rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Dřevěný mechanický betlém Žabčice

Žabčický betlém.png
Vánoce se blíží. Eshopy praskají ve švech, pošta tradičně nestíhá už od října, parkoviště jsou plná k prasknutí a v obchodech se nedá hnout. Takové Vánoce ale nechci. Kde je ten klid a pohoda? Dnes třeba v Žabčicích na Jižní Moravě, kde již podruhé vystavovali svůj mechanický betlém. A pokud jej budete chtít vidět na vlastní oči, nenechte si ujít tento rok poslední možnost.
Ještě jednou bude tento vyřezávaný dřevěný mechanický betlém k vidění 20.12.2015 od 15 do 17 hodin v místním informačním centru hotelu v Žabčicích. K vidění je betlém precizně vyřezávaný, osvětlený, s pohyblivými postavičkami a nádechem místní historie.
Betlém Žabčice.png
Informace o betlému

V Žabčickém betlému můžete napočítat 144 figurek postav a zvířat. Délka betlému je 5,5 metrů, jeho šířka je 3,2 metrů a výška cca 2 metry. Pohyb figurek zajišťuje 10 motorků. Dráhy, po kterých se figurky pohybují, jsou dlouhé 25 metrů. Figurky jsou vyřezávány z lipového dřeva, zbylé části pak ze smrku, dubu a topolu.

Ve vesničce okolo betlému, který byl vložen do kopie Žabčické kapličky, to opravdu žije. Krom plné hospůdky, si určitě všimnete vinohradu, lisovny i sklípku. Práce se nezastaví ale ani v místním hrnčířství, řeznictví nebo truhlářství.
Video Žabčického betlému
Autoři

Autorem Žabčického betlému je pan Roman Lízal z Žabčic, autorem mechanického pohybu je pan Luboš Macek z Iváně. První práce na betlému proběhly v roce 2006 a nadále pokračují.
Betlém v Žabčicích.png
Vstupné a parkování

Parkování je zdarma na místních odstavných plochách, rodiny s dětmi jistě potěší i vstupné zdarma.

Shrnutí

Pokud budete mít cestu v neděli 20. prosince kolem Žabčic, nebo Vás láká podívat se na opravdu krásný betlém, rozhodně si tuto příležitost nenechte ujít. V případě, že spojíte návštěvu betlému s procházkou obcí Žabčice, určitě Vás zaujmou společné prvky obecní architektury a betlému. Návštěvu Žabčic a jejich betlému mohu tedy určitě doporučit.
23.08.2019 12:18:49
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one