rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test - LED reflektor 30W 2100lm nad akváriem o výšce 60 cm

LED reflektor nad akvárium 30W 2100 lm 60cm.png
Jako první v pořadí na otestování akvarijních osvětlení, jsem se rozhodl použít 30W LED reflektor nad akváriem o výšce 60 centimetrů. LED reflektor jsem vybral s 2100lm a barvou světla 6000K. Pak stačilo tři měsíce počkat a na výsledky se nyní můžete podívat v tomto článku.
Přípravu na testy a pár základních informací, jak vše probíhalo a rozcestník mezi dalšími testíky různých světel při různé výšce akvária, najdete na: Testy osvětlení nad akvária vysoká 60, 80 a 100 cm.

Test 1. - světlo nad 60 cm
Začátek 1. testu - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Založení akvária probíhalo standardně, použil jsem, stejně jako i u následujících testů, křemičitý štěrk o frakci 2  až 4 mm, externí filtr JBL e1501, ohřívač vody a osvětlení, tentokrát LED reflektor 30W. Do dna jsem přidal kapsle NPK a kapsle Ferox, pravidelně přidávám PMDD a CO2 přidávám nonstop přes CO2 set na kyselinu citronovou a sodu.
koberocoky v akváriu vysokém 60, 80 a 100cm.jpg
Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte Carlo, Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi a Rotala rotundifolia. Později byly přidány malé trsy Hydrocotyle tripartita a Staurogyne repens. Vstupní hodnoty vody jsou. NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 16°d, KH 6°d. Založení AQ proběhlo 6.11.2016.
kobercovky ve větší hloubce.jpg
Test 1. hotov - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárium

První část testu, s LED reflektorem 30W 2100lm nad akvárkem výšky 60 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého velmi dobré a 30W LED reflektor bude nad 60 cm vysoké akvárium stačit i pro některé kobercovky. Ze začátku se objevila zelená řasa, která ale postupně mizela a mít možnost test prodlužit, tak jsem si jistý že do měsíce by byla úplně pryč. V průběhu testu jsem přidal vnější filtraci JBL e1501, původní vnitřní byl nedostatečný. 
test LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Z použitých rostlin se velmi dobře dařilo především: Rotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Pogostemon helferi. Tyto rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Velmi slušně také rostl Staurogyne repens, kterému se akorát zařasily starší listy. Velmi rychlým růstem mě překvapil i Lilaeopsis brasiliensis, který stihl prorůst ze středu akvária až ke sklu. Problém u lilaeopsis je ale v tom, že původní listy se silně zařasily a nové listy na tom nebyly o nic lépe. Rostl tedy rychle, ale stále od řas. Co se týče Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo, tak jsem předpokládal, že budou potřebovat lepší světlo. První měsíc a půl skoro nerostly, pokryla je řasa. Nyní se ale "chytly" obě a překvapivě bych řekl, že Cuba roste dokonce lépe než Monte Carlo, kterému "nastartování" tvralo trochu déle. Řasa z rostlin mizí, jen tedy u Lilaeopsis zůstává.
test osvětlení LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Akvárium o výšce do 60 cm je podle mého optimální. Vyšší akvária přináší problémy s údržbou, odstraňováním špatných listů nízkých rostlin, čištění skel je také oříšek. Tím, že jsem "simuloval" 60 cm akvárko v akvárku s výškou 1 metr, tak jsem nebyl schopen odstranit některé staré listy, na kterých se objevila řasa a tím pádem bylo potlačení řasy složitější. Ovšem po zajetí s novým vnějším filtrem začala řasa ustupovat celkem výrazně.

Shrnutí: Podle mého je 30W LED reflektor 2100lm nad 60 cm vysoké AQ na hraně použitelnosti pro rostliny náročné na světlo. Velmi důležité je dostatečné množství živin a CO2, které musíme do spodní části akvária ke kobercovkám dostat. Pak to pravděpodobně bude fungovat a tento LED reflektor bude stačit. Myslím si, že v testu uspěl. Pokud to bude možné, časem bych zkusil nad 60 cm vysoké AQ i 50W LED reflektor, abychom mohli porovnávat. Více testů najdete na: testy osvětlení.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
06.11.2016 16:30:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one