rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Co musíme vědět o dávkování CO2 v akváriu

CO2 pro akvarijní rostliny, ano či ne.png
Přidávání CO2, tedy oxidu uhličitého, do akvária není vždy nutností, pro běžné akvárium s nenáročnými rostlinami jde spíš o zbytečnost. Pokud ale chcete krásné rostlinné akvárium, bude přidávání CO2 pravděpodobně potřeba.
Je třeba si uvědomit, že rostliny jsou tvořeny uhlíkem (asi ze 45%), který pak potřebují ke svému zdárnému růstu. Problematika dávkování CO2 není jednoduchá. Určitě se nedá říct, že v každém akváriu jde o zbytečnost, nebo "módní trend", protože mně to tak roste, nebo naopak, že se musí CO2 dodávat do každého akvária s rostlinami. V každém akváriu je mnoho proměnných, ať už jde o složení vody (mnozí z akvaristů mají zásaditou vodu s minimálním obsahem CO2, ale občas jsou i tací, kteří mají vodu z vodovodu kyselou, či obsah CO2 v akváriu je dostačující i pro náročnější rostliny), nebo o druhy rostlin (čím víc světla, tím víc je potřeba živin a CO2), ale i počet ryb ovlivňuje množství CO2 rozpuštěného ve vodě. Je jednoduché říct, že přidávání CO2 do akvária je k ničemu, hlavně v případě, že chybí dostatek informací.

Častým "argumentem" je, že akvarista nechce do vody přidávat chemii.
Jenže akvaristika je snaha napodobit přírodní podmínky, což není ve skleněném kvádru jednoduché. Mnohdy to ani nejde a některé věci je třeba nahradit. Ano, v přírodě nikdo nelije hnojiva a nepřidává CO2 do řek (i takový argument jsem četl) a přesto je tam živin i CO2 dostatek. Vše potřebné se do vody dostává z okolí (CO2 například kvůli kyselým dešťům, ve stojaté vodě zajišťují dostatek CO2 bakterie) a rostlinám se pak daří, protože mají živin dostatek. Tyto živiny do vodovodní vody musíme dodávat, protože v ní buď nejsou vůbec, nebo pouze v minimálním množství.

Zároveň se často setkávám s tím, že začínající akvarista ještě pomalu nemá ani rostliny v akvárku a už shání "veledůležitý CO2 set". To je zase opačný extrém. Mám několik nenáročných rostlinných akvárií (nazývaných LowTech), kde je pouze světlo a případně malý vnitřní filtr. A vše pěkně roste. Podle mého, by měl každý akvarista zvládnout neprve běžné LowTech akvárium, než se případně, pokud vůbec, pustí do HighTech (akvárium plné techniky, včetně přidávání CO2), aby pochopil základní procesy v akváriu.
Přidávání CO2 nemusí vyřešit problémy v akváriu

Pokud máte akváriu hodně rostlin a těm se moc nedaří, nebo se objevuje řasa, určitě vám někdo poradil, abyste přidávali CO2, což může pomoci (aby to nebylo jednoduché, tak samozřejmě nemusí). Ono samotné CO2 navíc může i uškodit a řasa se může rozjet ještě víc, nebo jiná. Pokud máte akvárium s pravidelnou a správnou údržbou, pak je potřeba najít rovnováhu mezi světlem, množstvím CO2 a živinami. Pokud něčeho bude málo, nebo naopak moc, řasy se  nezbavíte. Pokud se ale tomuto problému budete věnovat víc a zkoušet, co rostlinám nejvíc vyhovuje, můžete se časem zbavit řas a uvědomíte si výhody přidávání CO2.
Je třeba se dobře rozhodnout

Bez CO2: Pokud si zvolíte rostliny nenáročné, které nepotřebují vyšší koncentraci CO2 ve vodě, ušetříte si hodně starostí. Nemusíte každých pár měsíců jezdit do CO2 plnírny, ušetříte nemalé peníze za pořízení CO2 setu a příslušenství. Krom toho pak stačí slabší světlo než u náročných rostlin a sníží se i potřeba hnojiv, protože rostliny porostou pomaleji. Přesto můžete mít krásné rostlinné akvárium.

