rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Návštěva pěstírny akvarijních rostlin a rozhovor s panem Ratajem

rozhovor s panem Ratajem - pěstírna akvarijních rostlin.png
Když se mi naskytla šance podívat se do pěstírny akvarijních rostlin Rataj v Šumperku, neváhal jsem ani chvilku. Nemohl jsem si nechat ujít tu možnost, strávit den v akvaristickém ráji pro rostlinkáře, jako jsem já. A cesta opravdu stála za to.
Už když jsem s akvaristikou začínal, dostal jsem knihu "Akvárium a rostliny", kterou napsal pan Rataj starší. Ta se mi stala velkým pomocníkem a i nyní do ní občas nahlédnu. A již v té době jsem se hrozně moc chtěl podívat do pěstírny v Šumperku.

Abyste mohli také nahlédnout pod pokličku, jak se pěstují akvarijní rostliny, pořídil jsem několik fotografií a zároveň jsem se dotázal pana Karla Rataje na několik otázek, které mě dost zajímaly.
Jak vnímáte pokrok v nynější moderní akvaristice, především u nás - národa akvaristů? Je podle Vás o akvaristiku stále takový enormní zájem?
Zájem o akvaristiku je podle mého názoru pořád velký. Dříve se akvaristé hodně soustřeďovali na nové druhy a kultivary rostlin. Dnes se spíše zajímají jak to udělat, aby akvárium prosperovalo. Proto tolik novinek v oblasti techniky. Také je obrovský zájem jak akvárium pěkně naaranžovat jak udělat povedený layout jak se říká odborně.
kobercovky - kobercové rostliny emerzně.JPG
Ve sklenících jsem měl možnost shlédnout nepřeberné množství krásných akvarijních rostlin, pěstovaných jak emerzně, tak submerzně. Kolik druhů akvarijních rostlin se u Vás ve sklenících průměrně nachází a na jak velké ploše?
Máme celkem asi 150 druhů pořád se to mění. Pěstební plocha je cca 1000 m2.
Emerzně pěstované stonkovky.JPG
stonkovky Rataj.JPG
Jak dlouho trvá, než průměrná emerzní stonkovka doroste prodejní velikosti?
Tyto rostliny množíme řízkováním, je to poměrně rychlé. Rostliny jsou připraveny k prodeji za 2-3 týdny.
pěstírna Rataj Šumperk.JPG
hygrophila Rataj.JPG
Je potřeba věnovat větší péči o emerzně pěstované rostliny v letních a v zimních měsících, například stínění, přitápění apod.?
Péče je nutná pořád. V létě se musí stínovat a chladit, v zimě se svítí cca 10 hodin denně a přitápí voda i vzduch na 23-24 °C, náklady astronomické. Kromě toho se celý rok musí bedlivě hlídat složení živného roztoku, ošetřovat rostliny pesticidy proti škůdcům. Je to nikdy nekončící úsilí a boj, pořád musíte být ve střehu.
stonkovky emerzně.JPG
pogostemon erectus rataj.JPG
Zaujaly mě u Vás, mimo jiné, krásné velké rostliny Anubias Barteri. Překvapením ale bylo, že jsou pěstovány submerzně, kdy mají většinou tendenci se zařasit. Emerzní pěstování Anubiasů se Vám neosvědčilo?
V létě mají tyto rostliny tendenci osychat, v zimě je to bez problémů.
květ.JPG
květy akvarijních rostlin.JPG
Jsou všechny rostliny, které se dostanou do akvaristik, vypěstovány ve Vaší pěstírně? Nebo jsou některé i importovány?
Většina rostlin je z naší produkce. Současně importujeme z Asie a různé novinky od kolegů z celého světa, abychom uspokojili stále rostoucí požadavky akvaristů.
plovoucí rostliny Rataj.JPG
limnophila sessiliflora submerzně rataj.JPG
V poslední době se hodně prodávají in vitro rostliny s tím, že jsou pro akvaristy vhodnější než klasické kytky v květináčku. Co si o tom myslíte?
In vitro rostliny jsou pro on line prodejce daleko jednodušší než "klasika", protože se podstatně lépe přechovávají. To je důvod proč je prodejci protlačují. Pravda je taková, že in vitro rostliny jsou polotovar, který slouží profesionálním pěstírnám k dopěstování. V akváriu se potýkají hlavně s tím, že sazeničky jsou velmi malé. Pokud je tedy zasadíme do akvária bez opravdu výkonného světla, budou mít velmi malou šanci na uchycení.
submerzní pěstování Rataj.JPG
submerzní pěstování akvarijních rostlin.JPG
Pořádáte někdy ve sklenících dny otevřených dveří pro širokou veřejnost?
Jednou jsme to udělali a bylo to hodně náročné. Navíc trend moderního pěstování rostlin spěje k hodně sterilnímu, hygienickému a uzavřenému provozu. V Holandsku, pokud vás vůbec pustí do skleníku, musíte být kompletně sterilní jak v nemocnici, jinak máte smůlu. V kapse nemůžete mít ani cigarety kvůli přenášení viroz. Dotažení různých breberek, jako jsou třeba vlnatky a molice, potom stojí desítky hodin a desítky tisíc na jejich odstranění.
echinodorus Rataj.JPG
emerzně pěstované echinodory Rataj.JPG
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších pěstitelských úspěchů

Nabídku pěstírny Rataj najdete na www.rataj-spk.cz
22.08.2018 15:43:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one