Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Pravidelná údržba akvária

údržba akvária.png
Správná a pravidelná údržba akvária zajistí, že vaše akvárium bude pravděpodobně dlouhodobě prosperovat bez větších problémů. I se správnou údržbou občas přichází nějaké problémy, bez údržby jde ale o jistotu s mnohem horšími následky.
Občas se setkávám s majiteli akvárií, kteří jsou přesvědčeni, že je údržba zbytečná, protože u nich to tak už půl roku funguje i bez výměny vody a lanaří do tohoto "stylu" další začátečníky, kteří kvůli neúspěchům s akvaristikou seknou. Ano, v některých případech to může i delší dobu bez údržby fungovat a sám jsem to zkoušel - při malém množství ryb (nějaké čistotnější, ne živorodky) a velkém množství rostlin - může akvárko fungovat i delší dobu (u mě přes rok). Ovšem dřív nebo později přijde velký problém, většinou v podobě velkého bujení řas nebo úmrtí ryb kvůli velkému množství odpadních látek ve vodě.
Moje akvárium po 20 měsících od založení s pravidelnou údržbou.
pravidelná údržba akvária
Proto pravidelnou údržbu akvária nejen doporučuji, ale pokud chcete dlouhodobě pěkné akvárium, které bude prosperovat, údržba bude vyloženě nutnost.
Denně, týdně, jednou za dva týdny
 
  • Krmení
Krmení sice nepatří do údržby, ale bez něj to s rybami nepůjde. Krmím menší dávkou dvakrát denně. Protože mě ale krmení nebaví, tak jsem si pořídil automatické krmítko Juwel, které mi zajistí pravidelné krmení i v době, kdy budu na dovolené. V zásadě je dobré krmit kvalitními krmivy, která rybám víc vyhovují a zároveň dávat tolik, co ryby zlikvidují během chvíle. Při překrmování se rychleji "kazí" voda a většinou pak propukne silný růst řas.
 
  • Hnojení a CO2
Pokud chcete, aby vaše akvarijní rostliny dlouhodobě prosperovaly, bude potřeba dodat jim živiny. Pokud máte rostlin jen pár a k tomu jen nenáročné druhy, bude stačit jen občasné přidání hnojiva. V případě, že máte rostlinné akvárium, silnější osvětlení nebo přidáváte CO2, bez pravidelného přihnojování komplexními hnojivy pro akvarijní rostliny to dlouhodobě nepůjde. Některá hnojiva, třeba Profito stačí dodávat jednou týdně, PMDD se dávkuje každý den ráno. Taktéž i tekutý uhlík (PMFE, CO2 Vital atd.) se dodává každý den ráno. Usnadnit práci s dávkováním hnojiv a CO2 může technika. Na trhu jsou automatické dávkovače hnojiv (cena od cca 2600 kč) a sety na dávkování CO2 (od cca 2000 Kč), s nočním vypínáním (od 3000 kč), nebo s pH controlerem (cena od cca 6000 kč), který zajišťuje přesnou hodnotu pH díky řízenému přidávání CO2.
  • Výměna vody a odkalování
Každých 7 až 14 dní by se měla vyměnit v akvárku 1/4 až 1/3 vody. Čím víc máte ryb a méně rostlin, tím větší potřeba výměny bude. Máte-li živorodky (jsou to slušné prasátka) v malém akvárku a jen pár živých rostlin a vodu nevyměňujete, s jistotou se někdy setkáte s otravou ryb dusitany. A tomu je potřeba předejít. Pravidelná výměna vody se provádí tedy proto, abyste z vody odstranili odpadní látky, které vytvářejí ryby, šneci, vznikají rozkladem odumřelých částí rostlin nebo zbytků krmiv.
Krom výměny vody v akváriu je potřeba odkalovat dno. To se provádí pomocí odkalovače, který je buď zvonovitého tvaru, nebo jde o rozšířenou trubku, která se pak zužuje do hadice a odpadní voda tudy odtéká. Tím se ze dna odčerpají lehké odpadní složky (detrit - rybí výkaly, zbytky krmiv a listů) a přitom štěrk zůstává na svém místě. Na internetu je několik videí odkalování, kde odkalovačem autoři silně rozvrtají dno, aby dno do hloubky vyčistili. Tímto způsobem jsem, i kvůli kořenovému systému rostlin, nikdy dno nerozrýval, vždy mi stačil pravidelný povrchový sběr odpadních látek ze dna, viz video. Odkalování zbytků provádím při každé výměně vody.
Protože jsem chtěl snížit četnost výměny vody, pořídil jsem si vychválený, ale i hojně propagovaný Clear Water, který by měl udržovat vodu křišťálově průzračnou a hlavně by se měl postarat o NH3, NH4, NO2 a částečně o NO3 (cca 10 až 25 mg/l vody by mělo zůstat pro výživu rostlin). Jak základní test dopadl, si můžete přečíst: Vlastní test Clear Water. V článku jsou pak uvedeny i informace z příbalového letáku výrobce.
Postup, jak odkalovat akvárium a jak doplnit jednoduše vodu, pokud není potřeba nechat vodu odstát (u krevet a ryb citlivých na chlor).
 
