rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak jsem budoval skalku

Jak jsem budoval skalku.png
Skalničky mě vždycky bavily. Vždy jsem potřeboval něco budovat a navrhovat a i když jsem stavař, krásná zahrada k domu vždycky patří. Začalo to nevinně. Měl jsem chuť udělat něco se zahradou, která se mi vůbec nelíbila.
Takto vypadala zahrádka, kterou jsem chtěl předělat:
Stará zahrada.jpg
Ať už to byla sto let stará šopa na nářadí, nebo shnilé dřevěné obložení záhonů či nikam nevedoucí chodník končíci trávou.
 
Odhodlání bylo. horší to bylo s přemlouváním. Zahrada je rodičů a ti přeci jen chtěli na ní pěstovat nějakou tu zeleninu a ovocné stromky. Nebylo to jednoduché, ale postuně každý rok po úspěšném dotvoření nějaké části se mi podařilo získat další část zahrady.
 
Takto kvete skalka v začátkem srpna:
Kvetoucí skalničky.jpg
Takto to trvalo asi 5 let, kdy každý rok jsem přemluvil maminku o další část a zrušil ji tak třeba záhon cibulí nebo ji zlikvidoval popínavé růže, které stejně pořádně nerostly.
 
Boj byl dlouhý. Nejhorší bylo přemluvit, abych mohl zlikvidovat chodník a nahradit jej travnatou plochou a zbourat tu příšernou šopu na nářadí a postavit jinde lepší.
 
Takto kvete skalka někdy na přelomu dubna a května:
Kvetoucí skalka a sklaničky.jpg
Odhodlání mě, jako developera bylo tak velké, že jsem musel jednat a nečekat na další "stavební povolení".
 
Chodník jsem zrušil včetně šopy tak trochu na vlastní riziko. Vše muselo proběhnout rychle, aniž by jsem byl prozrazen. Na to jak byla šopka stará a skoro nedržela, likvidace mi dala zabrat. Do toho jsem ale musel vytvořit novou a lepší. Povedlo se, vše vyšlo včas a i přes nějaké připomínky jsem vyvázl bez trestu.
 
Postupně se mi během 5 let při studiu podařilo vytvořit skalku o rozměrech cca 10 x 6 metrů se 150 druhy a podruhy sklaniček a cibulovin - vše trvalky.
 
Rozmanitost druhů a podruhů rostlin byla obrovská:
Skalky a skalničky.jpg
Pro tvorbu skalky jsem používal co bylo po ruce, nebo se dalo sehnat, nejlépe výměnou či když se někdo chtěl něčeho zbavit. Zeminu a hromady kamení mi hodil soused stavějící barák za naší zahradou bagrem přes plot - tu hromadu jsem neodhadl a než jsem se jí zbavil, tak to trvalo dva roky, skalničky jsem velmi často vyměňoval, vyjímečně našel někdě volně v přírodě.
Rozmanité skalničky.jpg
Že skalka plní účel kousku přírody poznáte podle toho, že se objeví fauna. Ještěrky si prostě tento kousek přírody, na který jsem byl tak pyšný nesmírně užívaly a časem jim vůbec nevadilo, že pracuju přímo vedle nich. Prostě si na mě zvykly.
Ještěrka na skalce.jpg
Protože se mnou upravená zahrada líbila i známé, pomohl jsem ji vybudovat skalku okolo bazénu, který má na zahradě. Budování bylo jednodušší, materiálu bylo všude hodně a skalničky jsem měl již v této době ve velkém množství i navíc.
Skalka okolo bazénu.jpg
22.11.2015 23:15:57
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one