rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Recenze Acer Aspire E1-510 a E1-522

Recenze Acer Aspire E1-510.png
S levnými notebooky se roztrhl pytel a výrobci se předhání, kdo vyrobí levnější. Ovšem na kvalitu se moc nehraje. Mě se dostal do ruky notebook Acer Aspire E1-510 a měl jsem dost možností si jej osahat, vyzkoušet a zhodnotit.
Protože řada E1-510 je ta samá, jako E1-522 s tím rozdílem, že E1-522 je s procesory AMD, jedná se o téměř totožné kusy a hodnocení bude velmi podobné. I cena odpovídá kvalitě. Ale nenechme se zmást. Tady už vůbec nejde o značku. Za tuhle cenu nelze předpokládat, že to bude něco umět.
Acer Aspire E1-522.png
Oba tyto typy notebooků mají téměr shodné procesory. Intel pod značkou E1-510 nabízí procesory Celeron DualCore okolo 2,0 GHz, nebo Pentium M. AMD přispělo procesorem AMD E, které nesou chytlavý název, že se jedná o čtyřjádrový procesor, ale jde o frekvenci 1,3 GHz. Všechny tyto procesory bych řadil do těch pomalých vhodných spíš do chytrých telefonů. Pokud chcete notebook, na kterém budete pracovat, dívat se na videa, nebo brouzdat na internetu bez zbytečného čekání, zvolte dražší "kvalitnější" kus. Více v článku: Jak si správně vybrat notebook.

Cena

Cenově Acer Aspire E1-510 a E1-522 vychází dobře. Nový se dá aktuálně pořídit s procesorem AMD od 5800 Kč, s Intelem od 6500 Kč. Časté problémy s touchpadem, sekání a neskutečná odezva jsou ale daň za cenu. A to nemusí být všechno. Lákavá hesla na prvotřídní mobilní počítač jsou pouhým špatným reklamním trikem.
Zkušenosti Acer Aspire E1-510.png
Operační systém

Druhou ránu dostal tento notebook operačním systémem. Dovedu si jej představit možná s Windows 7 (který prý mimochodem na tomto přístroji nelze rozchodit), nebo ještě lépe s linuxem (moc dobrý je linux mint 17) který šlape jak hodinky a na pomalých strojích. Jenže většinou v tomto Aceru naleznete Windows 8 a Windows 8.1. Ač s počítači pracuji, s tímto systémem jsem se nesžil a většina lidí má s ním neskutečné problémy, až to nakonec vzdá. Když už jej nutně potřebujete, zkuste linux.

Hardware

O procesorech jsme se již bavili. Krom toho je v noteboocích těchto dvou řad pevný disk 2,5" 500 GB o 5400 otáčkách. To není špatné. Bohužel další vadou je fakt, že v notebooku je pouze jedna operační paměť DDR3 o velikosti 2GB. Kdyby dali raději 4GB, hned by práce s notebookem dostala jiný rozměr. Asi by i dokonce jel, jak si většina lidí představuje.

Software

Na tom, že jde o pomalý notebook se pravděpodobně shodneme. Tady bohužel není prostor na polemizování, že jde o nějaké dělo. Aby vše podtrhli, je v notebooku předinstalováno několik programů, které mu zbrzdí start a zpomalí jeho již tak pomalé funkce. To, že má Acer ve svých noteboocích vždycky pěknou hromadu vlastního balastu, ví asi každý, kdo s Acerem pracoval. Ale všichni výrobci mají tendence cpát do notebooků zkušební verze placených programů, které jsou většinou k ničemu a jen ubírají na rychlosti. A to že v tomto notebooku byl i McAfee, který se instaluje skoro s každou instalačkou jiných programů (pokud si nevšimnete, že to jde i zakázat), protože jej normálně nikdo nechce, podtrhlo jen tu ne zrovna dobrou zkušenost.
Recenze Acer Aspire E1-522.png
Přesto se dají na notebooku Acer Aspire E1-510 a E1-522 najít i výhody.

Klady
 
 • cena
 • baterie
 • displej
 • tichý
 • slušná webkamara
 • lehký
 • numerická klávesnice
 • Jednoduchý přístup k HDD a RAM
 • Možnost reinstalu na funkční Windows 10

Zápory
 
 • pomalý
 • seká se
 • touchpad není dokonalý
 • má často problémy s touchpadem ještě v záruční době
 • operační systém Windows 8 (s Windows 10 bez problémů)
 • zbytečné programy, které jej ještě víc zpomalují
 • jen jeden slot na paměť

Shrnutí

Když si s notebookem dáte práci, odinstalujete všechen zbytečný balast, budete mít pevné nervy i přes občasné sekání, využívat jej budete pouze na internet, možná můžete být spokojeni. Ale pokud chcete něco rozumného, vyberte si pečlivěji. A nebo mrkněte na článek: "Jak si vybrat v dnešní době dobrý notebook."
 
Důležitý dodatek

Acer Aspire E1 může být nakonec docela rychlý a slušný notebook na net a základní práci.
U notebooku jsem provedl nabídnutou přeinstalaci na Windows 10 zdarma. Je to sice trošku na dýl, ale notebook je poté mnohem rychlejší, než původní šnek. V notebooku je jen jeden slot na paměť DDR3L, od výroby zde byla 2GB paměť. Po výměně za 4GB DDR3L paměť, která se dá pořídit již za pár stovek (viz odkaz) a přeinstalaci na Windows 10 je notebook za ty peníze docela slušný kousek.
29.07.2015 19:59:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one