Je třeba si uvědomit, že rostliny jsou tvořeny uhlíkem (asi ze 45%), který pak potřebují ke svému zdárnému růstu. Problematika dávkování CO2 není jednoduchá. Určitě se nedá říct, že v každém akváriu jde o zbytečnost, nebo "módní trend", protože mně to tak roste, nebo naopak, že se musí CO2 dodávat do každého akvária s rostlinami. V každém akváriu je mnoho proměnných, ať už jde o složení vody (mnozí z akvaristů mají zásaditou vodu s minimálním obsahem CO2, ale občas jsou i tací, kteří mají vodu z vodovodu kyselou, či obsah CO2 v akváriu je dostačující i pro náročnější rostliny), nebo o druhy rostlin (čím víc světla, tím víc je potřeba živin a CO2), ale i počet ryb ovlivňuje množství CO2 rozpuštěného ve vodě. Je jednoduché říct, že přidávání CO2 do akvária je k ničemu, hlavně v případě, že chybí dostatek informací.
Častým "argumentem" je, že akvarista nechce do vody přidávat chemii. Jenže akvaristika je snaha napodobit přírodní podmínky, což není ve skleněném kvádru jednoduché. Mnohdy to ani nejde a některé věci je třeba nahradit. Ano, v přírodě nikdo nelije hnojiva a nepřidává CO2 do řek (i takový argument jsem četl) a přesto je tam živin i CO2 dostatek. Vše potřebné se do vody dostává z okolí (CO2 například kvůli kyselým dešťům, ve stojaté vodě zajišťují dostatek CO2 bakterie) a rostlinám se pak daří, protože mají živin dostatek. Tyto živiny do vodovodní vody musíme dodávat, protože v ní buď nejsou vůbec, nebo pouze v minimálním množství.
Zároveň se často setkávám s tím, že začínající akvarista ještě pomalu nemá ani rostliny v akvárku a už shání "veledůležitý CO2 set". To je zase opačný extrém. Mám několik nenáročných rostlinných akvárií (nazývaných LowTech), kde je pouze světlo a případně malý vnitřní filtr. A vše pěkně roste. Podle mého, by měl každý akvarista zvládnout neprve běžné LowTech akvárium, než se případně, pokud vůbec, pustí do HighTech (akvárium plné techniky, včetně přidávání CO2), aby pochopil základní procesy v akváriu.