rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
janův hrad jižní morava kam na výlet.png
Janův Hrad, někdy také nazýván Janohrad se nachází v rozsáhlém Lednicko - Valtickém areálu v katastru města Podivín. Jedná se o stavbu napodobující gotiku, což bylo v době romantismu běžné.
Zajímavostí je, že celá tato stavba byla postavena jako napodobenina zříceniny hradu pro knížete Jana I. z Lichtenštejna v roce 1801 až 1808.
Stavbu projektoval rakouský architekt a vynálezce L.J. Hardmuth, který má na svědomí i nedaleký Mimaret. Nestabilní podloží, které se zde nachází bylo nutné zpevnit. Na základy byly využity dubové trámy, které při dostatečné vlhkosti mají větší pevnost, než beton. V době komunismu se však uměle měnil tok řeky Dyje, která zde protékala a došlo ke snížení spodní vody. To mělo za následek vysychání dřevěných základů a stavba začala být v ohrožení. Bylo nutné tedy vytvořit hráz, která by udržovala dřevěné trámy neustále pod vodou. Což se nakenec povedlo.
Také Minaret měl stejné problémy. Kvůli vysoušení základových trámů docházelo k náklonu Minaretu a hrozila jeho zkáza. Bohužel ani vytvoření hráze nepomáhalo, bylo nutné tedy okolní podloží zpevnit betonovou injektáží.
Janův Hrad.JPG
Jak se dostat k Janovu Hradu?

Možnosti jsou asi čtyři. První je nejnáročnější a je to pěšky přímo od zámku Lednice (je to docela dálka). Druhá a třetí možnost je také od zámku Lednice, můžete se nechat svést kočárem s koňmi, nebo se plavit po lodi přímo po řece až na Janův Hrad nebo Minaret. Možnost čtvrtá je napojit se ze silnice vedoucí z Lednice na Podovín, odbočit vpravo a dojet si až na parkoviště přímo u Janova Hradu. Je třeba podotknout, že silnice je plná cyklistů a je uzká na jeden vůz. Tedy jeďte opatrně.
Janův Hrad u Lednice.JPG
Hrad sloužil především jako myslivna a lovecký zámeček. Scházela se zde šlechta a lovila lesní zvěř. V interiéru hradu je nespočet paroží. Největší trofej je z jelena, který vážil 350 kg a byl nepravidelný osmnácterák.

Interiér je zařízený, v hlavním sále, který byl určen výhradně pro muže, je velký stůl a židle. Stoličky, které zde jsou mají železný podsedák, který se dal vyjmout a nahřát v ohni. Vydžel pak hřát klidně dvě hodiny i po lovu, kdy se nevydařilo počasí.
Janohrad.JPG
Otevírací doba (může se časem měnit)

Duben - říjen pouze v SO a NE, 9:00 - 16:15
Květen - září denně mimo PO, 9:00 - 16:15
Vstupné (může se časem měnit)

Dospělí 50 Kč
Děti od 6 let, důchodci od 65 let, invalidé 30 Kč
Rodinné vstupné (rodiče a děti do 15 let) 130 Kč
Fotografování (bez stativu a blesku) 100 Kč
23.08.2019 12:12:21
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one