  • Úprava rostlin a jejich zkrácení
Pokud se rostlinám daří a rostou, budete muset rostliny s olistěnou lodyhou (bacopa, heteranthera, limnophila, hygrophila) jednou za čas zkrátit. To se dá udělat nůžkami, nebo já lodyhy přeštípnu prsty. Vrcholky rostlin pak můžete zasadit jinam. Spodní část rostlin s olistěnou lodyhou nepřesazujte, vyžene další výhonky většinou do týdne. U rostlin s listovou růžicí (echinodorus, cryptocoryne, vallisneria, sagittaria) se listy nezkracují, odstranit ale můžete starší poškozené listy na kraji rostliny uštípnutím listu u listové růžice. Přerostlé anubiasy zkrátíte přestřižením oddenku.
 
  • Vyčištění skel včetně krycích
Také údržba skel je důležitá. Většinou je pravidelně každý týden setřu magnetickou stěrkou. Kdysi jsem zkoušel i stěrku s žiletkou, ale škrábl jsem si sklo. Nedostupná skla pro magnet (mám akvárko vestavěné ve zdi) jemně setřu kuchyňskou houbičkou tak, abych neudělal rýhy. Jednou za čas také vyčistím krycí skla, na kterých se občas objeví skvrny od vody. Zvýší se tak "prosvětlení" nádrže. Pokud krycí skla nemáte, je dobré jednou za čas utřít i zářivky, samozřejmě podle zásad bezpečnosti.
 
  • Celková kontrola stavu včetně drobné údržby
Občas zkontroluji celkový stav akvária. Tedy teplotu, množství CO2 v lahvi, případně otřu nánosy na dekoracích, posbírám některé odumřelé listy rostlin, zkontroluji a očistím difuzor CO2 a případně očistím nánosy na Twinstaru. Také je dobré zkontrolovat, jestli se nerozjíždí řasa. Včasný zásah proti řase vám může ušetřit hodně nervů a času. Některé řasy jdou z dekorací, skla ale i některých rostlin odstranit mechanicky. Je ale třeba pamatovat na to, že mechanická likvidace setřením řasy neřeší problém. Je třeba přijít na důvod, proč se řasa objevila a řešit příčinu, ne následek, jinak půjde o nekonečný boj.
Akvárko 20.png
Méně častá údržba
 
  • Vyčištění filtru
Podle potřeby také vyčistím filtr a skimmer. Sběrač hladiny Eheim skim 350 se stará o průzračnou hladinu a sbírá mi staré listy rostlin z hladiny. Bohužel kvůli jeho malé velikosti stačí pár listů, nějaký šnek a sběrač hladiny se ucpe. Ten čistím cca jednou až dvakrát za 14 dní. Co se filtru týče, záleží na jeho zanesení. Používám vnitřní filtr, který proplachuju cca jednou za 3 měsíce. Vyčistím trubky, vrtulku a hlavně molitan. Ten vyplachuji v kbelíku s vodou odebranou z akvária kvůli nitrifikačním bakteriím. Nikdy nepoužívejte žádnou chemii.
Vnější filtry pak vydrží bez čištění mnohem déle a díky svému většímu objemu a možnosti využití více druhů filtračních hmot, bych doporučil tento druh filtrace. Sám bych jej již dávno využíval. Bohužel ve zdi již není místo a na stavební úpravy v blízkosti napuštěného akvária, nemám odvahu.
Údržba vysokých akvárií

Ve vysokém akvárku je potřeba používat prodloužení rukou, pokud se nechcete při každé údržbě potápět. I tak to chvíli trvá, než se naučíte pomůcky efektivně používat, některé úkony jsou i tak téměř nemožné. 1. prodloužené kleště o délce 70cm ovládané u rukojeti, 2. silnější magnet určený na širší skla, tento do tloušťky skla 12mm, 3. stěrka s žiletkou na očištění skla.
údržba vyšších akvárií.png
Jaké jsou vaše zkušenosti s pravidelnou údržbou akvária? Máte nějaké vychytávky? Jste spokojení s vnějším filtrem, jaký máte? Dejte vědět do komentářů pod článkem.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
12.06.2016 08:38:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one