rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Krásná zahrada je více, než jen kousek zeleně

Rostliny v zahradě.jpg
Posezení na zahradě, kde jste obklopeni stromy, keři, popínavkami a drobnějšími květinami pro mnohé z nás není jen trocha trávy. Mnohdy je třeba takovou zahradu budovat hromady let, upravovat, starat se o trávník, likvidovat plevel a přerostlé trsy rostlin.
Pro některé je to jen nutná práce, já si zahradničení a budování zahrad opravdu užíval. A doufám, že ještě užívat budu. Především rozsáhlé skalky poseté několika stovkami rostlin bylo to, u čeho jsem vydržel celé hodiny pracovat a přesto můžu říct, že i když fyzicky to byla mnohdy náročná práce, dokázal jsem vypnout a odpočívat.
Skalky a sklaničky rozchodník lomikámen.jpg
Skalka je ale jen malá část podle mne dokonalé zahrady. Zahrada, se kterou bych byl spokojen je uzavřená, to znamená, že všechny ploty jsou neprůhledné, obrostlé popínavými rostlinami. Pravidelný obdelníkový tvar zahrady je narušen okrasnými stromy, které se velikostně stupňují k plotu, před nimi jsou menší keře a rostliny. Zahrada by měla být tajemná, nemělo by z žádné části být vidět celou zahradu. Také nikde není vidět plastové kompostéry, keramické trpaslíky a podobné hrůzy. To je stejné jako dávat do akvária s rybičkama umělé rostliny a plastového potápěče s keramickým potopeným korábem a kolem nasypat hromady mořských mušlí.
 
Vchod do zahrady za domem by měl být také ohraničen stromy a keři, určitě ne ale řadou stejných tůjek, jak to je poslední dobou všude zvykem. Trávník by měl být ohraničen křivkou, aby na zahradě nebylo nic rovné, aby vše působilo sice upraveně, ale rozhodně ne geometricky.
Skalky a sklaničky.jpg
Důležité je, aby vše spolu hrálo. Jak velikosti keřů a stromů, tak tvarem listů a barev rostlin a i jejich květů. Nevypadá moc dobře, když v jedno období kvete jedna část zahrady jen žlutě. Vše musí být promyšlené do posledního detailu.
Skalky a sklaničky mateřídouška.jpg
Posezení by mělo být dřevěné, podstřešené, opět částečně zarostlé popínavkami a vyššími druhy rostlin, třeba úzkolistý kosatec, denivka nebo čechrava. Nikde nic, co by narušovalo přírodní vzhled. Prostě takový malý uzavřený deštný prales, kde člověk nalezne po náročném dni v práci odpočinek. Žádné rušení zvědavým sousedem nahlížejícím mezi latěmi plotu.
Jak si představujete krásnou zahradu k odpočinku Vy?
Skalky a sklaničky bílé.jpg
22.11.2015 23:16:14
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one