rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Židlochovice - zámek, park a rozhledna

zámek židlochovice.png
Při našem putování po Jižní Moravě jsme se rozhodli navštívit i Židlochovice, přesněji zámek, jeho rozsáhlý přilehlý park a rozhlednu, ze které by mělo být vidět široko daleko. A výlet stál byl dobrý, jen to horko bylo nesnesitelné. Hlavně když si naplánujete po náročném výšlapu po cestě zpět návštěvu krásné lesní studánky a nemůžete ji najít.
Nejprve jsme se rozhodli navštívit Lovecký zámek a jeho park. Podle informací z internetu se jedná o nejvíc zachovalý lovecký zámek v Evropě a o velmi krásný zámecký park.
Zámek Židlochovice
Židlochovický lovecký zámek je jeden z nejzachvalejších tohoto druhu v Evropě. Zámek byl založen ve 14.století, kdy se jednalo o jakousi vodní tvrz. Honosný vzhled stavby se objevil až v pozdější době. Od roku 1918 byla tato stavba majetkem státu, v době první republiky zde mnohokrát pobýval první Československý prezident T. G. Masaryk.
zámek židlochovice.JPG
V dnešní době se dá na zámku i ubytovat. V době mé návštěvy probíhála rekonstrukce fasády a střechy.
Zámecký park Židlochovice
Rozsáhlý park zabírající 23ha patří stejně jako zámek pod správu Lesy ČR. Park je ukázkou krajinářského anglického stylu. I když může působit obyčejně, nachází se zde 25 druhů jehličnanů a přes 80 sruhů listnatých stromů. Park je přístupný zdarma po celý rok na vlastní nebezpečí.
zámecký park židlochovice.JPG
Park navrhl francouzský zahradní architekt Arnošt August Charbonier počátkem 18. století. Lesopark byl pak časem předělán do nynějšího stylu.

Z mého neodborného pohledu by si park zasloužil větší zájem a lepší údržbu. Na velkém množství krásných rostlých stromů vysely staré uschlé větvě, v některých místech byla velmi vysoká tráva, která ničila dojem z celku.

 

Akátová věž - rozhledna Výhon 355 m.n.m
Asi 4 km od Židlochovic se od roku 2009 tyčí na nejvyšším bodě Výhon akátová věž. Její výška je 15,7 metrů, s hromosvodem o dva metry víc. Nosná konstrukce je z profilované oceli, pohledová část je tvořena z akátového dřeva. Na vrchol vede 76 točitých schodů, průměr kruhového půdory se je 3,7 metrů.
akátová věž rozhledna židlochovice výhon.jpg
Jedná se o zajímavou stavbu a musím říct, že čím výš jsem byl, tím větší byla moje nejistota. Krom neskutečného horka nahoře hodně foukalo a těžko jsem se mohl pustit zábradlí, abych natočil panorama Jižní Moravy, od Židlochovic a Hrušovan, přes Brno, Blučinu a nakonec Pálavu.

Nakonec jsem se odhodlal a pustil jsem se zábradlí, které bylo stejně obsazené vosami. Vos tam bylo opravdu neskutečně hodně a byly dobře naučené. Dole na posezení si stačilo otevřít sáček se snačinou a hned Vás obtěžoval roj. Na konci videa jde dokonce vidět, kolik jich kolem mě kroužilo. Pořídil jsem tedy pro Vás video na všechny světové strany, aby jste se mohli pokochat a tuto zajímavou rozhlednu navštívit. Určitě to stálo za to.
Rozhledna je zavřena v létě při bouřkách a v zimě, když je námraza z důvodu bezpečnosti.
Studánka ve Velkém hájku
Výšlap na rozhlednu v takovém horku, jaké bylo již několikátý týden v kuse bez sebemenšího deště, byl opravdu náročný. Cestou dolů jsme se rozhodli navštívit upravenou krásnou studánku ve Velkém hájku. Opravdu bylo třeba se zvlažit před dokončením výletu.

Když se nám podařilo studánku najít, nadšení opadlo. Studánka nese opravdu příznačný název. Voda byla totiž ve velkém hájku a kvůli horku studánka byla suchá a ta troška stojaté vody byla plná komárů. Takže ochlazení bohužel nepřišlo. Tím náš výlet k této studánce nekončí a někdy bych se k ní chtěl vrátit a osvěžit se, až se zase objeví voda.
23.08.2019 12:17:56
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one