rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Přírodní fantazie na zahradě

Krásná kvítka a skalničky.jpg
Zahrada by měla být přírodním koutkem, kam člověk může utéct od uspěchaného stylu života a odpočinout si, třeba i fyzickou prací od psychického vyčerpání.
Na zahradě a skalkách se meze nekladou a vše je o vaší fantazii.
Já třeba razím přírodní vzhled, to znamená, použiji neopracovaný kámen, ne beton, použiji popínavé rostliny na zahradní stavby, aby nerušily ten pohled na tu krásu, která vám dodá sílu na další pracovní týden.
Krásné skalničky.jpg
Podle mne je optimální zahrada taková, kde se cítí člověk skvěle, je dostatečně prosluněná, obsahuje minimum nebo nejlépe žádní betovoné prvky, neobsahuje plastové jezírka, nikde netrčí folie či geotextilie proti plevelu, bečky na vodu jsou v zákrytu např. zahradní chatky, která je porostlá břečťanem či v zákrytu keře či stromu, nebo v kombinaci.
Krásná skalka.jpg
Pokud má někdo na zahradě keramické trpaslíky, umělé žáby a čápy, místo trávníku betonovou plochu, plastové bečky a staré litinové vany na vodu, tak nikdy nepochopí, co je to zážitek ze zahrady.
Krásná skalka a skalničky.jpg
Také preferuji aby každá zahrada měla svůj koutek, tzn, z jednoho bodu na zahradě, kam se postavíte, by nemělo být možné vidět vše. Tedy mít fotbalové hřiště ve středu zahrady a okolo stromy a keře, ať na Vás "nečumí soused" je sice dobrý základ (podle mne by do zahrady nemělo být vidět přes plot od sosuedů - větší klid pro relax), ale je třeba udělat různé ostrůvky či výklenky z keřů a stromů.
Krásné skalky a skalničky.jpg
Taková zahrada v sobě pak skrývá něco tajemného, každý návštěvník si pak zahradu musí projít, aby ji viděl celou, nejde z prvního rohu říct, "máš to pěkný". Chce to i trochu tajemna.
Skalničky - Lomikámen.jpg
Ano, možná to zní trochu divně, ale tohle je podle mne dokonalá zahrada pro odpočinek a nabrání sil. K takové zahradě jsem se ale bohužel nedopracoval, snad se něco podobné jednou vydaří mít kolem domku.
Skalnička - sedum acre rozchodník.jpg
Žádná rostlina by neměla zcela zakrývat jinou, je důležité uvědomit si, kdy jaká skalnička kvete a jakou barvu květu má. Mnohdy není zcela jednoduché vše zkombinovat, takže se skalka mění podle ročních období. Na jaře se skalka především díky plaménkám (phlox) zbarvuje do růžova, fialova a do bílé), v létě se zbarvení mění do žlutobílé a koncem srpna se mění jednomu druhu rozchodníku květy ze žluté do červené barvy.
Úzkolistý kosatec.jpg
Červenou také dodávají některé trpasličí tulipány a hvozdík. Krom barev květů a je důležitá kombinace tvarů listů a zbarvení listů. Lze použít keře se zlatavými nebo červenými listy (dřišťál) velmi pěkně se dá kombinovat s úzkolistými kosatci, naopak široké listy má hosta. Jemnolisté drobné najdete u rozchodníků a popínavých plamének. Na skalce se také daří bylinkám, používal jsem především mateřídoušku, tymián a další drobné rostliny, které pak můžete využít v kuchyni.
 
V pozadí se ještě dobře vyjímají kapradiny, vřesy a vřesovce, denivky, zajímavý kontrast tvoří chrpa moc pěkná je i čechrava. Jako minikeříky do popředí jsem preferoval hebe, bohužel jsem nebyl schopen ohránit jej před krtkem a následným promrznutím od kořenů.
 
Hebe se také dobře rozmnožuje řízkováním.
Koření - tymián.jpg
22.11.2015 23:14:44
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one