych ověřil kvalitu různých značek.
Zprvu jsem byl nadšen. Spotřeba je opravdu minimální, což potěší každého, kdo se snaží aspoň trochu šetřit. I svítivost byla slušná. Ne sice jako předchozí stowatovky, když je vyměníte za 4W žárovku, ale na svůj účel to bohatě stačilo.
Led žárovky zkušenosti recenze.jpg
Takže jsem všude vyměnil žárovky, oproti původním v bytě byla spotřeba cca 20 krát menší. Žárovky jsou sice trochu dražší než tradiční nebo úsporné, ale i takjsem si spočítal rychlou návratnost. Pořídil jsem tedy 15 kusů do celého bytu.
Nyní jsou nainstalovány asi 9 měsíců. A popravdě jsem jich již 6 vyhodil. Mé zklámání je obrovské. Odchází jedna po druhé a to i přesto, že jsou využívány málo, neboť jsem pořád v práci.
 
Dnes odešla další, takzvaná LED bodovka.
Led žárovky zkušenosti recenze ikea.jpg
Takže shrnutí spokojenosti s LED žárovkami. Ano, jsou nesmírně úsporné. Třeba u bodovek jsem měl 4 bodové žárovky po 50W, tedy po zapnutí 200W. Po výměně za LED bodovky - 4x 4W je osvětlení trošku slabší, ale spotřeba je tedy 200W versus 16W. Což je opravdu výrazný rozdíl.
Led osvětlení zkušenosti recenze ikea.jpg
Takže vše má své pro a proti. A pokud se časem podaří vyrýbět LED žárovky s opravdu dlouhou životností, tak věřím, že většina lidí s radostí vymění své staré žárovky a klidně i úsporky za LEDky. Ale do té doby je návratnost problémová. Neříkám, že nereálná. Při svícení bodovkami 5 hodin denně po dobu 8 měsíců při spotřebě 4x 50W a ceně elektřiny 5,50 kč/kWh zaplatíte za elektřinu 1320 Kč/8 měsíců. oproti 4 Ledkám po 4W necelých 106 Kč za elektřinu za 8 měsíců. Což je rozdíl neuvěřitelný. A pokud pořídíte levné ledky, které Vám vydrží rok, tak jste pořád ušetřili.
 
Jenže rok životnost Vám nikdo nezaručí, hlavně ne u levné LED žárovky. A ono taky mít v zásobě deset LED žárovek kvůli častým výměnám taky nikdo nebude. A u drahých se návratnost u 4 bodovek prodlouží cca na 1,5 roku.
 
V Ikei mají dobré Ledky, cenově okolo 150 až 200 Kč a musím říct, že i životnost je velmi dobrá.
Další zkušenosti s LED žárovkami po dvou letech

Po dvou letech od koupi musím uznat, že si již nedovedu představit, že bych LEDky nevyužíval. Zpočátku jich pár odešlo, ale nyní již drží a neodešla ani jedna. Uspořené peníze za elektřinu vychází na 5000 kč/rok. Další obsáhlejší test LED žárovek, porovnání svítivosti a ukázka zajímavých designových retro LED žárovek Tesla v článku: Vlastní zkušenosti s LED žárovkami

K čemu se LEDky moc nehodí

Ke čtení je potřeba výkonější ledky teplé žluté barvy. Modé světlo prý způsobuje migrény a může dlouhodobě poškodit zdraví. Také nad akvárium pro rostliny a rybičky jsem dal raději zářivky, které svítí mnohem lépe, mají lepší spektrum a vyjdou levněji.
Shrnutí po letech používání

Doba LED žárovek velmi pokročila, jejich životnost je nyní výborná, cena výrazně klesla, zároveň se dají pořídit okolo 60 kč LED žárovky 10 až 15 W. A můžete si vybrat i barvu osvětlení, nemusíte svítit jen studenou bílou, seženete snadno i teplé bílé LED žárovky, nebo s denním světle, třeba zde: nabídka LED žárovek.
06.12.2019 12:39:36
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one