rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Vychytávky v domácnosti

Vychytávky v domácnosti.png
Drobnosti, které mohou usnadnit život. Nejsou o tolik dražší, mnohdy vyjdou i levněji, než běžně se vyskytující pomocníci. Ať je to osvětlení na ovládač, nebo bezpečnostní žaluzie, které sice už něco stojí, ale třeba oproti obyčejným bezpečnostním foliím jsou neporovnatelně více bezpečné a v případě nutnosti ochrání Vaši nemovitost proti nezvaným návštěvníkům.
Sepsal jsem tedy vychytávky, které využívám denně v domácnosti a usnadňují mi život a nebo se mi prostě líbí jejich jednoduchost a účinnost oproti starším zaběhlým možnostem. Některé typy jsem našel na internetu nebo mi je poradili přátelé, mnohé ale již byly v bytě instalovány majitelem, který si s některými detaily opravdu vyhrál.
 
Termostatická baterie a slušná sprchová hlavice
Taková baterie Vám usnadní každodenní "štelování" teploty vody. Regulací si totiž jednou nastavíte teplotu vody a druhou vodu pustíte. Není tedy nutné každý den si nastavovat teplotu a v konečném důsledku ušetříte i za vodu, protože hned teče ta správná teplota.
Termoregulační baterie.jpg
Zároveň při použití správné sprchové hlavice, která umí i ekonomické míchání vody se vzduchem, můžete ušetřit za vodu i pěkný ranec. Jak to? Některé sprchové hlavice totiž klidně propustí během minuty i 25 litrů vody, což při půl hodinovém sprchování je už pořádný objem vody. Pak jsou ale hlavice, které dostatečně promíchávají vodu se vzduchem a propustí jen 6 litrů za minutu a přesto se osprchujete dostatečně. A to je už dost slušná úspora teplé vody.
 
Světlo na dálkové ovládání
Na zahradě za domem jsem potřeboval udělat světlo, které by bylo ovládané z interiéru. Protože by to bylo dost pracné a vcelku drahé, dostal jsem typ na dálkově ovládané světlo. Běžné světlo ovládané vypínačem z interiéru by si vyžádalo asi 20 metrů kabelu, 20 metrů lišt, které by se přikotvily na plot, vypínač, krabička do zdi, sádra a velké vrtání přes obvodovou stěnu a zateplení.
 
Světlo na dálkový ovladač.jpg
Tak jsem využil nápadu, že se mám podívat po ovladači na světlo. Stačí ovladač a přijímač a člověka, který by to zapojil, pokud si s tím nevíte rady. I když zapojení je opravdu jednoduché. Přijímač je vložen do osvětlení, nastaví se společná frekvence a vše funguje během chvíle a bez velkých nákladů. Ovladač s přijímačem jsem pořídil za 600 Kč, což by v případě tažení káblu bylo výrazně dražší. A zapnou si z gauče světlo na zahradě je docela frajeřina.
 
Bezpečnostní žaluzie
Velmi dobrá vychytávka, jak bezpečnostní, tak i proti zářícímu slunci. Elektricky nebo manuálně ovládané bezpečnostní žaluzie se těžko překonávají zloději, v létě si můžete zatáhnout třeba i celé francouzské okno a pokud musíte spát třeba po noční přes den, budete si díky těmto žaluzkám připadat jako v nejhlubší noci. Cena těchto rolet se pohybuje od 2500 Kč/m2.
Zabezpečovací žaluzie.jpg
Venkovní světlo u vchodu se skrytým čidlem
Světlo s pohybovým čidlem před dům už nemusí vypadat jako nevzhledná černá krabice, která osvětlí halogenem všechny sousedy. V nabídce obchodníků s elektrem se dá naleznout mnoho typů osvětlení se skrytým čidlem a hlavně v podobě běžného nástropního světla. K tomu takovéto noční světlo může obsahovat LED žárovku, která má minimální spotřebu a svítí dostatečně, aby jste se trefili do zámku u dveří a přitom nad Vámi nebude svítit svatozář, která by mohla zmást věřící sousedy.
Pořizovací cena je okolo 600 kč, což je cena podobná, možná trochu nižší, než cena nevzhledného halogenu.
 