S CO2: Jsou rostliny, které přidávání CO2 vyžadují. Potřebují většinou i kvalitní silnější osvětlení a dostatek živin. Tyto rostliny jsou podle mého "půvabnější", ale o to víc je s nimi starostí. Musíte najít rovnováhu mezi světlem, živinami a množstvím CO2, nebo se objeví řasa. Tuto rovnováhu pak musíte udržovat. Pořízení je nákladné, podle velikosti lahve a akvária pak musíte pravidelně lahev nechat naplnit, proto je dobré mít doma i druhou náhradní. Někde totiž neplní na počkání a hlavně CO2 plnírny nejsou na každém kroku.
Nevýhodou může být i to, že když je lahev skoro prázdná, zvýší se v ní tlak a můžete si přidusit ryby. Zkušenější s tím počítají, začínající "cočkaři" většinou netuší (opatrnost je tedy potřeba). Když se budete akvárku věnovat, budete mít CO2 pro náročné rostliny, můžete dosáhnout opravdu krásného akvária. Pokud nechcete obětovat hodně času a peněz, zvolte si rostliny nenáročné. I v tomto případě lze dosáhnou pěkného akvária s rostlinami.

Tekutý uhlík: Mnohdy oblíbený, přitom CO2 neobsahuje, trochu uhlíku ale dodá. Tekutý uhlík je obyčejný slabý roztok dezinfekce (glutaraldehyd), která se používá ve zdravotnictví nebo k dezinfekci bazénů. Z dlouhodobějšího hlediska může mít negativní vliv na rostliny. Podle studie, kterou vypracovala světoznámá firma JBL, jde samozřejmě o to, jak moc silný roztok je. Silnější je nebezpečný i na lidské zdraví. Slabší roztok rostliny zvládnou, ale vliv na ně má spíše negativní (tekutý uhlík poškozuje mechy, rostliny egeria, některým rostlinám vadí mnohdy doporučovaná aplikace na řasu na listech, třeba anubiasům). Proto i firma JBL výrobky s glutaraldehydem akvaristům nenabízí.
Výhodou je, že tekutý uhlík, díky svým dezinfekčním schopnostem, má vliv na některé řasy a umí je zredukovat. Takže se dá použít jako krátkodobá výpomoc při náhlém propuknutí řasy s tím, že je třeba upravit podmínky v akváriu, kvůli kterým řasa vznikla a ne jen stále dokola likvidovat následky. Osobně si myslím, že dlouhodobé používání je na škodu, ale v krátkodobém horizontu může pomoci s řasou (pouze jako podpůrný prvek, hlavní je zlepšení podmínek v akvárku). Rozhodně ale není řešení.
Příjem uhlíku
Akvarijní rostliny přijímají uhlík buď z oxidu uhličitého (CO2 - využitelný až do pH 8,3), nebo z kyseliny uhličité (H2CO3). Při nouzi jej dokážou využít i z hydrogenuhličitanů (HCO3). Přeměna příjmu uhlíku je pro rostliny energeticky náročná, proto je důležité, aby nedocházelo pouze k občasnému přidávání CO2 do akvária. Je potřeba buď přidávat stále (samozřejmě je možné vypínání CO2 na noc), nebo vůbec.
Možnosti přidávání CO2
(po rozkliknutí se objeví podrobný popis)
 
Optimální množství CO2

Pro rostliny je optimální množství rozpuštěného CO2 ve vodě cca 10 až 25 mg/l, což si můžete pohlídat dropcheckerem (permanentní test), nebo měřením pH a KH (uhličitanová tvrdost) a pomocí Tillmanovy tabulky, viz níže.
Tillmanova tabulka

Pro lepší pochopení vztahu mezi pH vody, uhličitanovou (přechodnou) tvrdostí a obsahem rozpuštěného CO2 ve vodě velmi dobře poslouží v běžných akváriích, kde nedochází k úpravě reverzní osmózou nebo rašelinovým výluhem, Tillmanova tabulka.
Pokud chcete opravdu podrobné informace o CO2 a jeho vlivu na chemii vody, podívejte se na tento článek: Chemie vody a CO2.
Jak jsem již psal, můj názor je, že každý akvarista by měl zvládnout akvárium bez přidávání CO2, teprve později, až nabere zkušenosti s nenáročnými rostlinami, může podle svého uvážení zkusit i rostliny, které vyžadují pro lepší a "krásnější" růst CO2 navíc. Rostlinné akvárium totiž můžete mít krásné i bez přidaného oxidu uhličitého, stačí si jen zvolit správné nenáročné rostliny.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
18.01.2017 19:32:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one