rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test - co poví akvarijní rostliny na LED reflektor

LED reflektor nad akvárium 20W 1400 lm 35cm.png
Není snad akvarista, který pěstuje alespoň nějaké akvarijní rostliny a nikdy by neřešil osvětlení. Nejčastěji v akvaristice využívané zářivky T8 a T5 jsou pomalu nahrazovány LEDkami a tak jsem si začal zjišťovat informace, které LED osvětlení bude nad akvárium pro rostlinky optimální.
Obyčejné zářivky T8 mají nevýhodu, že by se měly každý rok měnit, kvůli klesající intenzitě světla. Zároveň u T8 jsem měl problém s jejich vysokou teplotou, což ve vestavěném akváriu ve zdi je v letních měsících velký problém. Takže jsem skončil u zářivek T5, neboť nad akváriem mám minimum místa a jejich teplota a rozměr na šířku je přijatelnější.

Jenže pak je tu ještě jedno malé, 30 litrové akvárium, kde 11W zářivka byla pro náročnější rostliny nedostačující a v akvárku kromě Anubias barteri var. nana nic nerostlo. Tam byl prostor pro změnu a test, který jsem chtěl udělat, už jen proto, že do budoucna uvažuju nad opravdu velkým rostlinným akváriem, kde bude potřeba silné osvětlení, s dobrou pořizovací cenou a zároveň nízkou spotřebou elektrické energie.
LED reflektor na akvárko.png
Test LED reflektoru začal

Objednal jsem si LED reflektor 20W, 6000K, 1400lm a s 3letou zárukou. Aby byl test co nejpřesnější, použil jsem již zaběhlé 30litrové akvárium AquaEl s původní 11W zářivkou, ve kterém jsem měl již zmíněný Anubias barteri var. nana, který rostl dobře (což u takto nenáročné rostliny lze předpokládat) a zbytek Ludwigia repens super red, která byla skoro bez listů (kvůli slabému osvětlení). Nezměnilo se krom osvětlení nic, stále dávám denně 2ml PMDD a plynné CO2 z kvasvic. Jenže testovat LED reflektor na Anubiasu by byla ztráta času, takže jsem se ho zbavil, nechal jsem Ludwigia repens Rubin, přikoupil jsem Sagittaria subulata, Hottonia inflata, Micranthemum callitrichoides a Blyxa japonica. Což bude celkem slušný "zátěžák" pro reflektor. Takže jsem pořídil fotku, jak sedl kal, abych měl s čím porovnávat, jak půjde čas. LED reflektory na eshopu mají 10W, 20W 30W a 50W, takže si vybere každý, podle výšky vodního sloupce a potřeb rostlin. I když si úplně nedovedu představit akvárko, kde by ten 50W reflektor byl akorát.
Porovnání LED reflektoru s zářivkou

U LED reflektoru jsem si všiml, hned na první pohled, že svítí mnohem silněji. Trochu jsem si říkal, jestli jsem nevybral zbytečně silný. Také svítí trochu jinak, při čeření hladiny jde vidět víc pohyb vody díky stínům, zároveň mi přijde, že se víc vykreslil detail rostlin a kořenů (jakoby živější světlo, akvárium pak vypadá zajímavěji). Teplota pod zářivkou T5 je cca 32°C, T8 při dotyku i pálí, LED reflektor položený na krycím skle zatím okolo 32°C. Cenově vyjdou světla na stejno (kupoval jsem běžné kuchyňské osvětlení se zářivkou cca za 500 kč), spotřeba oproti "síle" světla vyjde lépe pro LED, životnost reflektoru je delší a nepotřebuje každý rok novou zářivku jako u T8 (T5 by měla mít delší životnost s malým rozdílem ve svítivosti). Je potřeba si také uvědomit, že reflektor svítí spíš bodově, ten můj pod úhlem 120°, tedy pro dlouhá akvária bude potřeba reflektorů více, aby bylo světlo rovnoměrně po celé nádrži. Stejně tak zářivek je potřeba více, jen jsou jinak rozmístěny. Částečně upravit sílu a dopad světla se dá oddálením reflektorů nad akváriem. Mnohdy se používá zavěšená kovová "rampa" na kterou se reflektory přikotví.
Test započal 21.března, rostlinky jsou po cestě balíkem pocuchané, hlavně blyxa.
Rostlinné akvárium - test LED reflektoru.JPG
Akvárko jsem osázel a očekával, jak to všechno dopadne.
Akvárium s led reflektorem test světla.JPG
Asi po měsíci (28.dubna) je vidět, že se rostlinám daří. Všechny jsou mnohem rozsáhlejší a mají hustě olistěnou lodyhu. Krom Blyxy. Ta, týden po zasazení, ztratila všechny listy a teď po měsíci teprve pomalinku vyhání nové. Ludwigia repens rubin a Hottonia inflata byly zastřiženy. Hottonia jako málo náročná a rychle rostoucí, byla nahrazena rostlinou Cabomba caroliniana a přidal jsem ještě Alternanthera reineckii Splendida.
20.června - konečně konec testu po třech měsících od založení. Povedlo se?
Led reflektor nad rostlinným akváriem.JPG
Rostlinné akvárium s LED reflektorem bližší pohled
test led reflektoru v akváriu.JPG
Detail kobercovky Micranthemum callitrichoides Cuba
kobercovka pod led reflektorem.JPG
Shrnutí rozumných řešení osvětlení nad akvárium dle mého názoru

Slušné osvětlení nad akvária je prostě většinou drahé. Řešení LED pásky se mnohým nevyplatilo a životnost nad akváriem ve vlhku nebyla dobrá. Jako dvě nejrozumnější řešení mi přijdou buď zářivky T5, nebo LED reflektory, které mohou cenově vyjít velmi slušně a splní účel. Osobně využívám i T5 a teď už i LED reflektor, který se prostě osvědčil a nad vysněné velké rostlinné akvárko (objem 750 až 900 litrů), půjdou reflektory zavěšené na rampě, a to jak kvůli "živějšímu" světlu, tak i skvělému růstu na světlo náročnějších rostlin.
Aby akvarijní rostliny dobře rostly, potřebují nejen kvalitní světlo, ale i dobré hnojivo a případně přidávání CO2. Informace o akvarijních hnojivech v článku: Jak správně vybrat hnojivo pro akvarijní rostliny
Rostlinné NANO akvárium.png
LED reflektory si můžete zakoupit na našem eshopu: SURPANshop.cz

Stejný test nad tímto akváriem jsem zkusil i se slabším LED reflektorem 10W. Rostliny jsou hůř vybarvené, Cuba roste o poznání méně. Porovnání tohoto akvária s 20 a 10W LED reflektorem si můžete udělat tady (jde o první dvě akvária): Srovnání růstu rostlin s 10 a 20W LED reflektorem.

Protože bylo hodně dotazů, jaké osvětlení použít do vyšších akvárií, začal jsem testovat LED reflektory (časem možná i jiná světla) v akvárku o výšce 60, 80 a 100 cm. Každý dílčí test je ale na několik měsíců, tak to chvíli potrvá. Více naleznete v článku: Světla nad vysoká akvária.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
20.06.2016 20:06:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one