Automatické krmítko pro rybičky
Z trochu jiného soudku, ale když jsme ten národ akvaristů, určitě se to může hodit. Využijete jej při dovolených, když nechcete rybkám naordinovat čtrnáctidenní dietu, nebo v případě, že jste poněkud zapomětlivý a chcete rybkám dopřát pravidelnou stravu.
Nastavit se dá krmení jednou nebo dvakrát denně, doplňuji krmivo jednou za měsíc. Krmítko akvarijních rybiček od Juwelu mě vyšlo v Hornbachu na 590 kč.
 
Led žárovky a osvětlení
Ještě před pár lety byly LED žárovky nesmírně drahé a jejich provoz nebyl pořádně odzkoušen. Nakoupil jsem si nejprve pár žárovek, které jsem doma testoval a to jak na místech, kde svítí dlouhodobě, tak na místech, kde se hodně bliká.
Také jsem otestoval několik výrobců a typů LEDek. A co jsem zjistil?
Úspora byla obrovská. Za rok jsem oproti původním žárovkám ušetřil na elektřině přes 5000 kč. Nákupka LED žárovek se pohybovala okolo 2000 kč. Některé kusy z Číny jsou nekvalitní a nesvítí moc dlouho, některé brzy odchází.
Na druhou stranu jsem pak narazil na LEDky v Ikei, které jsou za dobrou cenu (kus vyšel na 129 až 250 kč) a už drží více než rok. Na místa, kde se často bliká (třeba wc, nebo chodba) se všeobecně LEDky moc nehodí, odchází častěji. Pokud s tím ale počítáte a budete mít tyto žárovky v zásobě, určitě se to i takto vyplatí a úspora bude vidět.
Důležité je kvůli nedávnému výzkumu nepoužívat pouze modré ledky, ale se spektrem víc do červena, tedy teplé žluté světlo. Tyto ledky nezpůsobují takovou únavu.
 
Dřevoplastová venkovní podlaha
Dobře vypadá, snadná údržba, žádný nevzhledný beton na dvorku nebo zahradě. Při dodržení dostatečných dilatačních spar zcela bezproblémová. Je nutné ale počítat s tím, že v zimě a v létě se podpůrná konstrukce díky rozdílným teplotám hýbe a je tedy třeba dilatovat jak dřevoplastovou podlahovou krytinu, tak právě podpůrnou konstrukci, která se většinou dělá z kovových profilů.
Co se týká barevné stálosti, tak je samozřejmě nutné počítat s tím, že povětrnostními vlivy, především slunečním zářením dojde k částečné ztrátě barevnosti povrchu. To i přes sliby prodejce, který se zaručoval za barevnou stálost.
I přes menší problém s menší ztrátou barevnosti se jedná o velmi zajímavou podlahovinu, která má díky spojení dřeva plastu lepší vlastnosti a nedochází při větší vlhkosti k hnilobě.
Bohužel po čase došlo k výraznému opotřebení až spíš rozpadu této podlahy. Osobně bych do ní už nikdy nešel. Více informací: zkušenosti s dřevoplastovou podlahou.
Dřevoplastová podlaha.jpg
Cena se pohybuje od 1500 kč/m2. Což je cena vysoká a určitě je na zváženou, zdali nevyužít kvalitní exotické dřevo. I přesto se jedná o zajímavou bezúdržbovou variantu.
 
Schránka na poštu ve dveřích
Ne všechny vychytávky mají pouze své výhody. Je sice fajn, nemuset kontrolovat schránku každý den, ale schránka ve dveřích má své velké nevýhody.
Schránka ve dveřích.jpg
Krom výrazného hluku, který může budit, když Vám někdo v noci hodí leták do schránky, v zimě takový dopis nebo leták nevhozený přímo dovnitř, ale vložený do otevřené schránky, umí krásně vyvětrat celý interiér, tak pracně a mnohdy draze vytopený. Hlavně pokud dostanete hromadu letáků ráno, když už jste v práci a vracíte se po celém dni, když je venku mínus deset. Tady se asi vyplatí schránka na zdi.
26.05.2017 17:19:41
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one