rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
klášter dolní kounice Rosa Coeli.png
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích se nachází jihozápadně od Brna v okrese Brno - venkov. Jedná se o zříceninu kláštera s barokní rezidencí a areálem, který byl založen v roce 1181. V roce 1423 byl údajně klášter Rosa Coeli vypálen husity.
Klášter se nachází v údolí řeky Jihlavy. Nad klášterem se tyčí Kounický zámek, který je bohužel uvnitř vypleněný podle průvodkyně bezdomovci a feťáky, kteří využili neshody majitelů v dřívější době a zatopili si v zimě i okenními rámy.

Ale to jsem odbočil. Vstup do kláštera zdobí stará masivní vrata. Za nimi se nachází hlavní loď, kde se nacházel klášter, který měl pravděpodobně tři patra (podle zbytků patek, které na zdivu jsou a pravděpodobně držely dřevěné stropní trámy). Vpravo od vstupu se nachází věžička. Je volně přístupná a můžete se vyšplhat po schodech až nahoru a podívat se na zámek a část Dolních Kounic z ptačí perspektivy.
Po prohlídce hlavní lodi kláštera se dostanete do křížové chodby, kde jeptišky trávily většinu svého času a kde prý byly zároveň i pohřbívány. Protože ale nebyly zrovna nejvzornější, měly prý podle pověsti pletky s muži a jedna jeptiška otěhotněla. Aby se předešlo vzpouře lidí z města a udrželo se tajemství, těhotnou jeptišku zazdili přimo v jednom z rohů komplexu. Dokonce se říká, že občas jde slyšet pláč jejího nenarozeného dítěte.
rosa coeli kounice.jpg
Ve středové části mezi ochozem křížové chodby se nachází Rajský dvůr, kde se nachází i studna, která by měla být spojena tunelem s Kounickým zámkem a podle pověstí i s městem. Dokonce se šíří informace, že klášter byl tunelem spojen i s Rakouskem. Měl to být velký tunel, kterým by projel koňský povoz. To mi přijde ale docela přestřelené a popravdě to je již několikátá stavba, kde něco takového slyším.
rajský dvůr rosa coeli.jpg
Shrnutí a vlastní názor

Kláštěr Rosa Coeli mě zaujal. Líbil se mi, zajímavé jsou i příběhy, které se k danému místu poutají. Nečekal jsem, že zbořenina kláštera může být natolik zajímavá. Jde mnohdy vidět i snaha celý klášter dát do lepšího stavu. Rušivým dojmem působí jen po celém areálu roztahané zelené plastové židle.

Otevíračka (může se časem měnit)

duben, květen, červen, září – so, ne, st. svátky od 10 do 17 hod.
červenec, srpen – út–ne od 10 do 17 hod.

Vstupné (může se časem měnit)

dospělí: 30 Kč, senioři 20 Kč, děti, studenti 15 Kč, focení 30 Kč, fotky svatby 500 Kč
záchody v centru: zdarma
parkovné v centru: zdarma
23.08.2019 12:12:42
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one